Kategorie
Balkon Budowa i materiały

Balkony pod lupą – rodzaje balkonów, konstrukcje balkonów

Balkony są elementem architektonicznym, stanowiącym integracyjną częścią budynku. Ze względu na konstrukcję wyróżniamy trzy główne rodzaje balkonów. Najczęściej spotyka się balkony wspornikowe, nieco rzadziej posadowione na niezależnej konstrukcji wsporczej, oddylatowane od budynku i podwieszane.

Balkony wykonywane są zwykle z drewna, stali lub żelbetu. Niezależnie od użytego materiału, mogą być zbudowane na trzy sposoby, jako:

• balkony wspornikowe,

• balkony podwieszane,

• balkony podparte.

Rodzaje balkonów – balkony wspornikowe

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

To obecnie najpopularniejszy rodzaj balkonów. Balkony wspornikowe utwierdzone są w stropach kondygnacji lub ścianach nośnych w taki sposób, aby zapewnić odpowiednie zakotwienie płyty balkonowej. Wychodzą ze ścian budynku i nie są niczym podparte. W domach murowanych balkony te mają najczęściej konstrukcję żelbetową – w tym przypadku łączy się zbrojenie płyty balkonu i stropu. Żelbetowa płyta stanowi podłoże, na którym układa się posadzkę. Grubość płyty powinna wynosić minimum 8 cm, aby można było do niej przymocować na stałe słupki balustrady balkonu. W domach drewnianych najczęściej spotykane są balkony z drewna oparte na przedłużonych belkach stropowych. Balkony wspornikowe najmocniej uginają się przy niepodpartej krawędzi, a największe naprężenia występują przy ścianie budynku. Ten typ konstrukcji umożliwia swobodę projektowania architektonicznego, ponieważ nie wymaga dodatkowego podparcia słupami lub ścianami bocznymi. Balkony wspornikowe wykonywane są podczas budowy budynku. Balkony wspornikowe stają się bardzo często mostkiem termicznym, czyli miejscem przez które ciepło ucieka z wnętrza budynku. Z tego względu do łączeniu płyty balkonowej ze stropem warto stosować specjalne łączniki termoizolacyjne, które w dużym stopniu ograniczają straty energii cieplnej. Innym rozwiązaniem jest dokładne ocieplenie płyty balkonowej np. za pomocą płyt styropianowych.

Balkony podwieszane

Balkony podwieszane mocowane są do ścian konstrukcyjnych za pomocą cięgien stalowych lub stalowych konstrukcji podpierających z zastrzałami i belkami od spodu płyty. Są lekkie, nieduże, najczęściej wykonane z drewna lub stali. Obciążają jednak ściany budynku. Mogą być wykonane w budynkach już istniejących, na przykład podczas ich modernizacji. Gotową do zawieszenia konstrukcję balkonu mocuje się w bardzo szybko – ich montaż trwa maksymalnie kilka godzin.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Rodzaje balkonów – balkony podparte

Ten typ balkonu oparty jest na konstrukcji dostawionej do budynku i posadowionej na własnym fundamencie. Jako podparcie balkonu wykorzystywane są słupy stalowe lub żelbetowe, drewniane albo pełne ściany poprzeczne. Konstrukcja balkonów dostawianych nie obciąża ścian budynku. Balkon połączony jest z nimi punktowo, na przykład za pomocą kotew i kształtowników stalowych. Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie stateczności oraz przeniesienie obciążeń poziomych od wiatru. Balkony podparte najmocniej uginają się w środkowej części. Mogą mieć konstrukcję żelbetową, drewnianą lub stalową. Balkony z drewna najczęściej występują w domach drewnianych, jednak nie jest to regułą. Równie dobrze komponują się z budynkami murowanymi, a drewniane zastrzały podtrzymujące balkon od dołu są dodatkowym elementem dekoracyjnym. Balkony żelbetowe oparte są najczęściej na masywnych słupach betonowych, które harmonizują się z architekturą budynku. Balkony dostawiane, tak jak podwieszane, mogą być dobudowane do istniejącego budynku. Odmianą balkonów podpartych są cofnięte względem lica ściany loggie oparte na ścianach budynku.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Przeczytaj także: „Żeby balkon nie był mostkiem – termoizolacyjne łączniki balkonowe”

Dodaj komentarz