Jak układać płyty tarasowe na sucho?

Płyty betonowe są coraz popularniejsze. Z powodzeniem możemy układać je na każdym tarasie. Najpopularniejszą i najtańszą metodą montażu takiej nawierzchni jest układanie płyt tarasowych „na sucho”, czyli na gruncie – bez użycia klejów i betonowych wylewek.

fot. Libet

fot. Libet

Układanie płyt tarasowych na sucho jest metodą szybką (nawierzchnię możemy ułożyć nawet w jeden dzień), ekologiczną (nawierzchni a jest wodoprzepuszczalna) i w porównaniu do tarasu wykonanego „na mokro” tańszą o około 40%.

Krok 1: projekt tarasu

Na samym początku powinniśmy wykonać projekt tarasu. Musimy w nim uwzględnić:

- wymiary powierzchni, którą chcemy pokryć płytami betonowymi

- przewidywane obciążenia nawierzchni,

- sposób odwodnienia, w tym spadki poprzeczne i podłużne,

- wzór płyt i sposób ich układania.

Krok 2: wyznaczenie powierzchni tarasu

Mając projekt, musimy wyznaczyć w terenie usytuowanie i wysokość tarasu, zaznaczając górny poziom nawierzchni. Punkty, które określiliśmy w projekcie przenosimy w teren poprzez wbicie kołków lub metalowych szpilek. Na nich zaznaczamy poziom, na jakim ma znajdować się powierzchnia tarasu. Przez punkty zaznaczone na kołkach czy szpilach metalowych przeciągamy linkę lub żyłkę – będzie wyznaczała górną krawędź płyt betonowych. Aby ułatwić zachowanie prawidłowych proporcji kształtów prostokąta czy koła, na podłożu warto wyznaczyć punkty orientacyjne.

Krok 3: przygotowanie podłoża

rys. Libet

rys. Libet

- Usuwamy humus i grunt rodzimy na głębokość ok. 20-30 cm od planowanego poziomu tarasu. Warstwę gruntu dokładnie oczyszczamy z korzeni rosnących tam roślin.

- Wyrównujemy powierzchnię gruntu rodzimego i wykonujemy docelowe spadki (poprzeczny i podłużny) za pomocą piasku. Nachylenie na powierzchni zależy od warunków odwodnienia i powinien wynosić 0,5-3% – oznacza to odpowiednie obniżenie powierzchni o 0,5 do 3 cm na długości 1 m. Następnie dokładnie zagęszczamy powierzchnię wyrównawczą (przy użyciu ubijaka lub zagęszczarki) wraz ze spadkami.

- Na przygotowane podłoże rozkładamy geowłókninę. Ma ona za zadanie zatrzymać wszelkie nieczystości, które mogłyby się wydostać z gruntu na powierzchnię płyt podczas parowania wody. Geowłókninę układamy na tzw. zakładkę o szerokości 15-20 cm. Warto wykonać kołnierz z geowłókniny, który dodatkowo zabezpieczy ścianki przed niekorzystnym działaniem wód opadowych.

Układanie geowłókniny fot. Libet

Układanie geowłókniny / fot. Libet

- Na ułożoną geowłókninę wysypujemy warstwę odcinającą o grubości 10-20 cm. Może być ona wykonana z pospółki lub grubego żwiru. Pojedynczą warstwę podbudowy dokładnie zagęszczamy. Pamiętajmy o odpowiednim wyprofilowaniu spadku poprzecznego 0,5-3,0% i podłużnego 0,5%.

- Następnie wykonujemy warstwę odcinającą. Wysypujemy 10-20 cm pospółki lub grubego piaski i dokładnie tę warstwę ubijamy.

- Kolejną czynnością jest wysypanie warstwy nośnej, którą wykonujemy z grubego kruszywa łamanego (grubość frakcji 0-1,5 mm). W zależności od wysokości ułożenie tarasu, możemy wykonać kilka warstw nośnych, każda powinna mieć grubość 10-20 cm. Oczywiście położone warstwy dokładnie ubijamy. Tak przygotowaną powierzchnię możemy obsypać gruntem rodzimym.

- Ostatnią warstwą podbudowy naszego tarasu jest warstwa z nieubitych odsiewek kamiennych (0-7 mm), powinna mieć grubość 3-4 cm. Na niej układamy już tarasowe płyty betonowe.

Krok 4: układanie nawierzchni

Układanie płyt  fot. Fotolia.com

Układanie płyt / fot. Fotolia.com

Układanie płyt betonowych zaplanujmy tak, aby nie chodzić po elementach już ułożonych – najlepiej zacząć od środka do zewnątrz danego obszaru. Pamiętajmy o zachowaniu jednakowych odstępów między nimi na fugowanie, powinny mieć szerokość 5-15 mm. Podczas układania na bieżąco kontrolujmy poziomy sąsiadujących płyt. Różnice między nimi wyrównujemy za pomocą białego gumowego młotka – czarna guma może zostawić trudne do usunięcia ślady na jasnych płytach.

Krok 5: impregnacja i fugowanie

Fugowanie fot. Fotolia.com

Fugowanie / fot. Fotolia.com

- Płyty impregnujemy przed fugowaniem. Najlepiej użyć do tego celu specjalnego preparatu do płyty betonowych. Impregnat nanosimy w dwóch warstwach. Podczas prac używajmy rękawic, okularów i ubrań ochronnych.

- Ostatnią czynnością jest fugowanie. Spoiny wypełniamy piaskiem. W tym celu ułożoną powierzchnię zasypujemy drobnym piaskiem płukanym (0-2 mm)i za pomocą szczotki wypełniamy nim odstępy między płytami betonowymi. Czynności powtarzamy aż do całkowitego wypełnienia spoin.

 

Lubię to 13
Obrazek profilowy

redakcja taras-balkon.pl

redakcja@taras-balkon.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


× dziewięć = 81

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>