Kategorie
Balkon Inspiracje Inspiracje Taras

Zioła na balkonie i tarasie

Zioła na balkonie czy tarasie sprawdzają się bardzo dobrze! Wydają się być oczywistym wyborem przy dekorowaniu tych przydomowych przestrzeni. Cudownie wyglądają, są łatwe w utrzymaniu i pięknie pachną. Nie bez znaczenia są też ich walory kulinarne. Jakie zioła na balkon wybrać? Jak zaaranżować zioła na balkonie?

Samodzielna uprawa ziół na tarasie lub balkonie wymaga jedynie systematycznej pielęgnacji. Ta z pewnością się opłaci – zioła na balkonie prezentują się bardzo efektownie. Widok zadbanego zielnika przyniesie wiele radości dla naszych oczu i pożytku w domowej kuchni. Balkon ozdobiony ziołami, będzie świetną alternatywą dla małego ogródka. Rośliny dostaną wystarczająco dużo powietrza, słońca i wilgoci, a my będziemy mogli cieszyć się nimi cały sezon letni. Do ich uprawy w pełni wystarcza zwykła ziemia ogrodowa. Nie ma też konieczności ich chemicznego nawożenia. Dzięki temu, gdy dodajemy je do potrawy, mamy pewność, że dostarczamy sobie tego, co najlepsze.

Zioła na balkonie: w czym je uprawiać?

Zioła na balkonie czy tarasie dobrze prezentują się w glinianych głębokich donicach. Na ich dno wysypmy ok. 2 cm warstwę kamyków lub żwiru. Ten zabieg pozwoli na swobodny odpływ wody. Zioła na balkonie czy tarasie w metalowych osłonkach też są dobrym rozwiązaniem, ale nie należy umieszczać w nich bezpośrednio ziół, bo zgniją. Pamiętajmy o tym, żeby naczynie było szerokie, o minimum 10 cm średnicy – w końcu zależy nam, aby zioła jak najbardziej się rozrosły. Jeżeli zioła na balkonie będziemy uprawiać w osobnych pojemnikach, łatwiej będzie spełnić wymagania każdego z nich. Poza tym, w razie ataku choroby czy szkodników, łatwiej będzie odseparować od siebie rośliny.

Invalid Displayed Gallery

Zioła na balkon i taras: lebiodka, czyli oregano

To roślina wieloletnia, może być uprawiana w jednym miejscu nawet 5 lat. Spotkamy ją dziko rosnącą na brzegach lasów, bezdrożach i polanach. Łatwo się rozrasta, osiąga wysokość nawet metra, co jednak jest rzadkością w naszych warunkach klimatycznych. Listki i łodyżki zbieramy podczas kwitnienia i ścinamy 2,5 cm nad ziemią.

Czego potrzebuje? Dużo słońca i przepuszczalnego podłoża. Lubi dość wilgotną glebę. Oregano sadzimy wczesną wiosną lub jesienią. Wykształcone latem kwiaty obrywamy, żeby pobudzić jej wzrost.

Zioła na balkonie: bazylia

To jednoroczna roślina. Znamy wiele jej gatunków, m.in cytrynową, tajlandzką, cynamonową. Liście obrywamy podczas kwitnienia od połowy czerwca do końca września, z wierzchołków pędów, żeby mogła się silniej rozkrzewić. Zawsze zostawiamy jednak kilka liści – musimy mieć pewność, że się odrodzi.

Czego potrzebuje? Dobrze spulchnionej ziemi ogrodowej, o lekko kwaśnym odczynie. Bazylię stawiamy w słonecznym, osłoniętym przed wiatrem miejscu. Podlewamy regularnie, ale nie zalewamy. W przeciwieństwie do oregano, nie rozrośnie się za bardzo wszerz, dlatego zadowala ją mniejsza doniczka. Jeśli nie dostarczymy jej 5 godzin dziennie światła słonecznego, musimy doświetlić ją światłem sztucznym ok. 12 godzin na dobę.

Invalid Displayed Gallery

 

W odpowiedzi na “Zioła na balkonie i tarasie”

Dodaj komentarz