Kategorie
Budowa i materiały Taras

Betonowe płyty tarasowe

Taras w ciepłe dni jest często eksploatowany. To na nim odpoczywamy po dniu pracy, organizujemy grilla, a także spożywamy posiłki. Dlatego powinien być nie tylko ładny, ale również trwały i łatwy do utrzymania w czystości. Możemy go ciekawie wykończyć decydując się na betonowe płyty tarasowe.

Betonowe płyty tarasowe łączą wszystkie pożądane cechy, jakimi powinny odznaczać się tarasy. Są wytrzymałe i odporne, a jednocześnie sprawią, że taras zyskuje stylowy wygląd i będzie piękną ozdobą domu. Można je stosować na tarasy o dowolnej wielkości. Popularność płyt betonowych stale rośnie ze względu na to, że są ogólnodostępne, stosunkowo łatwe w obróbce i niekłopotliwe w układaniu. Do ich zalet można także zaliczyć wysoką odporność na warunki atmosferyczne (deszcz, mróz, słońce), naturalną antypoślizgowość, różnorodność kształtów, formatów i kolorów, naturalny wygląd, możliwość aranżacji zarówno w technologii układania na sucho, jak i też klejenia do podłoży.

Betonowe płyty tarasowe – do wyboru, do koloru

fot. Polbruk
fot. Polbruk

Chociaż beton kojarzy nam się z nieestetyczną szarością, to producenci płyt betonowych oferują swoje produkty w różnych kolorach – od śnieżnej bieli po czerń. Możemy wybierać wśród betonowych płyt tarasowych o strukturze color-mix (melanże barw), płukanych, curlingowanych, śrutowanych lub kamieniopodobnych. Płukana powierzchnia i dodatki szlachetnych kruszyw (bazaltu i granitu) podkreślają elegancki i ponadczasowy charakter przestrzeni, jednocześnie dobrze komponując się z kamieniami naturalnymi i kostkami brukowymi. Pyty curligowane swoim wyglądem przypominają granitowe i marmurowe płyty kamienne. Ich kolor i wygląd zależy od doboru szlachetnego kruszywa, które wypełnia górną warstwę płyty. Dodatkowo proces curlingu powoduje, że ich powierzchnia jest gładsza, a kolor bardziej intensywny. Płyty tarasowe śrutowane, podobnie jak płyty z powierzchnią płukaną, powstają ze specjalnie wyselekcjonowanych gatunków kruszyw dodanych do górnej warstwy, dzięki czemu płyty swoim wyglądem przypominają naturalny kamień. Cechą charakterystyczną płyt kamieniopodobnych jest barwienie w masie oraz naturalny wygląd powierzchni.

Kształty betonowych płyt tarasowych

Betonowe płyty tarasowe cechują się nieograniczonymi możliwościami aranżacyjnymi, ponieważ oprócz bogatej palety kolorów i rodzajów powierzchni, do wyboru mamy różne kształty płyt. Najpopularniejsze są kwadratowe i prostokątne płyty betonowe (pozwalające układać proste geometryczne wzory) o wymiarach 60×60 cm, 60×45 cm, 60×30 cm i 30×30 cm, ale są także większe, np. 80×80 cm czy 100×60 cm. Płyty betonowe najczęściej mają grubość od 3,5 do 4,5 cm, ale elementy bardzo duże są nawet 8-centymetrowej grubości. Na tarasie ziemnym, który będzie obciążony tylko ruchem pieszym i lekkimi meblami, wystarczą najcieńsze płyty tarasowe, natomiast jeśli taras będzie wykonany na wspornikach, upewnijmy się przed zakupem, czy wybrane przez nas płyty mogą być w ten sposób zastosowane.
Producenci oferują także gotowe zestawy płyt betonowych, z których można ułożyć np. koło lub owal. Ciekawy efekt dekoracyjny uzyskamy, stosując kolekcje złożone z płyt różnej wielkości. Te produkty są tak zapakowane, że każda warstwa na palecie zawiera określony zestaw płyt i płytek. Producent przedstawia także polecane warianty ułożenia nawierzchni.
W kolekcjach wielu firm są nie tylko elementy powierzchni, ale także utrzymane w tej samej stylistyce bloczki, palisady i obrzeża. Pozwala to na jednorodne zagospodarowanie całej przestrzeni wokół domu.

fot. Libet
fot. Libet

Betonowe płyty tarasowe – ważne właściwości

Wybierając płyty tarasowe nie kierujmy się tylko ich wyglądem. Zwróćmy uwagę również na ich właściwości. Płyty betonowe układane na tarasach muszą być:
odporne na mróz – ponieważ tarasy narażone są na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Aby nie dopuścić do pękania i odspajania się płyt powinniśmy wybrać takie płyty tarasowe, które mają niski poziom nasiąkliwości. Na tarasy zaleca się płyty charakteryzujące się nasiąkliwością nie przekraczającą 3%, jednak bezpieczniej jest wybrać płyty o nasiąkliwości na poziomie poniżej 1%;
antypoślizgowe – ta właściwość jest szczególnie przydatna po deszczu, gdy powierzchnia tarasu jest śliską i narażeni jesteśmy na upadek. Wybrane przez nas betonowe płyty tarasowe powinny odznaczać się stopniem antypoślizgowości nie wyższym niż 10;
twarde – im twardsze są płyty betonowe, tym mniej są narażone na uszkodzenia mechaniczne oraz mniejsza jest ich ścieralność, a tym samym trwałość. Stopień twardości mierzy się w skali Mohsa i najlepiej, aby wynosił 6-8 stopni.

Warto wiedzieć

Decydując się na betonowe płyty tarasowe, zaplanujmy tak wielkość tarasu, aby nie trzeba było ich docinać. Pamiętajmy o wykonaniu fug między płytami oraz o obrzeżach, które ustabilizują konstrukcję w określonych granicach.

Przeczytaj także: „Płyty tarasowe imitujące drewno” 

6 odpowiedzi na “Betonowe płyty tarasowe”

mam ogrodzenie ztej firmy, moge potwierdzic, firma godna polecenia

równiez mam dobre zdanie o tral slupex, ogordzenia bardzo bezpieczne

Zgadzam się ze wszystkimi, Tral Słupex to dobra firma , my mamy od niech ogrodzenie ogordu 😉

jak w tym tral slupex z cenami ? szukam dobrej firmy, ktora porządnie zamontuje u nas ogrodzenie

Dodaj komentarz