Kategorie
Balkon Inspiracje

Zielona ściana na balkonie na 6 sposobów – inspiracje

Zielona ściana to świetny sposób na aranżację roślin balkonowych. Dzięki niej zbudujesz przytulny klimat i jednocześnie oszczędzisz trochę miejsca na podłodze.

Jeśli szukasz pomysłu na ścianę na balkonie do jej zagospodarowania wykorzystaj rośliny! Stworzona dzięki nim zielona ściana będzie bardzo efektowną namiastką ogrodu wertykalnego.
Zieloną ścianę na balkonie możesz wykonać na kilka sposobów. Przygotowałam dla Ciebie kilka ciekawych propozycji…

1. Ściana na balkonie w doniczkach

Jednym z najprostszych sposobów na zieloną ścianę na balkonie jest przymocowanie do niej niewielkich osłonek, w których umieścisz rośliny balkonowe. Osłonki możesz zawiesić np. na specjalnych obręczach lub wykorzystać w tym celu m.in. relingi kuchenne, metalowe kratki i haczyki. Ciekawym pomysłem na balkon jest wykorzystanie desek lub palet, które posłużą jako wieszak na doniczki. Możesz też zaopatrzyć się w specjalne osłonki przystosowane do zawieszenia na ścianie.

źródło: IKEA

2. Rośliny balkonowe w kwietnikach

Do wykonania zielonej ściany na balkonie możesz wykorzystać różne kwietniki. Stwórz je samodzielnie (np. z desek lub małych skrzynek) lub wykorzystaj te, które akurat masz pod ręką. Jeśli nie chcesz wiercić dziur w ścianie balkonu stwórz swój ogród wertykalny wykorzystując pionowe kwietniki i regały ustawione przy ścianie. Wypełnij je roślinami i gotowe!

fot. West Elm

3. Sztuczne rośliny balkonowe

Ciekawym pomysłem na balkon zwłaszcza dla osób, które nie mają tzw. ręki do roślin, są ich sztuczne odpowiedniki. Przymocowane ściśle obok siebie do ściany stworzą idealne odwzorowanie ogrodu wertykalnego. Taką zieloną ścianę możesz w szybki sposób wykonać wykorzystując w tym celu gotowe panele ścienne ze sztucznymi roślinami. Połączysz je łatwo za pomocą zatrzasków.

fot. IKEA

4. Zielona ściana na kratkach

Do wykonania zielonej ściany przy pomocy doniczkowych roślin balkonowych wykorzystaj różnego rodzaju metalowe kratki. Posłużą Ci za wieszaki do osłonek lub jako podpory dla roślin.

źródło: reshdesignpedia.com

5. Ogród wertykalny w kieszonkach

Innym sposobem na wykonanie zielonej ściany na balkonie jest użycie specjalnych kieszonek na rośliny. To pomysł prosty, efektowny i dający duże możliwości aranżacyjne. 

źródło: redomee.com

6. Bluszcz na ścinie balkonu

Jeśli chcesz, aby ściana balkonu pokryła się zielenią wykorzystaj bluszcz lub inne rośliny pnące. Możesz posadzić je w doniczkach z kratką lub samodzielnie wykonać podporę dla roślin np. z żyłki (jest niewidoczna, dzięki czemu rośliny będą sprawiały wrażenie, jakby same pięły się w górę po ścianie).

źródło: vinegardenmarket.com

Po codzienną dawkę inspiracji zapraszam Cię na FB
taras-balkon.pl