Kategorie
Budowa i materiały Taras Wyposażenie

Murowany kominek na tarasie – jak go wykonać?

Aby kominek był nie tyko stałą dekoracją tarasu, ale niezawodnie spełniał swoją podstawową funkcję, musi być solidny i trwały. Jak go zbudować? Kominek na tarasie – najważniejsze kwestie.

Kominek na tarasie możemy wykonać samodzielnie. Nie jest to skomplikowane zadanie, wystarczy znać ogólnie przyjęte, sprawdzone zasady budowy i stosować się do nich. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, skorzystajmy z oferty fachowców, którzy urzeczywistnią nakreślony w naszej głowie projekt. Warto jednak wiedzieć, jak powinna przebiegać budowa kominka, aby móc kontrolować prace.

Podłoże pod kominek murowany

Podłoże, na którym stanie kominek musi być utwardzone. Może być to płyta tarasu lub odpowiednio wykonany fundament. Na głębokość ok. 20 cm usuwamy warstwę gleby i jeśli grunt jest piaszczysty wyrównujemy podłoże podsypką z piasku (około 15 cm), a następnie wylewamy na niej warstwę betonu grubości minimum 10 cm. Jeśli grunt jest gliniasty pod warstwę betonu należy ułożyć dodatkową 20-centymetrową warstwę stabilizującą ze żwiru lub tłucznia drogowego i dopiero tę warstwę wyrównać piaskiem. Beton możemy wykonać samodzielnie, jednak niełatwo jest otrzymać mieszankę o optymalnych właściwościach, dlatego warto dodać do mieszanki plastyfikator, który polepszy właściwości robocze i wytrzymałościowe betonu. Oczywiście można kupić gotową mieszankę betonową, która jest łatwiejsza w przygotowaniu i skraca czas pracy.

Kominek na tarasie – ściany murowane z cegieł

Budowę kominka rozpoczynamy od wymurowania ścian podstawy do wysokości paleniska. Wnętrze podstawy dobrze jest pozostawić puste – zyskamy miejsce na składowanie opału. Cegły klinkierowe (lub bloczki betonowe i silikatowe) muszą być czyste i suche. Murować należy na pełną spoinę (grubości 6-40 mm), co ograniczy przenikanie wody opadowej do wnętrza przegrody. Profilowanie spoin wykonuje się odpowiednim narzędziem z drewna lub tworzywa sztucznego o zaokrąglonym przekroju. Do profilowania spoin możemy przystąpić w momencie, kiedy palec przyłożony do świeżej zaprawy cementowo-wapiennej nie pobrudzi się.

Kominek na tarasie – przygotowanie paleniska

fot. Wienerberger
fot. Wienerberger

Jeśli palenisko wykonujemy z cegieł, np. klinkierowych, to stawiamy je na rąb i w każdej spoinie (wzdłuż dłuższego boku prostokątnego paleniska) stosujemy zbrojenie z płaskownika. Palenisko możemy wykonać także jako zbrojoną płytę grubości 10-12 cm z betonu z dodatkiem gliny. W tym przypadku musimy zachować odpowiednie ilości cementu, gliny i piasku (proporcja odpowiednio wynosi 1:3:6).

Ścianki nad paleniskiem

Palenisko z trzech stron osłaniamy ściankami, na których na dwóch lub trzech różnych wysokościach będzie opierał się ruszt. Oparciem mogą być celowo nie wypełnione spoiny między cegłami lub wsporniki z kątownika. W ściankach dobrze jest także zostawić wycięcia (podcięcia), na których będziemy mogli umieścić rożen.

Okap nad kominkiem

Okap nad kominkiem najłatwiej wykonać jako cienkościenną skorupę z zaprawy ze zbrojeniem z tynkarskiej siatki stalowej. Na formę z blachy, sklejki lub desek (najczęściej w kształcie ściętego ostrosłupa) nakładamy kolejno cienkie warstwy zaprawy i wtapiamy w nie dwie warstwy tynkarskiej siatki stalowej. Aby świeżo nałożona warstwa zaprawy nie osuwała się i nie pękała, kolejną narzucamy dopiero po jej lekkim stwardnieniu. Grubość ścianek okapu powinna wynosić minimum 5 cm. Kiedy wszystkie warstwy zaprawy dobrze stwardnieją, usuwamy drewnianą lub drewnopochodną formę, blaszaną możemy zostawić. Ostatnią warstwę zaprawy zacieramy na gładko, fakturujemy lub odsypujemy drobnym kruszywem.

Kominek na tarasie – ścianki z kamieni

Murowanie ścian z kamieni naturalnych, które mają różnorodne kształty jest trudne i czasochłonne, ponieważ musimy starannie dopasowywać kolejne elementy. Jednorazowo układamy dwie, trzy warstwy i dopiero po związaniu zaprawy, na następny dzień, kontynuujemy prace murarskie. Murowanie nierównych kamieni wymaga dużej wprawy, dlatego główne ściany kominka lepiej jest wybudować z cegły ceramicznej pełnej, nadając im pożądany kształt, a dopiero potem obmurować zewnętrzne powierzchnie kamieniami. Znacznie łatwiejsze jest murowanie ścian kominka z kamieni łamanych lub równo ociosanych, których powierzchnie są w miarę płaskie. Układamy je w taki sposób jak cegły, pilnując aby spoiny między elementami kolejnych warstw nie znalazły się jednej linii.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Przeczytaj także: „Kominek na tarasie – jaki powinien być?”

Dodaj komentarz