Kategorie
Balkon Taras Wyposażenie Wyposażenie

Doniczki plastikowe – co warto wiedzieć o donicach z tworzyw sztucznych?

Doniczki plastikowe cieszą się bardzo dużą popularnością. Uniwersalność tworzyw sztucznych pozwala na wyprodukowanie pojemników ogrodowych, tarasowych i balkonowych w każdym kolorze, o dowolnym kształcie a nawet doskonale imitujących inne surowce. Takie plastikowe doniczki mogą być wyjątkową ozdobą na tarasie.

Niewątpliwą zaletą doniczek z tworzyw sztucznych jest ich waga. Są lekkie, łatwo je przestawiać i nie sprawiają trudności przy przesadzaniu roślin. Dostępne na rynku doniczki plastikowe występują w całej gamie barw, dzięki czemu możemy z ich pomocą stworzyć kompozycje pasujące do każdego wystroju. Nie bez znaczenia jest powszechna dostępność produktów oraz ich przystępna cena. Natomiast minusami plastikowych donic są: ich szybkie nagrzewanie i przez to odparowywanie wody z ziemi, brak możliwości przenikania wilgoci oraz powietrza. Muszą też być chowane na zimę, gdyż mogą popękać od mrozu. Doniczki plastikowe słabo izolują roślinę i powodują przemarzanie jej korzeni. Wyjątkiem są niektóre wzmocnione donice ogrodowe, przeznaczone do stosowania w każdych warunkach atmosferycznych.

Doniczki plastikowe i osłonki z tworzywa

Warto rozróżnić donice plastikowe od osłonek. Te drugie nie będą miały wykonanych otworów w denku, przez co odpływ nadmiaru wody będzie uniemożliwiony, a dopływ powietrza do ziemi i rośliny ograniczony. Osłonki nie nadają się więc do hodowania roślin a jedynie mogą stanowić ozdobny, zewnętrzny pojemnik, otaczający doniczkę zasadniczą. Wygodne w stosowaniu będą doniczki plastikowe z otworami połączone z podstawką, na którą można wlewać wodę oraz gdzie będzie ona wypływała przy nadmiernych opadach. Wybierając pojemnik należy przewidzieć jaki rozmiar i kształt będzie odpowiedni dla danej sadzonki. Rośliny nie mogą mieć zbyt ciasno w doniczce, gdyż nie będą się poprawnie rozwijały, przestaną rosnąć i kwitnąć. W pojemniku plastikowym lepiej przewidzieć zapas przestrzeni, niż zapewnić minimalną pojemność dla sadzonki.

Doniczki plastikowe: imitacje plecionek, drewna i ceramiki

Nowoczesne doniczki plastikowe mogą powstawać z technorattanu, który do złudzenia przypomina naturalny surowiec. Kosze imitujące wiklinę będą dużo trwalsze niż ich odpowiedniki. Do wyboru mamy także doniczki na balkon i taras o fakturze doskonale naśladującej drewno, porcelanę czy glinę. Dzięki właściwościom tworzyw sztucznych będą to doniczki łatwe w utrzymaniu czystości, nie podlegające biodegradacji oraz odporne na rozwój pleśni, glonów, grzybów i zagnieżdżanie się owadów. Wysokiej jakości surowce będą również odporne na działanie promieniowania UV, mrozu oraz przebarwienia.

Donicom z technorattanu nie straszne niekorzystne warunki atmosferyczne

Donicom z technorattanu nie straszne niekorzystne warunki atmosferyczne
Picture 1 of 4

źródło: sklep.andrewex.com.pl

Przeczytaj także: „Wiosenne kwiaty na balkon i taras”

Dodaj komentarz