Kategorie
Budowa i materiały Inspiracje Taras

Płyty betonowe imitujące drewno

Jeśli marzy nam się trwały i efektowny taras w rustykalnym stylu dobrym wyborem będą płyty betonowe imitujące drewno. Wyglądem przypominają nadgryzione zębem czasu naturalne drewniane deski lub modne podkłady kolejowe.

Płyty betonowe imitujące drewno to urokliwy materiał nawierzchniowy do złudzenia przypominający drewniane deski. Wykonuje się je z barwionego betonu, który formuje się w taki sposób, aby materiał wyglądał niczym stare wysuszone drewno. Płyty wiernie odwzorowują wyraziste słoje, sęki i pęknięcia charakterystyczne dla naturalnego materiału, poddawanego przez dłuższy czas działaniom czynników atmosferycznych. Dzięki temu prezentują się niezwykle naturalnie – trudno uwierzyć, że są wykonane z betonu. Naturalny wygląd sprawia też, że idealnie komponują się z otaczającą taras zielenią. Dzięki temu płyty betonowe imitujące drewno mogą być dobrą alternatywą nie tylko dla drewna tarasowego, ale również dla drewnianych elementów w przestrzeni ogrodowej. Z powodzeniem wykorzystamy je do stworzenia placyków, ścieżek ogrodowych, obrzeży rabat kwiatowych oraz stopni schodowych. Materiał ten użyty w ogrodzie będzie tworzył z posadzką tarasu spójną kompozycję przestrzenną.

fot. Bruk-Bet
fot. Bruk-Bet

Zalety płyt betonowych

Decydując się na płyty betonowe imitujące drewno zyskamy efektowną nawierzchnię o wyglądzie naturalnego materiału, jednak pozbawioną jego wad. Płyty te łączą w sobie urok drewna z dużą trwałością betonu. Charakteryzuje je o wiele większa odporność na działanie czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne niż deski drewniane. Nie są narażone na niszczące działanie szkodników, nie straszne im też mchy i grzyby. Dzięki niewielkiej nasiąkliwości płyty betonowe nie będą się wypaczać i puchnąć, jak drewno, nawet poddawane długotrwałemu działaniu wilgoci. Materiał ten nie wymaga też specjalnej konserwacji, co zapewnia łatwe utrzymanie tarasu w dobrej formie przez wiele lat.
Deski betonowe realistycznie odwzorowują nie tylko fakturę, ale i kolorystykę drewna. Beton barwiony jest najczęściej w różnych odcieniach brązu, dzięki czemu idealnie imituje naturalny materiał. W sprzedaży znaleźć też można płyty w odcieniach szarości, inspirowane skandynawskim, spatynowanym drewnem. Zaokrąglone krawędzie i widoczne szczeliny sprawiają, że ich powierzchnia wygląda na naturalnie wyprofilowaną przez piasek i wiatr.

fot. Buszrem
fot. Buszrem

Płyty betonowe imitujące drewno niczym podkłady kolejowe

Deski betonowe mogą do złudzenia przypominać podkłady kolejowe, czyli drewniane fragmenty torów. Faktura płyt wiernie odwzorowuje nie tylko słoje i pęknięcia drewna, ale także ślady po gwoździach i ciemnobrązową barwę materiału. Płyty betonowe imitujące podkłady kolejowe można wykorzystać jako nawierzchnię tarasu oraz układać je na ścieżkach ogrodowych. W ułożeniu pionowym mogą stanowić efektowne obrzeża klombów, ścieżek, a także ogrodową palisadę.

Dostępne materiały

Płyty betonowe imitujące drewno sprzedawane są w postaci desek, pieńków (krążków) oraz palisad. Do wyboru mamy kilka rozmiarów takich elementów, co znacznie ułatwia aranżację ogrodowej przestrzeni. Dzięki różnorodności płyt można ciekawie zaaranżować nie tylko taras, ale również ogrodowe rabaty czy schody. Betonowe krążki idealnie nadają się do stworzenia dyskretnych ścieżek wijących się wśród ozdobnych roślin w ogrodzie. Palisady możemy wykorzystać nie tylko jako oprawę aranżacji roślinnych ale również do wykonania obrzeża tarasu.

fot. Semmelrock Stein + Design
fot. Semmelrock Stein + Design

Przeczytaj także: „Drewniana podłoga na balkonie, czyli podesty i deski zamiast ceramiki”

2 odpowiedzi na “Płyty betonowe imitujące drewno”

Myślę, że to dobre rozwiązanie. Zamiast betonu można jeszcze wykorzystać deski WPC, które tez wyglądają jak drewno, a są odporne na warunki atmosferyczne. Rozważamy zakup takich desek na balkon i taras. Widziałam dobre opinie na temat desek Venson. Ktoś korzystał??

Ja kładłem deski WPC Venson na tarasie. Moje wrażenia – pozytywne. Łatwo się instaluje – bez problemu wyłożyłem cały taras sam. Jak do tej pory – jestem zadowolony. Taras po zimie wygląda super, deski przetrwały mrozy i deszcze, wszystko jest ok. Łatwo się je sprząta. Jestem zadowolony i mogę polecić.

Dodaj komentarz