Jesienna aura może nie sprzyjać biesiadowaniu czy wypoczynkowi na tarasie. Nawet gdy za oknem świeci słońce czynnikiem skutecznie zniechęcającym nas do relaksu na świeżym powietrzu jest często niska temperatura. Rozwiązaniem, które pozwoli nam w prosty sposób uprzyjemnić sobie wypoczynek na zewnątrz, przedłużając tym samym sezon tarasowy jest zakup zewnętrznego urządzenia do ogrzewania tarasu w postaci parasola grzewczego czy elektrycznego promiennika ciepła. Dzięki nim relaks na hamaku z ulubioną lekturą czy grillowanie przestaną być czynnościami zarezerwowanymi wyłącznie dla letniego okresu. Nawet, jeśli na zewnątrz panuje bardzo niska temperatura, parasol ogrzewany czy osobny promiennik otuli nas przyjemny ciepłem, sprawiając, że korzystanie z tarasu jesienią, a nawet zimą stanie się równie przyjemne, jak w czasie cieplejszych dni.
Ogrzewanie na tarasie z promiennikiem
Wygodną i sprawdzoną formą ogrzewania na tarasie są promienniki elektryczne. Te niewielkie urządzenia grzewcze montuje się na specjalnych wspornikach ściennych bądź sufitowych do konstrukcji zadaszenia tarasu lub przylegającej do niego ściany domu. Promienniki mogą być też mocowane za pomocą zawieszenia tubowego, łańcuchowego lub też ukryte w podbitce dachu nad tarasem. Ich kompaktowe rozmiary nie wpływają negatywnie na tarasową przestrzeń, pozwalają zachować tak ważną w tej strefie relaksu estetykę. Promienniki emitują przyjemne, łagodne ciepło, oddawane równomiernie poprzez promieniowanie. Ciepło to jest absorbowane bezpośrednio przez znajdujące się w jego zasięgu ludzi i przedmioty, a nie otaczające powietrze. Promienniki można też ukierunkować na konkretną strefę, która ma być ogrzewana, dzięki czemu nie tracimy energii na podgrzewanie obszarów, z których nie korzystamy. Mogą być też one wyposażone w zróżnicowane funkcje grzania (ogrzewanie intensywne lub mniej intensywne). Takie rozwiązanie przyczynia się do oszczędności prądu niezbędnego do ogrzewania tarasu promiennikiem elektrycznym. Urządzenia te są również bezpieczne w eksploatacji (mają stopień ochrony IPX5) co sprawia, że mogą być montowane na zewnątrz, również na tarasach drewnianych, a nawet na niewielkich balkonach. Jeden promiennik o rozmiarze 95×15 cm jest w stanie skutecznie ogrzać powierzchnię od 2 do 5 m². Jeśli zajdzie potrzeba powiększenia ogrzewanej przestrzeni tarasowej czy balkonowej wystarczy dokupić kolejny promiennik, poszerzając tym samym jesienną czy zimową strefę wypoczynku. Poszczególne promienniki mogą być sterowane indywidualnie lub grupowo – wszystko zależy od naszych upodobań i potrzeb.
Ogrzewany parasol na chłody
Jeśli nasz taras nie ma zadaszenia, a chcielibyśmy biesiadować na świeżym powietrzu o każdej porze roku warto zdecydować się na zakup parasola grzewczego. Parasol ogrzewany zintegrowany jest ze standardowymi promiennikami elektrycznymi lub promiennikami podczerwieni, które dostarczają siedzącym pod parasolem osobom przyjemne ciepło, podobne do ciepła słonecznego. Praktycznym wyposażeniem parasola grzewczego, oprócz promienników jest również zintegrowane oświetlenie, które pozwoli nam korzystać z tarasu i cieszyć się jesienną czy zimową aurą również po zmroku. Specjalna konstrukcja parasola ogrzewanego zapewnia nie tylko skuteczne ogrzewanie tarasu, ale również wysoką odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym porywiste wiatry. Do użytku na własne potrzeby wystarczający zwykle okazuje się stosunkowo nieduży parasol z czterema promiennikami, który może pomieścić pod swoją czaszą stół na osiem osób. Gdy planujemy urządzać przy stole tarasowym spotkania w dużym gronie bez problemu znajdziemy odpowiednio większy parasol ogrzewany. Producenci oferują modele z ośmioma promiennikami, które pomieszczą nawet 20 osób. Zwykle jednak są one wybierane przez właścicieli restauracji z ogródkiem zewnętrzny. Przed zakupem parasola grzewczego na taras warto przyjrzeć się szczegółom. Dobrze, jeśli materiał PVC, z którego powstała czasza parasola będzie pokryta dodatkową powłoką odporną na działanie promieni UV (np. PVDF) i łatwą w utrzymaniu w czystości. Zwróćmy też uwagę na stelaż parasola – powinien być on pokryty warstwą farby proszkowej, która zapewni metalowym elementom ochronę antykorozyjną.
Invalid Displayed Gallery
W odpowiedzi na “Ogrzewanie na tarasie – parasole grzewcze i promienniki”
Mam 3 promienniki ERH1500 od 3 lat na tarasie, jestem bardzo zadowolony.
Myję je karczerem co 2 miesiące i wyglądają jak nowe.
Producent Celmec w Australii twierdzi że żywotność tych promienników to najmniej 15 lat!
Napiszę następną recenzję za 13 lat… zobaczymy 🙂