To, w jaki sposób wytyczymy drogę z pokoju na taras i balkon, zależy od wielkości i kształtu pomieszczenia. Taras lub balkon pozostaną martwymi przestrzeniami, jeśli dojście do nich będzie nieustannie zastawione przez meble lub inne sprzęty. Każdorazowe odsuwanie fotela, krzeseł czy kwietnika skutecznie zniechęci nas do korzystania z balkonu lub tarasu. Wygodna, niczym nieskrępowana komunikacja nabiera znaczenia, gdy na taras lub balkon nosimy potrawy z kuchni.
Pokój z dobrą komunikacją na taras
Z punktu widzenia tarasowych ścieżek najwygodniejsze są wnętrza prostokątne, np. w kształcie litery L, w których da się wydzielić funkcjonalne zakątki. W domach zbudowanych na wąskiej działce, wydłużony prostokąt z wejściem w krótszym boku to typowe rozwiązanie. Na przeciwległej ścianie w stosunku do wejścia umieszcza się wtedy wyjście na taras. Istnieje prawdopodobieństwo, że będzie ono kolidowało ze ścieżkami obsługującymi kącik wypoczynkowy i jadalny.
Wyjście na taras na osi wejścia do domu
Umieszczenie wejścia pośrodku dłuższego boku jest wygodnym rozwiązaniem, gdy wyjście na taras znajduje się na osi wejścia do salonu. Umożliwia to podzielenie pokoju na dwie funkcjonalne części. Droga na taras nie koliduje wtedy z kącikiem wypoczynkowym i jadalnym, ponieważ prowadzi przez środek pokoju. Przy planowaniu miejsc drzwi wejściowych i tarasowych należy pamiętać o przeciągach, które mogą powstawać wskutek otwartych drzwi.
Prosto z kuchni na taras
Planując domową ścieżkę na taras, nie należy też zapominać o położeniu kuchni. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy droga na taras nie odcina miejsca jadalnego od kuchni. Kiedy planujemy drogę prowadzącą na taras, warto uwzględnić miejsce kominka. Usytuowanie go na tej samej ścianie co wyjście na taras umożliwi podziwianie widoku zarówno płonącego ognia, jak i ogrodu. Umieszczenie go na ścianie przeciwległej zaprzepaści ten rodzaj odpoczynku.