Kategorie
Budowa i materiały Taras Wyposażenie

Kominek na tarasie – o czym pamiętać?

Zakup prefabrykowanego gotowego kominka nie stanowi problemu, jednak warto wybudować go według własnego projektu, aby był oryginalny oraz dostosowany do indywidualnych potrzeb właścicieli. Kominek na tarasie – jaki wybrać?

Planując budowę kominka murowanego na tarasie skalkulujmy wydatki na niezbędne materiały i narzędzia oraz dokładnie przemyślmy miejsce jego usytuowania, kształt i wygląd, abyśmy w letnie wieczory mogli spokojnie grillować w miłym otoczeniu. Jeśli nie zdecydujemy się na realizację własnego projektu (samodzielnie czy też zatrudniając fachowca), a nadal kominek na tarasie jest naszym marzeniem, rozważnie podchodźmy do jego zakupu.

Murowany kominek na tarasie – formy i kształty

Kształt kominka zależy od naszych upodobań i pomysłowości. Może być prostokątny, kwadratowy, okrągły, narożny, a nawet w kształcie litery S – w jednej części znajduje się palenisko, a w drugiej blat. Trzeba tylko pamiętać, aby jego rozmiar nie zdominował otoczenia.

Aby nasz kominek działał prawidłowo, podczas budowy musimy zastosować się do kilku zasad:

• odległość od gruntu do poziomu płyty paleniskowej powinna wynosić około 80 cm nad poziomem terenu,

• wymiary paleniska dla 4 osób to 70 x 40 cm,

• wysokość ścianek osłaniających palenisko to 30-50 cm.

Kominek otwarty czy z okapem?

Kominek otwarty, czyli palenisko otoczone z trzech stron ściankami, jest łatwiejszy do wykonania. Jednak w tym przypadku nawet najmniejszy powiew wiatru może skierować dym w niepożądaną stronę i utrudnić grillowanie. Lepiej zdecydować się na kominek z okapem, gdzie wysoko umieszczony komin odprowadza dym daleko od miejsca biesiadowania. Krawędź okapu, nad którym znajduje się komin powinna być umieszczona 60-70 cm nad paleniskiem, wówczas dym będzie unosił się wprost do komina i zapewni swobodne przyrządzanie potraw.

kominek na tarasie
fot. Archon.pl

Z czego zbudować kominek na tarasie?

Ściany kominka muszą być zbudowane z materiałów mrozoodpornych i przeznaczonych do stosowania na zewnątrz. Do tego celu nadają się bloczki betonowe i silikatowe, cegły klinkierowe i kamienie naturalne, które muruje się na zaprawę cementowo-wapienną. Jeśli nie chcemy, aby po pierwszej zimie zamarznięta woda rozsadziła nasz kominek, to do jego budowy nie wybierajmy materiałów porowatych i nasiąkliwych takich jak beton komórkowy czy pustaki ceramiczne..
Palenisko należy wykonać z materiałów odpornych na wysoką temperaturę, np. stali kwasoodpornej lub cegły klinkierowej. Do budowy kominka będzie nam jeszcze potrzebne zbrojenie, ruszt i oparcie do rusztu.

kominek na tarasie
fot. Archipelag.pl

Gotowy kominek na tarasie

Kupując gotowy kominek murowany pod uwagę musimy wziąć nie tylko jego walory estetyczne. Zwróćmy uwagę na:

• wielkość kominka – najlepiej zmierzmy go i zastanówmy się jak dużo miejsca na tarasie nam zajmie. Pamiętajmy, że w wielkich halach supermarketów czy placach centrów ogrodniczych nawet duże przedmioty wydają się niewielkie,

• jakość materiału – jeżeli zauważymy, że już w sklepie materiał, z którego zbudowany jest kominek kruszy się lub jest popękany, zrezygnujmy z zakupu. Pod wpływem czynników atmosferycznych czy gwałtownych zmian temperatury kominek szybko ulegnie zniszczeniu.

Przeczytaj także: „Wolnostojące kominki tarasowe” 

Dodaj komentarz