Kategorie
Balkon Taras Wyposażenie Wyposażenie

Drzewa na taras i balkon

W donicach na balkonie i tarasie możemy zasadzić rośliny, które stworzą miniaturowy las. Drzewa na taras i balkon to głównie gatunki ozdobne, dobrze czujące się w pojemnikach. Sprawdź, jakie wybrać.

Istnieje kilka gatunków drzewek, które będą pięknie wyglądały na tarasie i balkonie, a z drugiej strony nie będą wyjątkowo wymagające. Należą do nich miniatury większych sadzonek oraz rośliny szczepione na pniu. Jakie drzewa na taras wybrać?

Karłowate drzewa na taras i balkon

Nieduże odmiany drzewek, które wyglądają jak zminiaturyzowane duże drzewa, to wyjątkowo atrakcyjna ozdobna, doskonale prezentująca się na tarasie i balkonie. Tradycyjnie zaliczyć do nich można produkty bonsai, czyli sztuki uprawiania roślin. Są one specjalistycznie przycinane i mają ograniczany system korzeniowym, co nie pozwala na ich naturalny rozrost. Do uprawy wybiera się gatunki drzew iglastych i liściastych, dlatego możemy spotkać w tej formie zarówno świerki, sosny, cisy, jałowce, jak i dęby, klony czy topole. Te ostatnie drzewa na taras, dzięki kolorowym liściom będą wyjątkowo wyrazistą ozdobą przydomowej przestrzeni. Polecany szczególnie na taras i balkon jest klon palmowy, intensywnie czerwony w czasie jesieni. Bonsai wymaga osłonięcia na zimę, dlatego lepiej jest je przechowywać we wnętrzu. Najlepiej będzie posadzić rośliny w płytkich pojemnikach, które w pełni je wyeksponują.
Dobrze rosną w donicach również nieduże drzewka takie jak kosodrzewina i odmiany sosny: karłowata, bośniacka, czarna oraz wejmutka. Pięknie wygląda w prostokątnych donicach długoigła sosna koreańska jak również jej siostra – jodła koreańska, która charakteryzuje się fioletowymi szyszkami.
Drzewa na taras oprócz wyjątkowych liści, igieł i szyszek efektownie mogą zdobić przestrzeń samymi kolorowymi pędami. W tym względzie nie ma sobie równego dekoracyjny dereń biały, który kwitnie na przełomie maja i czerwca. Jego kwiaty są białe, liście przebarwiają się na żółto jesienią, a zimą pozostają widoczne intensywnie czerwone pędy.

Szczepione na pniu

Kuliste kształty drzewek szczepionych na pniu osiągają modrzewie japońskie i europejskie, świerk sitkajski oraz kujący. Bardziej krzaczastą formę przyjmują cyprysik groszkowy, sosna górska, kosodrzewina i świerk biały. Nieregularny kształt mają modrzewie, które olśniewają jasną, wręcz jaskrawą barwą igieł. Na pniu hoduje się również liściaste i kwitnące drzewa na taras. Pięknie prezentuje się m.in. wierzba hakuro, migdałek i barwnolistna trzmielina. Ich wysokość nie przekroczy 3 m. Wymagają pojemników obszerniejszych, nawet do 10 l pojemności.

Owocowe drzewa na taras i balkon

Niezwykle imponujące są małe drzewka cytrusowe – mini cytryny, pomarańcze i mandarynki wyglądają jak bombki na choince. Te drzewa na taras i balkon wyróżniają się i dobrze komponują zwłaszcza wśród palm doniczkowych. Mogą towarzyszyć im figowce. Rośliny jednak trzeba chować na zimę do ogrzewanych pomieszczeń. Bardziej pasujące do naszego klimatu będą odmiany ozdobnej mini jabłoni lub gruszy w towarzystwie na przykład słowiańskiej kaliny, której nieduże sadzonki będą dobrze znosiły warunki balkonowe, a czerwone korale ucieszą odpoczywających na tarasie.

Przeczytaj także: „Krzewy na tarasi balkon”

 

W odpowiedzi na “Drzewa na taras i balkon”

Dodaj komentarz