Porządek na balkonie - meble do przechowywania

Mały balkon czy taras wymaga właściwie zorganizowanej przestrzeni. Aby nie zmienił się w chaotyczny składzik, który kuje w oczy nie tylko naszych sąsiadów, warto pomyśleć o meblach, które pozwolą uporządkować podręczne przedmioty.

fot. IKEA

fot. IKEA

Balkon i taras to miejsca, które pełnią funkcję nie tylko rekreacyjną, zapewniając nam namiastkę kontaktu z przyrodą. Nierzadko traktujemy je również jako mini magazyny rzeczy nam potrzebnych (mniej lub bardziej). Przechowujemy tu często suszarki na bieliznę, nieużywane doniczki, podręczne narządza do przesadzania kwiatów, dodatkowe krzesła balkonowe czy latarenki. Nierzadko też na tę przydomową przestrzeń trafia wyposażenie, które nie koniecznie związane jest z tym miejscem. Mały balkon lub taras może szybko stracić na funkcjonalności, gdy nadmiar zgromadzonych na nim przedmiotów uniemożliwi nam wypoczynek czy swobodną komunikację w obrębie tej przestrzeni. Jeśli nie chcemy, aby stał się on zwykłą graciarnią, pomyślny o funkcjonalnych meblach, które pomogą nam uporządkować nawet niewielką przestrzeń.

Meble do przechowywania na mały balkon i taras

Aby uniknąć bałaganu na przestrzeni balkonu lub tarasu warto zadbać, aby wszystkie przechowywane na nim przedmioty miały swoje miejsce. To, czego nie chcemy specjalnie eksponować najlepiej jest ukryć w praktycznych szafkach i kufrach.

1. Regały i półki

Regały to dobry sposób na przechowywanie w uporządkowany sposób m.in. doniczek z roślinami. Zamiast zajmować cenną przestrzeń na posadzce będą piąć się górę, tworząc swego rodzaju efektowną zieloną ścianę. Jeśli na ustawienie regału nie mamy odpowiedniego miejsca, możemy go zastąpić półkami mocowanymi do ściany budynku.

fot. IKEA

 

2. Szafki

Sprawdzą się do przechowywania mniej efektownych przedmiotów. Pomieszczą wszystkie akcesoria i narzędzia ogrodowe. Ukryjemy w nich worek z ziemią czy nawozy. Szafki warto wybrać również do przechowywania zastawy balkonowej czy tarasowej. W sprzedaży znaleźć można także meble, które łączą kilka funkcji, np. regały z szafkami.

fot. IKEA

fot. IKEA

 

3. Skrzynie

To z reguły meble typu 2 w 1. Pojemne skrzynie i kufry nie tylko pomieszczą poduszki, koce czy inne przedmioty użytkowane na balkonie lub tarasie. Mogą być również wykorzystywane jako dodatkowe siedzisko.

fot. IKEA

fot. IKEA

Mały balkon i taras – sposoby na więcej przestrzeni

Jeśli nasz balkon lub taras oprócz funkcji wypoczynkowej, pełni również tę bardziej praktyczną – jest miejscem, gdzie suszymy pranie, wietrzymy pościel czy przesadzamy rośliny doniczkowe, najlepiej zdecydować się na składane meble tarasowe czy balkonowe.

4. Krzesła i stoliki składane

Pozwolą nam cieszyć się zasłużonym wypoczynkiem na świeżym powietrzu, a ponadto dzięki nim zyskamy odpowiednią ilość miejsca na balkonie, gdy tylko będzie nam ono potrzebne np. aby rozłożyć suszarkę na pranie.

fot. Castorama/ Landamn

 

5. Haki

Na zamocowanych do ściany hakach zawiesimy złożone krzesła i stolik, aby nie zajmowały miejsca na posadzce. Jeśli zdecydujemy się na haki składane nie będą przeszkadzać również wówczas, gdy nic na nich nie wisi. Na hakach możemy w estetyczny sposób zawiesić również przechowywany na balkonie rower czy złożoną suszarkę na bieliznę.

fot. IKEA

fot. IKEA

 

6. Krzesła sztaplowane

Jeśli nie zdecydujemy się na krzesła składane, wybierzmy te sztaplowane, czyli takie, które można przechowywać wkładając jedno w drugie. Przechowywane w ten sposób nie zajmą dużą miejsca na małym balkonie czy tarasie. fot. Castorama

7. Rośliny w odpowiednim miejscu

Jeśli lubimy otaczać się zielenią lub prowadzimy na przydomowej przestrzeni różne uprawy i nie chcemy, aby aby mały balkon lub taras utonął w chaosie aranżacyjnym, zaplanujmy odpowiednio miejsce na donice z roślinami. Nie zajmą przestrzeni balkonowej, jeśli wybierzemy modele przeznaczone do zawieszenia na balustradzie. Możemy je też ustawić na regale przytwierdzonym do ściany lub balustrady balkonowej.

fot. Castorama/ Elho

fot. Castorama/ Elho

Lubię to 5
Obrazek profilowy

redakcja taras-balkon.pl

redakcja@taras-balkon.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


siedem × = 35

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>