Kategorie
Polecane Taras

Olejowanie tarasu jesienią

Bezdeszczowe jesienne dni to ostatni dzwonek aby zabezpieczyć taras drewniany przed zimą. Olejowanie tarasu uchroni drewno przed destrukcyjnym działaniem wody oraz szarzeniem. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć taras jesienią i na co zwrócić uwagę przed przystąpieniem do olejowania desek tarasowych.

Gdy jesienna aura sprzyja pracom na zewnątrz, warto wykorzystać ten czas na odpowiednie zabezpieczenie tarasu drewnianego przed nadejściem zimy. W tym celu najlepiej przeprowadzić olejowanie tarasu. Czynność tę należy wykonywać przynajmniej raz w roku – zazwyczaj deski tarasowe pokrywa się warstwą oleju na wiosnę. Jednak nie zaszkodzi zabezpieczyć w ten sposób drewna również jesienią, zwłaszcza, jeśli w sezonie taras był mocno eksploatowany i wystawiony na intensywne promieniowanie słoneczne.

Jak sprawdzić czy taras wymaga olejowania?

Jeśli olejowanie tarasu wykonywaliśmy tuż przed rozpoczęciem sezonu i nie jesteśmy pewni czy konieczne jest powtórzenie tej czynności, warto wykonać prosty test. W tym celu należy zaaplikować na powierzchni suchych desek tarasowych kilka kropel wody i obserwować co się z nimi stanie. Jeśli zostaną wchłonięte przez drewno, taras drewniany warto zaolejować przed zimą. Jeśli woda utrzymuje się na powierzchni desek oznacza to, że są one jeszcze odpowiednio zabezpieczone przed absorpcją wody.

Wybieramy olej do drewna

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Wśród produktów do zabezpieczania drewna na zewnątrz znajdziemy oleje rozpuszczalnikowe oraz wodne. Preparaty na bazie wody z reguły schną szybciej, dlatego jeśli zależy nam na czasie – obawiamy się, czy drewno dobrze przeschnie przed nadejściem opadów i niższych temperatur – warto zdecydować się na olej wodny. Oleje rozpuszczalnikowe zwykle głębiej wnikają w drewno. Podczas aplikowania wydzielają jednak drażniący zapach. Wybierając olej do drewna warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta dotyczące jego zastosowania. W sprzedaży znajdziemy produkty przeznaczone zarówno do olejowania drewna egzotycznego, jak i gatunków europejskich oraz oleje dedykowane. Wśród nich są preparaty do olejowania drewna egzotycznego – bez dodatku biocydów (takie drewno zawiera naturalne olejki zabezpieczające je m.in. przed działaniem czynników biologicznych) oraz oleje do drewna europejskiego, głównie iglastego, które zawierają dodatkowo biocydy, chroniące drewno przed zgnilizną i pleśnią.

Odpowiednie warunki

Temperatura powietrza podczas olejowania i schnięcia tarasu nie powinna być niższa niż 5ºC – w przeciwnym przypadku mogłoby dojść do ścięcia oleju. Dobrze też, jeśli wilgotność powietrza nie będzie przekraczać 80%. Na olejowanie tarasu należy wybrać bezdeszczowy, ale i bezwietrzny dzień. Uchronimy w ten sposób świeżo zabezpieczoną powierzchnię przed przywieraniem do niej brudu i drobnych zanieczyszczeń przenoszonych przez wiatr. Pamiętajmy też, że 24-godzinny czas schnięcia oleju dotyczy odpowiednich warunków, a więc temperatury powietrza około 20ºC. Jesienią jest ona z reguły niższa, w związku z czym czas schnięcia oleju odpowiednio się wydłuży. Zanim więc przystąpimy do olejowania tarasu przed zimą, sprawdźmy prognozę pogody na najbliższe dni i wybierzmy najbardziej dogodny termin.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Olejowanie tarasu jesienią – przygotowanie do prac

Przed rozpoczęciem olejowania taras drewniany należy starannie oczyścić. Najpierw z jego powierzchni warto zmieść wszelkie zanieczyszczenia, a następnie umyć deski. W tym celu można użyć wody np. ze szlaucha i szczotki ryżowej bądź myjki ciśnieniowej. Trudne do usunięcia zanieczyszczania można delikatnie przeszlifować papierem ściernym. Do olejowania tarasu przystępuje się, gdy drewno dobrze wyschnie.

Olejowanie tarasu przed zimą

źródło: Drewnochron
źródło: Drewnochron

Przed nakładaniem oleju do drewna należy go starannie wymieszać. Czynność tę warto powtarzać również w czasie olejowania, co zapewni jednorodną konsystencję oraz barwę nanoszonego na drewno oleju.
Do jego nakładania zaleca się użycie pędzla ławkowego z twardym włosiem, najlepiej o szerokości deski (5×15 cm). Pędzel zużyje mniej oleju niż wałek i zapewni bardziej równomierne rozprowadzenie preparatu.
Deski malujemy pojedynczo. Warstwę oleju nakłada się na drewno wykonując ruchy pędzlem wzdłuż słojów. Po upływie około 30 minut, gdy olej wchłonie się w drewno, deski przecieramy suchą bawełnianą ściereczką lub czyściwem, usuwając w ten sposób nadmiar preparatu. Czynność ta zapewni równomierne pokrycie drewna środkiem ochronnym. Po upływie 6 godzin nanosi się kolejną warstwę oleju. Taras należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia drewna i utwardzenia oleju (najlepiej na dwa pełne dni).

Przeczytaj także: „Jak zabezpieczyć meble tarasowe przed zimą?”

2 odpowiedzi na “Olejowanie tarasu jesienią”

Mnie to na szczęście ominęło. Dlatego właśnie postawiłem taras z desek kompozytowych dobretarasy.pl. Wygląd drewna, a materiał odporniejszy na czynniki atmosferyczne i to bez impregnowania czy olejowania. Mam mnóstwo zachodu z drewnianymi sztachetami w płocie i to mi wystarczy.

nie polecam firmy dobretarasy.pl, totalna porażka !!!! Adam chyba jesteś pracownikiem tej firemki??!!

Dodaj komentarz