Kategorie
Taras Wyposażenie

Pergola tarasowa – jaka pergola na taras?

Pergola tarasowa pozwoli nam osłonić taras przed nadmiernym nasłonecznieniem, nie blokując jednocześnie w całości dopływu promieni słonecznych. Może też stanowić skuteczną osłonę przed słońcem i deszczem – wszystko zależy od zastosowanych rozwiązań. Poznajmy rodzaje i konstrukcje pergoli ogrodowych.

Pergola tarasowa to zewnętrzna konstrukcja, składająca się z podpór w postaci słupów oraz zadaszenia w formie kratownicy lub mocowanych równolegle do siebie profili. Może ona pozostać ażurowa, dzięki czemu całość konstrukcji stanie się wspaniałym wspornikiem dla pnączy. W sezonie letnim dorodne rośliny stworzą przewiewną przesłonę, chroniącą wypoczywające na tarasie osoby przed słońcem. Jeśli zastosujemy formę pełnego zadaszenia uzyskamy dodatkowo skuteczną osłonę przed deszczem.

Pergola tarasowa jako konstrukcja

Najczęściej stosuje się je na tarasach przylegających do parteru. Są to zarówno konstrukcje wolno stojące, jak i przyścienne. Pergola tarasowa może być zbudowana z profili aluminiowych, malowanych proszkowo na dowolny kolor z palety RAL. Do wyboru mamy również pergole tarasowe o konstrukcji drewnianej lub stalowej. Kąt nachylenia konstrukcji dachowej może wynosić od 5 do 30o. Wszelkie łączniki i elementy montażowe, dla trwałości pergoli, powinny być wykonane ze stali nierdzewnej.

fot. Prodeck
fot. Prodeck

Pergola na taras – forma zadaszenia

Jeśli nie chcemy, by pergola pełniła funkcję podpór dla pnączy, możemy wybrać formę w pełni zadaszoną. Do popularnych pergoli tarasowych można zaliczyć te pokryte przezroczystymi, odpornymi na obciążenia płytami poliwęglanowymi. Niezwykle efektownie prezentują się modele tkaninowe. Tego typu poszycie jest impregnowane lub wykonane z miękkiego PVC. W każdym przypadku nie przepuszcza wody oraz jest odporne na działanie porywistych wiatrów. Do wyboru mamy praktycznie wszelkie kolory poszycia oraz wiele ozdobnych wzorów. Pergola tarasowa pokryta tkaniną mogą występować nie tylko w postaci stałego zadaszenia.

Pergola tarasowa z ruchomą osłoną

Ażurowe zadaszenie tarasu w różnym stopniu przepuszcza promienie słoneczne, w zależności od pory dnia. Czasem jednak przedostające się na taras promienie mogą być dla nas męczący. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą nam m.in. pergole, wyposażone w ruchome elementy zadaszenia. Mogą to być profile aluminiowe o regulowanym kącie nachylenia. Rozbudowany system umożliwia też przesuwanie górnych elementów względem siebie. Jeśli pergola jest pokryta poszyciem, wówczas tkanina jest zsuwana wraz ze stelażem. W ten sposób mamy możliwość stworzenia pełnego zadaszenia lub osłonięcia jedynie fragment tarasu, pozostawiając nieosłoniętą jego część dla domowników pragnących zażywać kąpieli słonecznej. Manipulowanie profilami możliwe jest za pomocą korby lub elektrycznego silniczka. Dla wygody warto wybrać model sterowany pilotem.

fot. Corradi
fot. Corradi

Przeczytaj także: „Jak osłonić taras przed sąsiadami?”

3 odpowiedzi na “Pergola tarasowa – jaka pergola na taras?”

Dzień dobry,

Poszukuję firmy z okolic Bydgoszczy, która zaprojektuje i wykona zabudowę ażurową tarasu z drewna powierzchnia około 25m2 z pokryciem częściowym poliwęglanem i markizą.

Wdzięczny będę za pomoc!!!

pozdrawiam
Darek

Panie Darku, lepiej zastanowić się na pergolą ze stali, z drewnianymi przesuwnymi ścianami ażurowymi (zdejmowanymi na zimę). Drewniane trzeba co kilka lat malować i odpowiednio impregnować, w miejscu nasłonecznionym to co najmniej raz na 2 lata. Wiem bo siostra taką ma (drewno klejone świerkowe) i po 1,5 roku farba blakła a po 3 zaczęła się łuszczyć. Widok koszmarny- piękny nowy dom z takim potworem na tarasie. Nie oszukujmy się, nikt nie ma czasu, aby po każdym sezonie odpowiednio impregnować drewno (tak samo jak z oknami drewnianymi). Drewniane pięknie wyglądają, ale tylko jak są nowe. Stal natomiast to spokój na lata plus nowoczesny, piękny design 😉 W przyszłym sezonie właśnie taką będę miała montowaną. To tylko moja sugestia, pozdrawiam

Pani Moniko, czy mogłaby się Pani pochwalić swoim tarasem z pergolą? Jestem na etapie planowania zadaszenia i osłonienia tarasu i Pani pomysł bardzo mnie zaintrygował. Czy Pani wynajęła kogoś do zrobienia całości czy to było zamawiane i składane na miejscu? A jaki był koszt całości?
Jeśli to nie byłby problem, to poproszę o jakieś zdjęcie, albo w poście albo podam swojego maila ania2x@wp.pl

Dodaj komentarz