Kategorie
Balkon Inspiracje Inspiracje Taras

Pelargonie – sprawdzone kwiaty na balkon i taras

Pelargonie to rośliny, które najczęściej goszczą na naszych balkonach i tarasach. Swą popularność zawdzięczają między innymi łatwej uprawie. Są też jednymi z najbardziej wytrzymałych kwiatów na balkon i taras.

Pelargonie to rodzaj bylin lub półkrzewów obejmujący około 230 gatunków. Oferta rynkowa jest niezwykle bogata. Na balkonie i tarasie można uprawiać zarówno pelargonie rabatowe (zonale) jak i zwisające bluszczolistne (peltatum), które szczególnie efektownie wyglądają na balkonach i tarasach usytuowanych na wyższych kondygnacjach. Wszystkie pelargonie sprawdzają się w nasadzeniach pojedynczych jak i w kompozycjach z innymi roślinami. Wśród obecnych na rynku odmian dużą popularnością cieszą się szczególnie efektowne pelargonie o kwiatach pełnych.
Chociaż kwiaty pelargonii nie pachną, cała roślina wydaje charakterystyczny zapach. Odmiany o pachnących liściach po roztarciu rozsiewają zapach cytryn lub np. lawendy.
Pelargonie kwitną od drugiej połowy maja, niekiedy aż do pierwszych przymrozków. Zachwycają barwą kwiatów, która najczęściej jest w odcieniach czerwieni, bieli i różu. Rośliny osiągają wysokość do 50 cm.
Kupując pelargonie na balkon i taras zwróćmy uwagę na ich pokrój, który powinien być zwarty. Unikajmy roślin wyciągniętych i z żółtymi liśćmi.

Pelargonie – jakiego stanowiska i podłoża potrzebują?

Pelargonie najlepiej rosną i najobficiej kwitną w miejscach dobrze nasłonecznionych, ale można je też uprawiać na stanowiskach nieco zacienionych. Stanowisko nie powinno być jednak zbyt wietrzne.
Pelargonie nie lubią zraszania, ani zbyt wilgotnej oraz przesuszonej gleby. Może ona spowodować gnicie roślin. Najlepiej uprawiać je w specjalistycznym podłożu do roślin balkonowych i utrzymywać równomierną wilgotność. Dobrym podłożem będzie np. ziemia kompostowa wzbogacona torfem i piaskiem o odczynie pH 6-7. Pelargonii nie należy sadzić zbyt głęboko, aby rośliny nie chorowały – wystarczy umieścić je w ziemi do wysokości bryły korzeniowej.

Invalid Displayed Gallery

Nawożenie, rozmnażanie i przycinanie pelargonii

Latem pelargonie należy zasilać nawozem płynnym do kwitnących roślin balkonowych lub specjalistycznym nawozem do pelargonii. Nawożenie należy przeprowadzać co 14 dni. Jeśli liście się zakurzą, można je oczyścić miotełką z piór. Nie wolno ich nabłyszczać. Pelargonie najlepiej podlewać wieczorem, gdy podłoże jest już nieco przesuszone. W upalne dni podlewany je rano i wieczorem.
Pelargonie rozmnaża się przez nasiona lub sadzonki wierzchołkowe pozyskiwane późnym latem lub wczesną wiosną. Pelargonie zonale przycina się, jeśli chcemy by się silniej rozkrzewiły. Pelargonie peltatum warto przycinać, gdyż to powoduje ich silniejsze rozkrzewienie.
Pelargonie są odporne na choroby i szkodniki , jeśli uprawiamy je w odpowiednich warunkach. Czasami mogą atakować je mszyce.

Kiedy pelargonie na balkon?

Pelargonie możemy umieścić na balkonie, gdy mamy pewność, że nie pojawią się już przymrozki. Najbezpieczniej jest wynieść je na balkon czy taras w drugiej połowie maja (po zimnej Zośce).

Podejrzyj południowe inspiracje z pelargoniami w roli głównej:

Invalid Displayed Gallery

Przeczytaj także: „Efektowne doniczki z tworzywa” 

Dodaj komentarz