Aksamitka (łac. Tagetes ) jest ozdobą naszych tarasów i balkonów od czerwca aż do pierwszych przymrozków. Znakiem rozpoznawczym aksamitek jest charakterystyczny zapach, chociaż istnieją również odmiany bezwonne. Zapach ten skutecznie odstrasza mszyce. Typowa dla aksamitek kolorystyka to odcienie żółci, pomarańczy, gama rudości aż do mahoniu.
Aksamitki na balkon i taras – uprawa
W pojemnikach można uprawiać odmiany trzech gatunków aksamitki: wyniosłą (Tagetes erecta), którą charakteryzują okazałe koszyczki kwiatowe osiągające do kilkunastu centymetrów średnicy, rozpierzchłą (Tagetes patula), o rozkrzewionym pokroju i mniejszych niż u aksamitki wyniosłej koszyczkach kwiatowych oraz wąskolistną (Tagetes patula), dla której typowe są rozkrzewiony pokrój, niewielkie pojedyncze koszyczki kwiatowe oraz drobne listki. Do uprawy w pojemnikach polecane są odmiany niskie, np. ‘Petite Gold’ o wysokości 15- 35 cm i pełnych żółtych koszyczkach kwiatowych, ‘Petite Orange’ o wysokości do 35 cm i pełnych pomarańczowych kwiatach, ‘Solan’ o wysokości do 30 cm i dwubarwnych kwiatostanach. Odmiana niska, której wysokość sięga do około 30 cm, ‘Carmen’ mająca 20-35 cm wysokości oraz pełne pomarańczowo-czerwone kwiaty a także ‘Boy Spry’ osiągająca wysokość do 25 cm. Jej kwiaty mają ok. 4 cm średnicy i barwę żółto- rudą.
Aksamitka na balkonie i tarasie – dogodne stanowisko i wybór podłoża
Aksamitka najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach słonecznych, jej uprawa jest także możliwa w półcieniu, ale tu aksamitka będzie kwitła mniej obficie, a jej pokrój będzie mniej zwarty.
Należy ona do roślin mało wymagających, jednak najlepiej rośnie na podłożu żyznym i przepuszczalnym, dlatego w pojemniku lub donicy koniecznie zastosujmy drenaż. Należy też zadbać, by roślina nie była przesuszona, podlewajmy ją więc regularnie. Aksamitka nie wymaga specjalnego nawożenia, można ją zasilać przy okazji nawożenia innych roślin kwitnących. Nawóz powinien mieć niska zawartość azotu, gdyż może on hamować kwitnienie.
Rozmnażanie aksamitki
Na początku kwietnia należy wysiać nasiona do inspektów – można na parapecie ustawić skrzynkę inspektową. Temperatura w miejscu, w którym rośliny mają wzrastać powinna wynosić około 18ºC. Gdy młode rośliny będą miały po dwa liście właściwe, można pomyśleć o ich przepikowaniu do doniczek. Na stałe miejsca aksamitkę można wysadzać po 15 maja.
Nasza rada
Jeśli chcemy, by aksamitka pięknie kwitła przez cały sezon, usuwajmy przekwitające koszyczki kwiatowe. Spowoduje to zwiększenie liczby nowych kwiatostanów.
Przeczytaj także: „Truskawki na balkonie i tarasie”