Kategorie
Taras Wyposażenie

Jak zasłonić taras przed sąsiadami? Efektowne osłony tarasowe

Przegrody tarasowe to sprawdzony sposób na stworzenie zacisznego zakątka na tarasie. Podpowiadamy, jak zasłonić taras, aby ukryć się przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów lub przechodniów.

Zwarta zabudowa sprawia, że tarasy domów jednorodzinnych często zlokalizowane są w niedużej odległości od siebie. Taką sytuację można zaobserwować np. w przypadku domów szeregowych czy bliźniaczych. Jeśli nie chcesz dzielić z sąsiadami każdej chwili spędzonej na tarasie, warto pomyśleć o wykonaniu trwałej osłony tarasowej.

Osłona tarasu z ogrodzeń panelowych

To najczęściej stosowane rozwiązanie. Takie przegrody wykonuje się zazwyczaj z drewna. Ich modułowa budowa pozwala dopasować osłonę tarasu do wielkości powierzchni, która wymaga przesłony. Panele ogrodzeniowe mogą być pełne lub ażurowe. Wybierając te drugie zapewnimy sobie dyskretny widok, na to co dzieje się za przegrodą. Coraz większą popularnością cieszą się także przegrody tarasowe w postaci paneli ogrodzeniowych wykonanych z kompozytu, czyli mieszanki tworzyw sztucznych oraz drewna. Wyglądem przypominają one przegrody drewniane, jednak w przeciwieństwie do nich nie wymagają uciążliwej konserwacji. Poszczególne panele mogą być ze sobą połączone za pomocą zawiasów. Taka parawanowa przesłona umożliwi nam w razie potrzeby łatwe przesunięcie skrajnych paneli, co jest szczególnie przydatne gdy chcemy osłonić wybraną strefę tarasu nie tylko przed wzrokiem sąsiadów ale także przed wiatrem czy słońcem.

Jak zasłonić taras – zieleń jako przegrody tarasowe

Miłośnicy zieleni mogą stworzyć swego rodzaju zieloną ścianę i jako osłonę tarasu wykorzystać trejaż lub ażurowy płotek, porośniety roślinnością pnąca. Może to być np. bluszcz trójklapowy, wiciokrzew, róża pnąca, lub winorośl japońska. Jeśli zależy nam na szybkiem wykonaniu efektownej roślinnej przesłony warto zdecydować się na bluszcz trójklapowy. Poza tym, że charakteryzuje się szybkim wzrostem jest on również odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Niezwykle aromatyczną przesłonę stworzymy wybierając na zieloną ścianę powój lub groszek pachnący. W przypadku tarasów zlokalizowanych na gruncie dobrze sprawdzi się również osłona tarasu wykonana z wyższych krzewów lub drzewek posadzonych w ziemi lub w pojemnikach, ustawionych wzdłuż krawędzi tarasu.

Jak osłonić taras – pergole z przesłoną

Ciekawym rozwiązaniem na osłonę tarasu jest zakup lub wykonanie pergoli wyposażonej w boczne przesłony. Mogą to być przegrody stałe, przesuwne lub zwijane – umożliwiające osłonę tarasu tylko wówczas, gdy zajdzie taka potrzeba. Wybierać można również spośród specjalnych konstrukcji z przesłonami ażurowymi bądź pełnymi. Taka pergola zapewni nam także delikatny półcień rzucany przez górne belki konstrukcyjne.

Murowana przegroda tarasu

To rozwiązanie polecane szczególnie w przypadku tarasów utrzymanych w nowoczesnym stylu, gdzie króluje beton, kamień, lub inne „surowe” i „zimne” materiały. Murowaną przegrodę można wznieść z różnych materiałów – m.in. cegieł, bloczków z betonu komórkowego, silikatów czy pustaków ceramicznych. Do wykonania takiej osłony tarasu warto wybierać produkty przeznaczone do budowy ścian działowych – charakteryzujące się niezbyt duża grubością (6-12 cm).

Zwiewne przesłony

Dyskretną przesłonę tarasu można wykonać przy użyciu różnych zasłon i zwiewnych materiałów. Ich zamocowanie nie będzie problemowe, jeśli nasz taras jest zadaszony. Wówczas zasłony można powiesić na cienkich, metalowych karniszach zamocowanych do konstrukcji zadaszenia. Aby materiał nie tańczył na wietrze odsłaniając, to co chwialibyśmy ukryć, warto wszyć w jego dolną krawędź niewielkie ciężarki lub użyć stosowanych np. do obciążania tarasowych obrusów, specjalnych klamerek dociążających.

fot. Gloster
fot. Gloster

Przeczytaj także: „Jak osłonić balkon?”

2 odpowiedzi na “Jak zasłonić taras przed sąsiadami? Efektowne osłony tarasowe”

Taras ma 16 m i jest otoczony szklaną balustradą ja tą balustradę chciałabym zamontować
ażurowymi ściankami działowymi do góry szyb a resztę na podłożu do następnego wyżej tarasu.
Chciałabym się odizolować .Wysokie osłony na dole obsadzę roślinami .Pozdrawiam
i czekam na jakąkolwiek odpowiedź Jolanta Brzezińska

Witam czy moge prosić link przykladowych karniszy do zasłon na taras bo nie mam pomyslu jak to zamocować i jak te karnisze połączyć z dachem?
pozdrawiam
Monika Pospiech

Dodaj komentarz