Odspajające się od podłoża, popękane płytki, uszkodzony, zardzewiały okapnik lub jego brak kwalifikują balkon do naprawy. Remont balkonu może też wynikać jedynie z chęci zmiany okładziny na inną, jednak nawet wówczas, gdy chcemy tylko wymienić płytki na balkonie na bardziej odpowiadające naszym obecnym gustom, trzeba pamiętać o właściwej hydroizolacji i odprowadzaniu wody z płyty balkonowej.
Przygotowanie płyty balkonowej
1. Remont balkonu zaczynamy od skucia starej okładziny z płytek i oczyszczenia płyty balkonowej – należy usunąć z niej szpachelką luźne fragmenty betonu, resztki zaprawy klejowej, nierówności, odkurzyć powierzchnię.
2. Jeśli blacha okapowa kwalifikuje się do wymiany trzeba ją zdemontować.
3. Uszkodzone krawędzie płyty balkonowej naprawiamy masą naprawczą.
4. Sprawdzamy poziomnicą spadek płyty balkonowej (powinien on wynosić min. 1,5%). Jest on niezbędny do tego, aby woda opadowa nie zalegała na powierzchni balkonu. Jeśli płyta balkonowa nie ma odpowiedniego spadku można go wykonać stosując zaprawę wyrównującą/naprawczą i długą łatę.
W przypadku dużych nierówności nie obejdzie się bez wykonania wylewki.
5. Jeśli balkon jest długi konieczne będzie wykonanie dylatacji. W tym celu co 2 m nacina się podłoże szlifierką kątową wykonując linie prostopadłe do ściany budynku (zgodnie ze spadkiem płyty balkonowej). Dylatacje warto wykonać w taki sposób, aby zgrywały się z późniejszymi fugami płytek.
6. Gruntujemy przygotowaną powierzchnię płyty balkonowej.
Remont balkonu – montaż okapnika
To bardzo ważny etap. Zadaniem okapnika balkonowego jest prawidłowe odprowadzanie wody opadowej i roztopowej poza budynek. Brak okapnika lub jego nieprawidłowy montaż mogą powodować ściekanie wody i zawilgocenie balkonu oraz ścian budynku, co w efekcie skutkuje niszczeniem tych elementów i pojawianiem się grzybów oraz pleśni.
7. Montując profil okapowy (okapnik) do płyty balkonowej pamiętajmy, aby jego część montażowa znajdowała się na równi z płytą. Aby uzyskać taki efekt można zeszlifować rant balkonu na grubość profilu okapnika lub wykonując wylewkę/nanoszą zaprawę wyrównującą pozostawić uskok przy krawędzi płyty balkonowej, odpowiadający szerokości części montażowej profilu.
8. Odpowiednio docięte profile okapowe przykładamy do płyty i wyznaczamy miejsca montażu kołków. Pamiętajmy, że okapniki balkonowe mocuje się do płyty pozostawiając między nimi dylatacje o szerokości ok. 2 mm .
W kolejnym kroku konieczne będzie zastosowanie produktów systemowych, które zapewnią odpowiednią hydroizolację balkonu: zaprawy uszczelniającej i taśmy wzmacniającej (uszczelniającej).
9. W miejsca montażu profili nanosimy na płytę balkonową warstwę zaprawy uszczelniającej, przykładamy do niej profil i delikatnie przykręcamy. Profile dokręcamy do podłoża dopiero gdy zaprawa wstępnie zwiąże.
10. Po dokręceniu profili miejsca ich łączeń uszczelnia się (np. silikonem) i zakłada specjalne łączniki.
11. Na cześć montażową profilu (na styku profilu i płyty) nakładamy ponownie zaprawę uszczelniającą, w którą wtapiamy taśmę wzmacniającą.
Uszczelnienie balkonu
12. Taśmę wzmacniającą wtapia się również w warstwę zaprawy uszczelniającej w narożach przy ścianie budynku. Do narożników wewnętrznych i zewnętrznych przeznaczone są specjalnie uformowane taśmy. Do uszczelnienie podłoża przy drzwiach balkonowych stosuje się taśmy z paskiem samoprzylepnym.
13. Taśmę wzmacniającą należy wtopić w warstwę hydroizolacji również w miejscach występowania szczelin dylatacyjnych.
14. Po zagruntowaniu płyty uszczelnia się zaprawą (hydroizolacją) pozostałą cześć balkonu. Nakłada się ją również na ścianę w miejscu wykonania cokołów.
Gdy zaprawa uszczelniająca zwiąże można przystąpić do układania płytek.
Przystępując do remontu balkonu pamiętajmy, aby stosować rozwiązania systemowe (odpowiednio dopasowane do siebie produkty danego producenta). Zawsze też postępujmy ściśle według instrukcji podanych przez producenta danego produktu. To kluczowe, jeśli chcemy uzyskać efekt w postaci odpowiednio zabezpieczonego przed wilgocią podłoża pod nowe płytki.