Ta wolno rosnąca krzewinka świetnie sprawdzi się we wszystkich kompozycjach np. w połączeniu z azaliami czy różanecznikami, które mają podobne wymagania glebowe. Wrzośce na balkonie i tarasie doskonale wyglądają również posadzone samotnie w efektownym pojemniku. Utworzona przez rozkrzewioną roślinę duża zwarta kępa będzie ozdobą tarasu lub balkonu aż do końca listopada.
Wrzośce na balkon i taras – odmiany
Wrzośce w Polsce reprezentują liczne dekoracyjne odmiany tych roślin we wszelkich odcieniach różu, fioletu, purpury i bieli. Osiągają wysokość do 35 cm, mają dzwonkowate pojedyncze kwiaty zebrane w grona. Dostępne są dwie odmiany wrzośców, które różni termin kwitnienia. Odmiany będące pochodną 'Erica gracilis var. autumnalis’ kwitną jesienią i to od nich pochodzi większość stosowanych odmian uprawnych. Już w sierpniu będą nas cieszyć kwiaty odmian wczesnych, we wrześniu zakwitną odmiany średnio wczesne, na przełomie września i października średnio późne, a późne pod koniec października. Wrzośce odmiany 'Erica gracilis var. hiemalis kwitnie już w marcu.
Wrzośce w doniczkach , czyli efektowna oprawa
Wrzośce na balkonie i tarasie będą się doskonale prezentowały w dużych pojemnikach wykonanych z surowców naturalnych takich jak gliniane donice. Efekt będzie też ciekawy, jeśli posadzimy je w pojemnikach drewnianych lub rattanowych koszach. Stworzymy w ten sposób kompozycje bliskie naturze. Jeśli będziemy chcieli zaaranżować bardziej nowoczesne kompozycje wybierzmy donice ze sztucznego rattanu. Technorattan to wytrzymałe sztuczne włókno przypominające estetycznie rattan, ale znacznie od niego trwalsze. Donice balkonowe z tego materiału mają nowoczesną prostą stylistykę. Niezależnie od tego jaki pojemnik wybierzemy, musi on być dość głęboki i szeroki, tak by korzenie rośliny były dość rozluźnione.
Jak dbać o wrzośce na balkonie i tarasie?
Pojemnik z rośliną powinien być ustawiony w miejscu nasłonecznionym, gdzie roślina będzie najlepiej kwitła. Wrzośce na balkonie i tarasie można też uprawiać na stanowisku lekko półcienistym. Idealne będzie miejsce zaciszne i stosunkowo ciepłe. Gleba powinna być żyzna i stale lekko wilgotna o odczynie kwaśnym o pH 4,5-5,5 – wrzośce warto sadzić w specjalnym podłożu przeznaczonym dla roślin wrzosowatych. Wrzośce na balkonie i tarasie najlepiej uprawiać ma specjalistycznym podłożu dla roślin wrzosowatych, podłoże można też ściółkować a korą z drzew iglastych, co zapobiega przed przesychaniem gleby. Warto też przycinać przekwitnięte kwiatostany, co sprawi, że roślina bardziej się rozgałęzi, a w kolejnym sezonie będzie obficie kwitła. Jeśli wrzośce na balkonie i tarasie przetrwają zimę, warto je przyciąć i powtarzać przycinanie co roku. Wrzośce przycina się za pomocą sekatora lub nożyc ogrodniczych. Odmiany kwitnące wiosną zaraz po kwitnieniu, zaś kwitnące latem i jesienią przycinamy wczesną wiosną, po zdjęciu stroisza. Nie należy przycinać wrzośców jesienią, ponieważ może to spowodować przemarznięcie roślin zimą.
Wrzośce na balkonie i tarasie przed zimą
Ponieważ wrzośce są wrażliwe na mróz, na zimę należy je przykrywać stroiszem lub przechowywać w warunkach domowych, w doświetlonym pomieszczeniu, o temperaturze 10-15 st.C. Niestety często zdarza się, że wrzośce mimo zabezpieczeń, nie przeżywają zimy.
Przeczytaj także: „Wrzosy na balkon i taras”