Kategorie
Inspiracje Taras Wyposażenie

Ogrzewanie na tarasie – paleniska i biokominki

Ogień na tarasie wprowadza przytulną atmosferę. Gdy świeczki już nam nie wystarczają i marzy nam się ogrzewanie na tarasie prawdziwym ogniem, stwórzmy na nim kontrolowane ognisko. Paleniska stacjonarne lub przenośne oraz biokominki dadzą nam możliwość podziwiania gry płomieni na własnym tarasie i pozwolą nieco się dogrzać w chłodniejsze, nie tylko jesienne dni.

Urok języków ognia jest niepodważalny. Na obszernych tarasach aż się prosi zainstalować paleniska lub biokominki, które nie tylko uatrakcyjnią ich przestrzeń, ale też dadzą ciepło i światło w chłodne wieczory. Bez wątpienia wprowadzą również wyjątkowy nastrój.

Ogrzewanie na tarasie – paleniska murowane i przenośne

Aby rozpalić ognisko na tarasie potrzebne jest zabezpieczone miejsce, z którego ogień się nie rozprzestrzeni. Na dużym tarasie na gruncie można wymurować otwarte palenisko korzystając z cegieł lub kamieni. Jego kształt niekoniecznie musi być okrągły – wszystko zależy od naszej fantazji. Ścianka paleniska powinna być na tyle wysoka, by można było stabilnie umieścić wewnątrz drewno oraz aby iskry nie wydostawały się na niebezpieczną odległość. Warto zaplanować przestrzeń tarasu tak, żeby można było wygodnie usiąść wokół ognia. Takie rozwiązanie pozwoli cieszyć się ciepłem palących się polan ze wszystkich stron. Kominek tarasowy, choć również może dać wiele przyjemności domownikom, pozwala podziwiać ogień jedynie z jednej strony. Jednakże jego niezaprzeczalnym atutem jest ukierunkowane odprowadzenie dymu znad paleniska. Bardzo estetyczne formy przyjmują kominki ceramiczne, żeliwne i betonowe.
Na mniejszym tarasie oraz gdy lubimy zmieniać na nim aranżację, warto ustawić przenośne palenisko. Do wyboru mamy liczne artystyczne modele mis umieszczonych na finezyjnych podstawkach lub nóżkach. Wykonane mogą być ze stali nierdzewnej, miedzi lub wyjątkowo wytrzymałego i ciężkiego żeliwa. Odporne na działanie ognia i pogody, stworzą praktyczną, stabilną i bardzo estetyczną ozdobę tarasu. Przy zastosowaniu dodatkowego sprzętu i nakładek, z paleniska łatwo stworzymy grilla. Bez trudu, jak przy tradycyjnym ognisku, upieczemy tu kiełbaski na harcerski sposób.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Ogrzewanie na tarasie – biokominki

Osoby preferujące osłonięte paleniska, zaingerują z pewnością estetyczne i urokliwe biokominki. To nowoczesne rozwiązanie, które doskonale zastępują tradycyjne kominki czy ogrodowe pochodnie. Składają się z pojemnika na biopaliwo oraz obudowy osłaniającej ogień. Ich formy często są niezwykle nowoczesne i wręcz designerskie, co sprawia, że przykuwają wzrok już samym kształtem. Mogą być wykonane z ceramiki, betonu, stali nierdzewnej oraz oczywiście ze szkła. Ich podstawy nie nagrzewają się, dlatego nie ma zagrożenia zapalenia lub przegrzania płaszczyzny, na której je ustawimy. Do wyjątkowo atrakcyjnych można zaliczyć biokominki podwieszane. Dają ciekawą poświatę i mogą być podziwiane z wielu stron. Jeśli nie możemy na balkonie lub tarasie ustawić tradycyjnego kominka, możemy stworzyć podobną do niego obudowę, a w miejscu paleniska umieścić biokominek.

fot. biokominki.net
fot. biokominki.net

Biokominki doskonale sprawdzają się jako źródło ciepła na balkonie lub tarasie. Rozmiarami i wyglądem mogą przypominać stołowe latarenki, niewielkie świeczniki, jak również większe kominki lub gigantyczne paleniska. Ich niebagatelną zaletą jest mobilność. Bez trudu umieścimy je na posadzce tarasu, blacie, parapecie czy murowanej balustradzie. W razie niepogody łatwo będzie wnieść je do wnętrza domu, w którym również można zapalić w nich ogień, gdyż bioetanol, jako paliwo roślinne, nie wydziela dymu, sadzy ani popiołu. Czysty płomień jaki daje, jest bezzapachowy. Potrzebne jest jedynie bezpieczne miejsce, z dala od łatwopalnych materiałów wykończeniowych i mebli. Bikominki nie potrzebują też czyszczenia, ponieważ nie wytwarzają zabrudzeń, jak ich tradycyjne odpowiedniki. Jedyne o czym należy pamiętać, to uzupełnianie w pojemniku paliwa. Przewaga nad kominkiem opalanym drewnem jest również taka, że całe ciepło wytwarzane przez biokominek pozostaje w naszej przestrzeni – nie jest odprowadzane przez kanał wentylacyjny.

Przeczytaj także: „Parasole grzewcze i promienniki”

3 odpowiedzi na “Ogrzewanie na tarasie – paleniska i biokominki”

Wspaniały pomysł! Myślę o wnętrzu i tym czasie, kiedy kaloryfery jeszcze nie grzeją a już zaczyna się zimno w pokojach. Gdzie można kupić taki biokominek?

mam taki biokominek do sprzedania-zapraszam serdecznie

Dodaj komentarz