Markizy żaglowe, zadaszenia żaglowe

W ciepłe dni nadmiar słonecznych promieni może być dokuczliwy. Wygodnym i nowoczesnym sposobem zabezpieczenia przed palącym słońcem mogą być markizy w formie żagla, czyli zadaszenia żaglowe, które skutecznie tworzą zacienioną przestrzeń. Można je wykorzystać nie tylko na tarasie czy balkonie.

fot. Fotolia.com

fot. Fotolia.com

Zadaszenia żaglowe, znane także jako markizy żaglowe, są tak określane ze względu na swój kształt oraz rodzaj wykorzystywanego na zadaszenie materiału. Technologie sprawdzone podczas wypraw żeglarskich, doskonale wykorzystano do ochrony przed słońcem i deszczem w miejscach wypoczynku.

Zadaszenie żaglowe – gdzie pasuje?

fot. VelaSolis

fot. VelaSolis

Markizę o nietypowym kształcie żagla można połączyć z elewacją, częściej jednak wykorzystuje się ją jako konstrukcję wolno stojącą. Minimalistyczna forma markiz żaglowych sprawia, że doskonale prezentują się one w aranżacjach nowoczesnych tarasów domów o prostej nowoczesnej bryle inspirowanej modernizmem. Za kształtem tego typu osłon podąża ich kolorystyka – zadaszenie żaglowe wykonuje się głównie w odcieniach bieli oraz pastelowej żółci.

Materiał na zadaszenia żaglowe

Inspiracją dla markiz żaglowych są technologie zastosowane w ożaglowaniu okrętowym. Zadaszenie żaglowe zbudowane jest z rozciągliwej membrany napiętej między kilkoma punktami zakotwienia. Tkanina wykorzystywana na zadaszenia to elastyczna dzianina, która może zatrzymywać szkodliwe dla naszego zdrowia promienie UV nawet w 90-95 %. Płótno może być pokryte PVC, co dodatkowo wzmacnia ochronę przed deszczem. Typowy kształt dla tego rodzaju zadaszeń, to trójkąt, ale elastyczność materiału umożliwia tworzenie dowolnego kształtu zadaszenia w zależności od potrzeb – może on podążać np. za kształtem tarasu.

Markizy żaglowe – ważny montaż

By móc korzystać bezpiecznie z zadaszenia należy zadbać o jego odpowiedni montaż. Podstawę konstrukcji tworzy tu maszt, z którego jest wyprowadzony system olinowania – to właśnie dzięki niemu można zwijać i rozwijać zadaszenie żaglowe. Uwagi wymaga właściwe napięcie każdego z zamocowań, co pozwala uzyskać pożądany kształt zadaszenia i uniknięcia łopotu żagla, gdy wieje wiatr. Należy zapewnić stabilne i bezpieczne punkty zamocowań, które będą zdolne do przyjęcia obciążeń powstających przy uderzeniu wiatru oraz do przeniesienia wstępnego napięcia tkaniny.

fot. Umbrosa

fot. Umbrosa

Przeczytaj także: „Jak zasłonić taras przed sąsiadami?”

Lubię to 19
Obrazek profilowy

redakcja taras-balkon.pl

redakcja@taras-balkon.pl

Komentarze: 1

  1. MACIEJ

    Witam serdecznie ,poszukuję producenta takich osłon żaglowych .
    Pozdrawiam
    Maciej

    06.06.2019 o 16:21

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


9 × dwa =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>