Kategorie
Budowa i materiały Taras

Montaż tarasu z desek kompozytowych

Deski kompozytowe to sposób na trwałą i niewymagającą konserwacji posadzkę tarasu. Montaż tarasu z desek kompozytowych można przeprowadzić samodzielnie, pod warunkiem, że wiemy jak się do tego zadania przygotować.

Kompozyt to połączenie mączki drzewnej z tworzywem sztucznym, z którego można wyprodukować ryflowane deski, wyglądem przypominające drewno egzotyczne. Deski kompozytowe dobrej jakości nie nagrzewają się od słońca, nie mają drzazg a przede wszystkim są trwałe i odporne na wilgoć. Aby je zamontować na tarasie, należy odpowiednio przygotować podłoże.

Na czym układać deski kompozytowe?

Aby konstrukcja z desek kompozytowych miała solidną bazę, ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Deski kompozytowe mogą znaleźć się zarówno na utwardzonym tarasie stworzonym na gruncie, jak i na płycie betonowej. Podstawowym warunkiem jest to, aby było to podłoże suche, czyste, wyrównane, twarde i stabilne. Taras z desek kompozytowych wymaga wykonania choćby minimalnego (około 2%) spadku, pozwalającego na odpływ wody opadowej. Jeśli dopiero przygotowujemy podłoże pod taras z kompozytów, najlepiej jest wykonać wylewkę z wytrzymałego betonu, która zapewni trwałość konstrukcji.

Taras z kompozytów: odpowiednie legary

Przed ułożeniem desek kompozytowych potrzebujemy stworzyć ruszt z legarów. Mogą one być wykonane z drewna, aluminium lub kompozytu. Układa się je równolegle do spadku tarasu. Istotnym parametrem są dystanse między legarami. Ponieważ produkty wykonane z kompozytu są bardziej giętkie, należy układać je gęściej. Dla desek kompozytowych o wymiarach 20×140 mm rozstaw drewnianych lub aluminiowych legarów dystans powinien wynosić około 25 cm, natomiast przy proporcjach 24×150 – około 30 cm. Zarówno legary jak i deski kompozytowe nie mogą przylegać do elewacji czy balustrady, należy zostawić ok. 10 mm dystans, pamiętając o szczelinie dylatacyjnej. Do przytwierdzenia legarów tarasu z desek kompozytowych niezbędne będą kołki rozporowe i wkręty do twardego podłoża, rozmieszczone co 50 cm, a na końcach około 7 cm od krawędzi. Przy idealnie równej powierzchni wylewki betonowej można zastosować deski kompozytowe o łączeniu typu pióro-wpust. Wówczas olegarownie nie jest konieczne.

Montaż desek kompozytowych

Proces montażu desek kompozytowych ułatwi nam uprzednie nawiercenie otworów na wkręty w deskach i legarach oraz na kołki w betonie. Aby posadzka tarasu z desek kompozytowych była równa należy staranie przymocowywać legary, by wkręty nie wystawały ponad ich górną krawędź. Jeśli podłoże jest nierówne, regulujemy poziom podkładkami pod legary. W zestawach do montażu desek kompozytowych zawarte są specjalistyczne klipsy. Montujemy je w legarach po 3 sztuki na 1 metr (w zależności od zaleceń producenta), a do nich deski kompozytowe. Pierwsza deska tarasu z kompozytów mocowana jest na klipsach startowych wykonanych z metalu, natomiast reszta na plastikowych. Klips nie może znajdować się w odległości mniejszej niż 5 mm od ściany. Dodatkowo deski kompozytowe dokręcamy do legarów nierdzewnymi wkrętami. Jeśli je łączymy krótszą krawędzią, należy pozostawić 5 mm szczelinę, między dłuższymi bokami 10 mm. Łączenie dwóch desek kompozytowych nie może wypadać na jednym legarze, gdyż osłabi to konstrukcję tarasu z kompozytów w trakcie pracy materiału. Ponieważ deski kompozytowe są puste w środku, co na krawędzi tarasu nie stanowi specjalnej ozdoby, brzegi należy zamaskować listwami wykończeniowymi.

Invalid Displayed Gallery

 

Dodaj komentarz