Kategorie
Balkon Taras Wyposażenie Wyposażenie

Solidne meble żeliwne – co warto o nich wiedzieć?

Meble żeliwne cieszą się niesłabnącą popularnością. Zawdzięczają ją swej trwałości i ponadczasowości. Są solidne, wytrzymałe na duże obciążenia i z pewnością posłużą nam na długie lata.

Meble żeliwne to dobra propozycja dla osób, które poszukują tradycyjnych rozwiązań do swojego ogrodu lub tarasu. Dobrze znane z ogródków restauracyjnych są chętnie stosowane również na przestrzeniach przydomowych, głównie z uwagi na ich dużą trwałość. Nie ulegają uszkodzeniom, nawet poddawane dużym obciążeniom czy intensywnej eksploatacji.

Meble żeliwne – materiały

Meble żeliwne są cenione również ze to, że łączą w sobie zalety żeliwa oraz drewna, którym są wykończone. Wykonuje się je w oparciu o masywne, stabilne odlewy żeliwne, specjalnie zabezpieczane przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych oraz przed korozją. Wykończenie mebli wykonywane jest z desek drewnianych, również odpowiednio zabezpieczanych preparatami ochronnymi. Najczęściej są to deski z drewna olchy lub drewna iglastego – świerku lub sosny. Drewno nadaje meblom żeliwnym ciepły, bardziej przyjazny charaktery. Sprawia też, że meble żeliwne lepiej komponują się w przestrzeni ogrodowej czy tarasowej.

Meble żeliwne – ważne przed zakupem

W przypadku tego typu mebli dobrym rozwiązaniem są odlewy żeliwne formowane maszynowo. Taki sposób formowania sprawia, że są one pozbawione defektów i każdy element wygląda tak samo. Kupując meble żeliwne warto również sprawdzić czy odlewy były malowane proszkowo. Dzięki malowaniu proszkowemu powłoka farby jest nie tylko trwała, ale i równa.
Blaty stołów żeliwnych, siedziska i oparcia ławek czy krzeseł powinny być wykonane z drewna heblowanego. Zwróćmy uwagę czy wszelkie ostre krawędzie zostały zaoblone, dzięki czemu użytkowanie mebli będzie bezpieczne. Deski powinny być zaimpregnowane i pokryte np. lakierobejcą. Takie zabezpieczenie sprawi, że nie będziemy musieli malować mebli przed korzystaniem z nich.
Warto też zwrócić uwagę na odległość poszczególnych desek wykończeniowych. Będzie to miało szczególne znaczenie w przypadku stołu. Zbyt duży rozstaw desek (zbyt duża przestrzeń między nimi) spowoduje, że blat nie będzie zbyt funkcjonalny – odkładane na niego przedmioty, np. szklanki mogą nie stać stabilnie.
W przypadku mebli żeliwnych przeznaczonych do samodzielnego montażu warto sprawdzić, czy wszystkie drewniane elementy mają przygotowane fabrycznie otwory montażowe co znacznie ułatwi i usprawni nam ich składanie. Najlepiej jednak jeśli blat stołu będzie dostarczony w całości, a więc już skręcony. Wówczas wystarczy przykręcić do niego jedynie nogi.
Solidne stoły żeliwne wyposaża się zwykle w dolną półkę, znajdującą się pod blatem, która może służyć jako dodatkowa przestrzeń odkładcza. Wykonuje się ją zazwyczaj z dwóch desek, których głównym zadaniem jest dodatkowe usztywnienie nóg stołu. Dzięki nim jest on bardziej stabilny. Dobrze też jeśli blat stołu będzie oparty na stalowej ramce mocowanej od spodu. Wzmocni ona deski blatu.

Invalid Displayed Gallery

Meble żeliwne w zestawach

Meble żeliwne sprzedawane są jako pojedyncze elementy lub gotowe zestawy ogrodowe oraz tarasowe. W wersji podstawowej do prostokątnego lub okrągłego stołu dołączane są ławki z podłokietnikami lub bez. W wersji bardziej rozbudowanej znaleźć można również fotele żeliwne. Ławki żeliwne o standardowej długości 150 cm przeznaczone są dla 3 osób. Komplet składający się ze stołu i dwóch takich ławek pomieści więc 6 osób. Na mniejszej powierzchni, np. tarasowej dobrze sprawdzą się meble żeliwne w komplecie składającym się z niewielkiego prostokątnego lub okrągłego stołu i czterech krzeseł.

źródło: www.meblobranie.pl
źródło: www.meblobranie.pl

Przeczytaj także: „Meble z technorattanu – co warto o nich wiedzieć?”

Dodaj komentarz