Kategorie
Balkon Taras Wyposażenie Wyposażenie

Świece na tarasie i balkonie – nastrojowe wieczory poza domem

Płomień świecy kojarzy nam się ze spokojem, refleksją, z podniosłym nastrojem i ciepłą atmosferą. Wieczór w towarzystwie świec staje się zawsze wyjątkowy. Warto przenieść ten klimat do ogrodu wykorzystując świece na tarasie i balkonie

Płomień świecy kojarzy nam się ze spokojem, refleksją, z podniosłym nastrojem i ciepłą atmosferą. Wieczór w towarzystwie świec staje się zawsze wyjątkowy. Warto przenieść ten klimat do ogrodu wykorzystując świece na tarasie i balkonie.

Świece zamknięte „w kapslu”, czyli podgrzewacze

Rodzajów, form i kształtów świec jest dziś na rynku bez liku, jednak nie wszystkie sprawdzą się na zewnątrz, na tarasie i balkonie. Zwykłe świece z kapiącym, spływającym woskiem nie są dobrym rozwiązaniem, trzeba ich bowiem pilnować. Jedynie te, zamknięte w metalowym „kapslu”- tzw. podgrzewacze mogą być wykorzystywane w wielu wariantach na zewnątrz. Podgrzewacze są dostępne w różnych rozmiarach – wygodne są te o dużej średnicy i długim czasie palenia. Znajdziemy je również w różnych kolorach i zapachach (mocne zapachy np. wanilii będą przy okazji odstraszać owady).

Invalid Displayed Gallery

Jak zaprezentować świece na tarasie i balkonie?

Na tarasie i balkonie sprawdzą się świece nie kapiące, najlepiej grube, o dużej średnicy, które wypalają się do środka. Jednak zarówno te świece jak i wspomniane podgrzewacze są bardzo wrażliwe nawet na lekkie podmuchy wiatru, od których gasną. Żeby cieszyć się romantycznym oświetleniem, jakie zapewnią nam świece na tarasie i balkonie powinniśmy się odpowiednio przygotować. Nie trudno wykazać się kreatywnością w zastosowaniu różnorakich ozdobnych przesłon. Na rynku jest bowiem tak wiele akcesoriów do świec na taras, że na pewno uda nam się zaaranżować przestrzeń świetlną w niepowtarzalny sposób. Świece i świeczki prezentują się pięknie w pękatych wazonach i kloszach. Do osłonięcia świec na tarasie możemy wykorzystać także ozdobne słoje i ceramiczne doniczki (swoisty recykling). Niepowtarzalne efekty w postaci barwnych refleksów dają osłonki z mozaiki tłuczonego szkła (na styl orientalny). W prostokątnych podłużnych wazonach ( tutaj można wykorzystać np. stare akwarium) można umieszczać po kilka świec, zwiększając tym moc światła. Bardzo fajny efekt dają misy wypełnione piaskiem lub żwirem pomiędzy który powkładamy świece, jednocześnie są to dekoracje bezpieczne i możemy je ustawić bezpośrednio na drewnianym tarasie. Duże naczynia np. szklane salatery (często pozbywamy się z zastawy stołowej lekko uszczerbionej misy – warto ją właśnie wykorzystać do tego celu) wypełnione wodą, kwiatami i pływającymi świecami nie tylko oświetlą przestrzeń, ale też podkreślą estetykę miejsca, w którym je ustawimy.

Invalid Displayed Gallery

Latarenki – świece w złotej klatce

Wieczorem na tarasie i balkonie nie może zabraknąć skandynawskich lampek, czyli laterenek z metalu i szkła, w których środku umieszcza się świece. Ich popularność sprawiła, że dostępne są rozmaite kształty i różne wielkości – znajdziemy nowoczesne, proste w wyrazie, jak i rustykalne, bogate w ornamenty. Doskonale sprawdzają się na tarasie, balkonie i w ogrodzie gdyż są mobilne i bezpieczne. Wyposażone w uszko pozwalają, na łatwą zmianę miejsca, możemy je również wieszać na poręczach, trejażach, gałęziach roślin wokół tarasu. Światło laterenek możemy zatem wykorzystać na różnych wysokościach. To najlepsze rozwiązanie na korzystanie ze świec na tarasie i balkonie.

Pochodnie – pierwotny ogień na tarasie

Popularne i polecane do ogrodów stały się ostatnio pochodnie. Otwarty ogień płonącej głowni nadaje niepowtarzalny, pierwotny klimat. Osadzone na długich, zwykle zaostrzonych kijach pozwalają na umieszczanie ich bezpośrednio w ziemi – w gruncie lub głębokiej donicy. Pochodnie wykonane są zwykle z bambusa, ale na rynku dostępne są również stalowe o dekoracyjnych formach głowni. Pochodnie w przeciwieństwie do świec nie są jednorazowe, możemy dokupować do nich specjalny olej (zwykły lub zapachowy o działaniu odstraszającym owady, przede wszystkim komary), nasączać i cieszyć się ich światłem przez dłuższy czas. Pochodnie pozwolą nam wytyczyć trakty, otoczyć szczególne miejsca, wyznaczyć strefy. Pamiętajmy jednak, że mamy tu do czynienia z mocnym otwartym ogniem i nie należy umieszczać pochodni blisko elewacji, barierek, drewnianych schodów i balustrad oraz drzew i krzewów.

Invalid Displayed Gallery

 

Dodaj komentarz