Kategorie
Inspiracje

Czy odśnieżanie balkonu i tarasu jest konieczne?

Intensywne opady śniegu oznaczają konieczność odśnieżania podjazdów i chodników wzdłuż posesji. To jednak nie jedyne przydomowe powierzchnie, z których warto usuwać śnieg. Niewiele osób wie, że odśnieżanie balkonu może uchronić nas przed wieloma problemami i kosztownymi naprawami.

Bardzo lubię mój balkon zimą. Nie jest on wcale w tym czasie zapomniany i pusty. Staram się, aby również zimą było na nim zielono. Pomagają mi w tym iglaki, którym nie straszny mróz. Po świętach dołącza do nich choinka w donicy, która czeka na balkonie do wiosny, aż przyjdzie czas by wysadzić ją do ogrodu. Zimowy widok balkonu dopełnia przykrywający go biały puch. Choć taki kard zza okna jest bardzo miły dla oka, wiem że nie ominie mnie odśnieżanie balkonu. Czy wy również usuwacie z niego śnieg? Czy trzeba to robić?

Odśnieżanie balkonu a przepisy

Nie ma jednoznacznego przepisu nakładającego obowiązek odśnieżania balkonu. Jednak zgodnie z art. 61 punkt 2 ustawy „Prawo budowlane”, każdy właściciel lub zarządca obiektu budowlanego powinien zadbać o jego bezpieczne użytkowanie również w czasie występowania czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt (m.in. intensywnych opadów atmosferycznych). Zimą powinniśmy więc zadbać o to, aby ciężkie czapy topniejącego śniegu nie spadały z balkonu zagrażając przechodniom, podobnie jak niebezpieczne, zwisające sople, szczególnie gdy pod naszym balkonem przebiega ogólnodostępny ciąg komunikacyjny (chodnik).

Jeśli mieszkamy w budynku zarządzanym przez spółdzielnię mieszkaniową, warto zapoznać się z jej regulaminem i sprawdzić, czy znajduje się w nim zapis dotyczący odśnieżania balkonu. Może on nakładać na właścicieli lokali, do których przylegają balkony, obowiązek usuwania z nich śniegu i udrożnienia odwodnienia.

Niezależnie od tego, czy do odśnieżania balkonu zobowiązują nas przepisy, z pewnością warto to robić.

Dlaczego odśnieżanie balkonu jest ważne?

Śnieg na balkonie nie powinien długo na nim zalegać. Warto go regularnie usuwać ponieważ:

  • zalegająca, grubsza warstwa śniegu może doprowadzić do zawilgocenia ściany, do której przylega balkon;
  • nie usuwając śniegu narażamy płytki balkonowe i konstrukcję balkonu na destrukcyjne działanie zamarzającej wody.
    Powtarzające się cykle rozmarzania i zamarzania wody wynikające ze zmiany temperatury w ciągu dnia i nocy, mogą zaszkodzić ceramicznej okładzinie. Woda, która dostaje się przez najmniejsze ubytki w fugach i pęknięcia w płytach, zwiększając swą objętość podczas zamarzania będzie prowadziła do dalszych uszkodzeń płytek i niszczenia płyty balkonowej.

Odśnieżanie tarasu

Grube warstwy śniegu nie powinny zalegać również na tarasach, zwłaszcza tych wykonanych z desek drewnianych. Producenci desek tarasowych zalecają regularne odśnieżanie tarasu m.in. z uwagi na to, że zalegające pokrywy śnieżne mogą utrudniać tak ważną wentylację. Topniejący i zamarzający śnieg pokrywający przez dłuższy czas drewniane deski nie będzie też działa na nie korzystnie.

Czym odśnieżać balkon i taras?

Do usuwania śniegu z powierzchni balkonu i tarasu zazwyczaj używa się tradycyjnej łopaty do śniegu wykonanej z tworzywa sztucznego. Są one jednak twarde i dodatkowo wykończone aluminiową krawędzią, która może rysować płytki i deski tarasowe. Dobrym rozwiązaniem będzie zastąpienie szufli do śniegu tzw. zbierakiem podłogowym (ściągaczką podłogową). Jest to narzędzie zakończone elastycznym gumowym pasem, dzięki czemu przesuwając je po płytkach lub deskach nie spowodujemy żadnych mechanicznych uszkodzeń powierzchni. Zbieraki dostępne są w różnych rozmiarach (o zróżnicowanej długości i szerokości gumy), bez problemu znajdziemy więc narzędzie odpowiednie do odśnieżania naszego balkonu czy tarasu.

Zbierak sprawdzi się również idealnie do zbierania wody z posadzki wykończonej płytki.
fot. Moerman

W przypadku tarasu i balkonu wykończonego deskami, poza odpowiednim narzędziem, ważny jest także sposób odśnieżania. Śnieg zgarniajmy wykonując ruchy równoległe do ryflowań desek, co zmniejszy ryzyko zarysowania materiału.