Kategorie
Balkon Taras Wyposażenie Wyposażenie

Lawenda na balkonie i tarasie

Jeśli chcesz mieć namiastkę Prowansji na własnym balkonie lub tarasie sięgnij po lawendę. Malownicza fioletowo-zielona kępa w pięknej donicy lub skrzyni może być pachnącą ozdobą naszego mini-ogrodu prawie przez całe lato. Lawenda na balkonie i tarasie – jak ją uprawiać?

Przecudna woń rekompensuje mało efektowne kwiaty tej pochodzącej z Południa półkrzewiastej rośliny. Osiąga ona wysokość od 40 do 80 cm i tworzy rozrastające się kępy. Lancetowate i bardzo aromatyczne liście lawendy pokryte są kutnerem. Drobne kwiaty lawendy ułożone w kłos przybierają różne odcienie, u odmian spotyka się kolorystykę od bieli przez róże do fioletu.
Lawenda na balkonie i tarasie może być uprawiana bez większych problemów w różnego rodzaju pojemnikach. Do najpopularniejszych gatunków lawendy należą lawenda wąskolistna zwana lekarską, oraz lawenda francuska, którą charakteryzują oryginalne, kłosowate kwiaty, zwieńczone listkami przykwiatowymi.

Lawenda na balkonie i tarasie – dogodne stanowisko

Najbardziej pożądanym miejscem do uprawy lawendy będzie stanowisko dobrze nasłonecznione i jednocześnie zaciszne, gdzie roślina kwitnie bardzo obficie od połowy czerwca do sierpnia. Jest więc idealna na stanowiskach południowych oraz zachodnich.

Odpowiednie podłoże

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Najlepsza dla lawendy jest gleba przepuszczalna. Dlatego należy odpowiednio przygotować pojemnik, w którym będziemy uprawiać lawendę. Konieczna jest warstwa drenażu z grubego żwirku, na nią można wsypać ziemię o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym – ziemia powinna zawierać dużo wapnia. Donica lub pojemnik powinny być dość głębokie, gdyż lawenda ma silnie rozgałęziony system korzeniowy. Wiosną roślinę należy zasilić warstwą kompostu. Dodatkowo można zasilić nawozem odkwaszającym. Zaleca się podlewanie umiarkowane – tak by podłoże nie było zbytnio przesuszone.

Lawenda na balkonie i tarasie – ważne cięcie

Pamiętajmy o usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów, dzięki czemu roślina zakwitnie powtórnie jesienią, a także silniej się zagęści. Wiosenne cięcie na wysokości 10-15 cm sprawi, że roślina nie będzie się ogałacać od dołu i wyciągać. Przed zimą roślin nie przycinamy.

Zimowanie

Na zimę doniczki z lawendą wąskolistną – tylko ta jest w stanie przezimować w naszym klimacie – należy przenieść do miejsc, gdzie nie przemarzną korzenie. Można je też zadołować w ogrodzie przykrywając na przykład kopczykiem suchych liści

Lawenda – rozmnażanie

Lawendę można rozmnażać odcinając z wierzchołków młodych pędów pięcio-siedmiocentymetrowe sadzonki zielne. Dobrym sposobem jest także oderwanie z piętką lekko zdrewniałych pędów bocznych Sadzonki można pobierać przez cały okres wegetacyjny. Poleca się stosowanie ukorzeniaczy. Tak uzyskaną sadzonkę umieszczamy bezpośrednio w ziemi.

Przeczytaj także: „Drzewa na taras i balkon”

Dodaj komentarz