Kategorie
Balkon Wyposażenie Wyposażenie

Rośliny balkonowe zimą

Przed nadejściem zimy należy zatroszczyć się o rośliny balkonowe i tarasowe. Nie wszystkie przetrwają na zewnątrz, gdy temperatura spada poniżej zera. Jak przezimować kwiaty balkonowe? Które możemy przechować w mieszkaniu?

Zimą na balkonie mogą pozostać jedynie niektóre rośliny balkonowe. Jako zimowe ozdoby roślinne najlepiej sprawdzą się mrozoodporne krzewy iglaste lub liściaste. Na zewnątrz mogą pozostać również niektóre kwiaty, jak np. werbena, która jest w stanie przetrwać nawet kilkustopniowe mrozy. Decydując się na krzewy warto postawić na te zimozielone – świerk biały, karłowaty świerk pospolity czy np. bukszpan wieczniezielony.
Pozostawiając rośliny balkonowe zimą na zewnątrz należy zadbać o to, były one umieszczone w mrozoodpornych donicach lub pojemnikach. Trzeba też zabezpieczyć ich korzenie przed przemarzaniem. W tym celu pojemniki od środka wykłada się dociętymi na wymiar płytami styropianowymi. Pojemniki i doniczki o owalnych kształtach należy otulić np. wełną mineralną. Powierzchnię gleby najlepiej obsypać korą sosnową lub trocinami.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Rośliny balkonowe – przechowywanie

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Zanim nadejdą pierwsze przymrozki należy przenieść do pomieszczenia rośliny nie odporne na mróz. Należą do nich m.in. popularne na naszych balkonach i tarasach pelargonie. Nie powinno się ich jednak ustawić w pomieszczeniach mieszkalnych gdyż może im zaszkodzić panująca w nich zbyt wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza. Skrzynki z tymi roślinami balkonowymi najlepiej ustawić w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem np. na klatce schodowej czy w jasnej piwnicy. Najlepsza temperatura przechowywania pelargonii w zimie to 5-10ºC.
Sadzone jesienią cebulowe rośliny balkonowe również warto przenieść do pomieszczeń nie narażonych na spadek temperatury poniżej 0ºC. Pojemniki z cebulami najlepiej przechowywać w temperaturze do 8ºC.
W pomieszczeniach mieszkalnych można przechowywać cytrusy oraz palmy. Należy ustawić je w widnym miejscu, najlepiej w pobliżu okna południowego, jednak w miejscu stosunkowo chłodnym, a więc z dala od grzejnika.
Nie wszystkie rośliny balkonowe warto przechowywać. Pelargonii nie przechowuje się dłużej niż dwa lata, gdyż starsze rośliny tracą swoje walory dekoracyjne. Także surfinie mogą stracić swój urok po przechowywaniu w warunkach domowych.

Rośliny balkonowe zimą – pielęgnacja

Do przechowywania na zimę należy wybrać rośliny zdrowe i silne. Zainfekowane i lekko zwiędłe mogą nam nie zakwitnąć w przyszłym roku. Wybrane sadzonki wymagają zwykle podcięcia. W przypadku pelargonii pędy przycina się ostrym nożem, tak aby miały 15-20 cm długości. Zeschłe oraz pożółkłe liście należy usunąć. Podczas zimy rośliny balkonowe przechowywane w pomieszczeniach podlewa się sporadycznie – 3-4 razy w ciągu sezonu zimowego. Najważniejsze jest aby nie dopuścić do wyschnięcia łodyg rośliny.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Przeczytaj także: „Jak przechowywać meble balkonowe i tarasowe?”

Dodaj komentarz