Kategorie
Wyposażenie

Nastrojowe oświetlenie – pomysły na taras i balkon

Światło ognia daje nieporównywalny z elektrycznymi źródłami światła efekt. Takie nastrojowe oświetlenie wprowadzi wyjątkową, ciepłą atmosferę na balkonie i tarasie.

Płomyki świec, pochodni, paleniska, kominka – wszystkie możemy zaprosić na nasz taras lub balkon, tworząc za ich pomocą nastrojowe oświetlenie przydomowej przestrzeni. Naturalne źródła światła możemy dopasować do powierzchni jaką chcemy oświetlić, klimatu jaki chcemy uzyskać oraz własnych preferencji.

Małe świeczki – punktowe oświetlenie tarasu i balkonu

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Nieduże świeczki możemy zastosować na tarasie lub balkonie o niezbyt dużej powierzchni. Rozmieszczone w narożach na posadzce, na murowanej balustradzie, parapecie i oczywiście na stole, stworzą punktowe źródła światła. Wprowadzą one dyskretne migocące płomyki, choć nie oświetlą wyraźnie przestrzeni. Dzięki niewielkim rozmiarom możemy je zamknąć w świecznikach z barwionego szkła o przeróżnych kształtach. Imitacją świetlików na tarasie mogą stać się wiszące na żyłkach świeczniki z przezroczystego szkła. Po zmroku wydają się dryfować w powietrzu. Nastrojowe oświetlenie i piękne poświaty uzyskamy również dzięki witrażowym latarenkom. Ustawione nieopodal ściany lub na posadzce blisko pełnej balustrady rozświetlą nam na ich płaszczyznach tańczące obrazy.
Wyjątkowe wieczorne stroiki na stół stworzymy umieszczając w szklanej misie lub w innym przezroczystym szerokim naczyniu, małe świeczki zanurzone wśród kwiatów. Taki pływający bukiet z unoszącymi się na powierzchni płomykami uatrakcyjni każdą biesiadę pod chmurką.
Małe świeczki umieszczone w podgrzewaczu do herbaty pozwolą uzyskać atrakcyjny efekt świecznika wraz z funkcją utrzymywania w imbryku temperatury naparu. Obie te zalety docenimy w chłodne popołudnia i wieczory spędzane na tarasie.

Nastrojowe oświetlenie – świece ogrodowe na taras

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Na tarasie sprawdzą się również duże świece ogrodowe z grubym knotem, dające wysoki i duży płomień. Dobrze sprawdzają się m.in. świece w specjalnych osłonkach, których formy przypominają nierzadko tradycyjne donice. Kilka takich płonących elementów na tarasie może wytworzyć nieco ciepła. Nastrojowe oświetlenie stworzą także świece umieszczone w metalowych wysokich stojakach. Doskonale doświetlą przestrzeń tarasu. Na taras czy balkon warto wybrać świece zapachowe. Niektóre mogą odstraszać natrętne owady.

Ogrodowe pochodnie

Okazały płomień dają pochodnie ogrodowe. Możemy wbić je w ziemię tuż przy tarasie, w duże pojemniki czy donice z roślinami lub ustawić w stabilnych stojakach o ciężkich żeliwnych stopach. Korzystając z pochodni trzeba zachować szczególne środki ostrożności, gdyż płomień może być całkiem spory. Dlatego uważnie wybierajmy dla nich miejsce, z dala od łatwopalnych materiałów. Pamiętajmy też, aby nie palić pochodni podczas silnego wiatru.

Biokominki – ogrzewanie i nastrojowe oświetlenie tarasu w jednym

Wyjątkowy nastrój na tarasie wprowadzą biokominki. Buzujący w nich ogień jest zazwyczaj zamknięty za szklanymi ściankami, a spalane biopaliwo nie wydziela szkodliwych substancji. Do wyboru mamy nieduże formy, które zmieszczą się na stoliku, aż do pokaźnych rozmiarów biokominki, wyglądem przypominające te klasyczne. Oprócz światła dają dużo ciepła, dzięki czemu zbudujemy na tarasie przyjemny klimat i ogrzejemy się w czasie wieczornych chłodów.

Nastrojowe oświetlenie tarasu i balkonu

Nastrojowe oświetlenie tarasu i balkonu
Picture 1 of 7

fot. Fotolia.com

Przeczytaj także: „Jak efektownie oświetlić taras?” 

Dodaj komentarz