Kategorie
Balkon Inspiracje Inspiracje Taras

Truskawki na balkonie i tarasie. Jak uprawiać truskawki w doniczce?

Truskawki na balkonie lub tarasie to świetny pomysł na jego dekorację i smaczną, własnoręcznie wyhodowaną przekąskę. Jak uprawiać truskawki na balkonie? Jakie truskawki w doniczce sprawdzą się najlepiej?

Ponieważ ich uprawa nie jest wymagająca, truskawki i poziomki możemy hodować sami, niekoniecznie w ogrodzie. Doskonale będą się czuły nawet na niewielkim balkonie lub tarasie. Własna uprawa daje nam gwarancję na zdrowe i pyszne owoce. Poziomki i truskawki na balkonie to doskonały pomysł. Mały ogród w pojemnikach pozwoli nam stworzyć własne źródło witamin i mikroelementów. Domowe owoce prosto z krzaka będą nie lada atrakcją również dla najmłodszych domowników.

Truskawki na balkon i taras – odmiany

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Sadzonki owoców nadające się do uprawy domowej mogą występować w odmianie klasycznej. Jednak zarówno truskawki jak i poziomki jako niewielkie rośliny gruntowe kwitną krótko, a po zbiorach nie prezentują się zbyto okazale. Na taras i balkon zdecydowanie bardziej polecanymi odmianami są sadzonki pnące. W ciągu całego sezonu ich wygląd jest niezmiennie atrakcyjny. Dodatkowy atut stanowi również fakt, że wiszące na długich pędach owoce truskawek i poziomek nie dotykają gleby. Dzięki temu są czyste i nie gniją. O wiele przyjemniej jest zbierać je odrywając z szypułek girland, niż nisko przy ziemi. Oprócz tego, że dostarczą nam nieskażonych chemicznymi opryskami owoców, będących źródłem witaminy C, fosforu, magnezu, wapnia i kwasu foliowego, to jeszcze ozdobią nasz taras lub balkon w wyjątkowy sposób.

Truskawki na balkonie i tarasie – uprawa

Wbrew nazwie – truskawki i poziomki pnące – odmiany te są głównie zwisające, ponieważ nie posiadają żadnych organów czepnych. Jednak możemy sami ukształtować rośliny tak, by były podczepione do trejaża lub balustrady balkonu. Wystarczy je podwiązać. Truskawki na balkonie najlepiej będą czuły się w donicach o średnicy do najmniej 25 cm. Sprawdzą się pojemniki wysokie, pozwalające na swobodne opadanie pędów i rozłogów. Sadzimy je wiosną, jednak po przymrozkach, gdyż są niezwykle wrażliwe na niskie temperatury. Należy wybrać dla nich miejsce nasłonecznione, gdzie nie ma bardzo silnych podmuchów wiatru. Truskawki na balkon i taras wymagają próchniczej ziemi wymieszanej z torfem i piaskiem. Musimy dbać o ich regularne podlewanie, jednak nie wolno dopuścić do przelania i zalegania wody. Koniecznie zadbajmy o jej odpływ, czyli o otwór w donicy czy skrzynce, aby sadzonki nie zgniły. Raz na miesiąc warto zastosować nawóz organiczny. Czas pierwszego owocowania będzie przypadał na maj lub czerwiec, natomiast drugie wystąpi miesiąc później.

Truskawki na balkonie i tarasie

Truskawki na balkonie i tarasie
Picture 1 of 9

fot. Elho

Przeczytaj także: „Zioła na balkon i taras”

W odpowiedzi na “Truskawki na balkonie i tarasie. Jak uprawiać truskawki w doniczce?”

Dodaj komentarz