Kategorie
Inspiracje Taras

Tarasy w budynkach biurowych

Biurowce przyjmujące nierzadko styl „szklanych domów”, w swym założeniu nie przewidują istnienia licznych tarasów czy balkonów. Warto jednak pamiętać, że taras biurowy podnosi znacząco prestiż firmy, która zyskuje nie tylko w oczach pracowników.

Siedziby firm coraz częściej prześcigają się swą formą, stylem i gabarytami brył architektonicznych. Wokół nas powstają niezwykle spektakularne budynki, nierzadko zaskakujące rozmachem. Projektanci zdobywają się na coraz bardziej wymyślne i odważne pomysły, a wszystko po to, by biurowiec był reprezentacyjny oraz świadczył swą oryginalnością, tudzież elegancją, o potędze danej firmy. Do wyjątkowych elementów architektonicznych, wpływających na odbiór budynku oraz firmy, którą mieści, można zaliczyć reprezentacyjny taras biurowy, który często pozostaje niewidoczny na pierwszy rzut oka i niedostępny dla zewnętrznego obserwatora.

Taras biurowy – przestrzeń reprezentacyjna

Na wyższych kondygnacjach budynków biurowych powstają często tarasy przylegające do gabinetów zarządu firmy. Pełnią one głównie funkcję reprezentacyjną i budowane są na elewacji pozwalającej podziwiać efektowny widok na otoczenie. Aby krajobraz był w pełni wyeksponowany i widoczny również z wnętrza biura, balustrady tarasów biurowych najczęściej są wykonane z transparentnych materiałów. Dzięki temu na zewnętrznej elewacji nie dominują, lecz integrują się z tłem. Wystarczy by taras biurowy i reprezentacyjny widok były wyeksponowane dla osób przebywających w budynku.
Jedną z bardziej imponujących form tarasu biurowego można osiągnąć przez zagospodarowanie przestrzeni na dachu biurowca. Obszerna otwarta powierzchnia może stać się enklawą zieleni. Przesłony utworzone z niedużych drzew, krzewów i kwitnącej roślinności są w stanie stworzyć wiszące ogrody, które efektownie zwieńczą bryłę biurowca. Posadzone w zdobnych donicach staną się wizytówką firmy. Inną ekologiczną formą wykończenia dachu może być budowa tarasu odwróconego, pozwalającego na utrzymanie na nim zielonej nawierzchni. Powstała w ten sposób strefa zielonego relaksu może wyraźnie podnieść prestiż budynku, a tym samym firmy.

Invalid Displayed Gallery

Taras jako miejsce lunch’u

Jeżeli firma przewiduje w swym założeniu przestrzennym służbową kantynę, często jest to przestrzeń umieszczona na parterze, czy w przyziemiu. W sezonie letnim jej powierzchnia może powiększyć się o miejsce na tarasie utworzonym na gruncie. W ten sposób pracownicy firmy mają możliwość skorzystania z uroków pogodnego dnia w czasie przerwy obiadowej. Taki taras biurowy nie tylko umili im spożywanie posiłków, ale także wpłynie pozytywnie na ich ogólne samopoczucie. Warto więc zadbać o przyjazną aranżację przestrzeni tarasowej, i wzbogacić ją np. kilka donic z roślinami. Pozwolą one odpocząć zmęczonym oczom, tworząc przyjemne, naturalne tło. Usytuowane równomiernie wzdłuż granicy tarasu na gruncie będą również wyznaczać jego obszar.
Zwykle na taki taras w biurze nie wykorzystuje się traktów biegnących przy frontowych elewacjach budynku, a raczej bocznych lub wręcz tylnych. Dobrym pomysłem jest taras biurowy utworzony w zaciszu podwórca budynku biurowego. Gwar i gastronomiczne zapachy często nie licują z powagą firmy, dlatego architekci starają się ukryć tarasy restauracyjne, kawiarniane w zaułkach i w głębi przylegającego terenu. Jeśli na parterze taki projekt jest niemożliwy do przeprowadzenia, można przeznaczyć na kantynę miejsce na dolnym piętrze lub u szczytu budynku. Tarasy do nich przylegające również mogą powstać w zacisznych miejscach, osłoniętych konstrukcją bryły. Elementy wykończeniowe ich przestrzeni muszą konweniować ze stylem elewacji, jednak najczęściej są to surowe materiały takie jak szkło, metal gres oraz kamień.

Invalid Displayed Gallery

Taras nie tylko na „dymka”

Tarasy biurowe często pełnią też funkcję palarni. W przerwach od pracy gromadzą się tu pracownicy spragnieni smaku tytoniu. Przestrzeń takich tarasów zwykle nie jest bogato wyposażona i ogranicza się do dużych stojących popielniczek. Taras biurowy pełniący funkcję  palarni zwykle lokalizuje się od strony dziedzińca lub ukrywa w bryle budynku, aby widok palących pracowników nie był pierwszym, jaki spostrzegą kontrahenci odwiedzający siedzibę firmy.
Jeśli taras biurowy ma większą przestrzeń, warto pokusić się o wprowadzenie na nim podziału, który umożliwi również osobom niepalącym swobodne korzystanie z przestrzeni tarasowej. Dobrym pomysłem jest wydzielenie dwóch stref – dla palaczy z popielniczkami i miejscem do siedzenia oraz strefy dla niepalących – ze stolikami, ławkami lub krzesłami, gdzie będą oni mogli zrelaksować się na świeżym powietrzu bez ryzyka wdychania dymu. Strefę buforową, przegrodę między obiema strefami mogą stanowić np. krzewy posadzone w wysokich donicach czy drzewka w pojemnikach ustawionych w rzędzie.

Invalid Displayed Gallery

Dodaj komentarz