Kategorie
Budowa i materiały Taras

Betonowa płyta tarasowa – jak ją wykonać?

Betonowa płyta tarasowa jest najbardziej popularną formą tarasu, ponieważ daje nam wiele możliwości wykończenia – od płytek, przez sztuczną trawę, na deskach tarasowych kończąc. Aby cieszyć się pięknym i przede wszystkim trwałym tarasem przez długie lata zadbajmy o odpowiednią jakość wykonania płyty tarasowej.

Podkład pod płytę betonową tarasu wykonuje się z zagęszczanego warstwami piasku lub pospółki. Grubość warstwy powinna wynosić 20-30 cm. Dostosowujemy ją do poziomu, na jakim będzie znajdować się taras betonowy. Zadaniem tej warstwy jest przeciwdziałanie podciąganiu kapilarnemu wody do warstwy nośnej, a staranne je wykonanie ochroni płytę tarasu przed pękaniem spowodowanym przez nierówne osiadanie lub wysadziny mrozowe w gruntach gliniastych.

Betonowa płyta tarasowa – warstwa betonu

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Do wykonania warstwy nośnej tarasu należy zastosować beton klasy minimum C8/10 (dawne B10). Producenci zalecają jednak beton klasy nieco wyższej – C12/15 (dawne B15), a nawet C16/20 (dawne B20). Grubość warstwy betonu powinna wynosić minimum 10 cm. Zarówno klasa betonu, jak i jej grubość zależy od przeznaczenia tarasu i planowanych obciążeń. Projekt tarasu może przewidywać wykonanie zbrojenia, np. z prętów stalowych ułożonych krzyżowo co 25 cm, które dodatkowo wzmacniają konstrukcję.

Spadek warstwy betonu

Podczas budowy tarasu trzeba zadbać o jego odpowiednie wypoziomowanie. Warstwa nośna musi być wykonana z 1-2% spadkiem – 1-2 cm różnicy wysokości pomiędzy kolejnymi punktami oddalonymi od siebie o 1 m w stronę zewnętrznych krawędzi tarasu. Betonowa płyta tarasowa może mieć nadany spadek podczas wylewania betonu, poprzez odpowiednie kształtowanie jej powierzchni lub nieco później – wówczas wykonuje się warstwę spadkową z masy wyrównawczej.

Taras betonowy – dylatacje

Nie wolno zapomnieć o wykonaniu dylatacji między tarasem a ścianą budynku. Dylatację wykonuje się z ułożonego pionowo styropianu (grubość 2-5 cm) lub pianki poliuretanowej.
Betonowa płyta tarasowa o większej powierzchni będzie wymagała wykonania nacięć dylatacyjnych, które podzielą jej powierzchnię na pola o wymiarach ok. 3 x 3 m. Zmniejszają one wpływ skurczu betonu na końcowy efekt konstrukcji.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Betonowa płyta tarasowa – deskowanie

Wylewanie betonowej płyty tarasowej wykonuje się w przygotowanym wcześniej deskowaniu, zaczynając od brzegów i przesuwając się do środka. Deskowanie można zdemontować po ok. 2 dniach od wylania betonu. Wylaną betonową płytę pozostawia się na 4 tygodnie, podczas których beton tężeje. Aby proces ten nie przebiegał zbyt gwałtownie, co jakiś czas taras betonowy polewa się wodą.

Przeczytaj także: „Drewniane deski tarasowe – jakie deski na taras wybrać?”

W odpowiedzi na “Betonowa płyta tarasowa – jak ją wykonać?”

Interesuje mnie artykuł dotyczący tarasu betonowe go na słupach, gróbość płyty, zbrojenie(pręty kompozytowe czy można zastosować) itd. Pozdrawiam

Dodaj komentarz