Kategorie
Balkon Inspiracje Inspiracje Taras

Pomysł na taras i balkon – koronkowe dekoracje

Motyw koronki ma swoje ugruntowane miejsce w dekoratorstwie. Wykorzystywany głównie w tkaninach, pojawia się również w fakturach przedmiotów: naczyniach, przedmiotach użytkowych, bibelotach a także meblach i elementach stałej zabudowy. Mniej lub bardziej popularny w różnych okresach, gości stale przywołując i nadając elegancki a jednocześnie delikatny i romantyczny charakter otoczeniu. Zachęcamy do przejrzenia naszych galerii zdjęć „Pomysł na taras – koronkowe dekoracje”!

Koronki, jako element dekoracyjny, chociaż wywodzą się z Włoch i przywołują skojarzenia raczej z krajami południowymi – np. ze stylem prowansalskim, są równie popularne w krajach słowiańskich i skandynawskich. Bez problemu znajdziemy dziś wiele przedmiotów z motywem koronki, imitujących koronkę czy wykorzystujących ażur jako element dekoracyjny, które z powodzeniem będziemy mogli użyć na naszym tarasie i balkonie nadając mu tym samym ciepłą, romantyczną, pełną uroku atmosferę.

Koronkowe dekoracje szklanych przedmiotów

Koronka pięknie komponuje się ze szkłem. Ozdobione pasmanteryjną taśmą z motywem koronki wazoniki, szklane świeczniki, a także zwykłe słoiczki będą cieszyły oko. Takie ozdoby na taras i balkon możemy wykonać we własnym zakresie. Biała koronka zawsze wygląda elegancko, ale możemy zdecydować się na inny kolor, dobierając jej barwę do kolorów kwiatów lub innych elementów aranżacji tarasu lub balkony. Kwiaty w pojemnikach udekorowanych koronką będą prezentowały się bardziej efektownie i podkreślą wyjątkowość dekoracji.
Warto zastosować koronkową taśmę również do dekoracji naczyń stołowych, w których będziemy serwować na tarasie napoje i posiłki. Ozdobione koronką kieliszki wyglądają bardzo wytwornie i jeśli chcemy nadać przyjęciu nietuzinkowy charakter warto zastosować właśnie te proste koronkowe dekoracje.
Bardzo dobrze podkreślą atmosferę świece i świeczniki z motywami koronkowymi. Piękne ażurowe lampki w stylu skandynawskim albo orientalnym wpiszą się doskonale w naszą koronkową aranżację a jednocześnie zapewnią ciekawe refleksy, gdy nastanie wieczór.
Jeżeli zdecydujemy się na koronkowe dekoracje na naszym tarasie lub balkonie warto powielić je w innych miejscach. ­Wszelkie dekoracje kwiatowe warto ozdobić koronką, można zastosować też gotowe, popularne i ogólnodostępne osłonki z motywem koronki.

Koronkowe tkaniny, serwety i obrusy

Koronkowe serwetki, serwety i obrusy znajdą zastosowanie zarówno wówczas, gdy będziemy na tarasie lub balkonie spożywać posiłki i biesiadować, jak i wtedy kiedy stanowić będą samoistną dekoracje pod donicami, świecami, kompozycjami kwiatów etc.  Ażurowe obrusy i serwety są praktyczne na zewnątrz szczególnie w wietrzne dni, nie stanowią bowiem takiego oporu dla wiatru jak lity obrus i wiatr nie podwiewa ich na tyle silnie. Dają też wrażenie lekkości dekoracji stołu.
Koronkowe dekoracje w postaci tkanin warto wykorzystać tam gdzie mamy możliwość podczepienia i stworzenia przesłony – przed wiatrem, owadami, albo przed okiem sąsiadów.
Koronkowe dekoracje pasują do wystroju przez cały rok, i choć najpiękniej wyglądają w połączeniu z letnimi kwiatami, uatrakcyjnią też jesienne aranżacje oraz te zimowe, nawiązujące do Bożego Narodzenia.

Koronkowe dekoracje – meble z motywem koronki

Ażurowe, koronkowe motywy możemy spotkać też dobierając meble ogrodowe. Są to najczęściej meble metalowe, lekkie, o małych gabarytach. Pięknie wypełnią przestrzeń niedużego, pełnego kwiatów balkonu i tarasu.  Trzeba jednak pamiętać, że meble stalowe i żeliwne wymagają w naszym klimacie stałej konserwacji i najlepiej nie zostawiać ich na zimę na zewnątrz. Spotkać jednak można, chociaż znacznie rzadziej, plastikowe i drewniane meble z efektownym ażurowym motywem. Koronkowe dekoracje i motywy mogą w prosty sposób nadać naszemu tarasowi czy balkonowi wyjątkowy godny pozazdroszczenia styl. Warto zatem się zastanowić czy koronkowe serwety po babci rzeczywiście zasługują na kosz.

Przeczytaj także: Aranżacja małego balkonu

Dodaj komentarz