Kategorie
Balkon Inspiracje Inspiracje Taras Wyposażenie Wyposażenie

Bratki na tarasie i balkonie

Bratek ogrodowy (łac. Viola xwittrockiana) to bardzo wdzięczna roślina. Odpowiednio pielęgnowane bratki na tarasie i balkonie mogą być ich niezwykłą ozdobą przydomowej przestrzeni od wczesnej wiosny aż po późną jesień.

Ta dwuletnia niewielka roślina zachwyca ilością grup i odmian, które różni wielkość kwiatów, kolorystyka oraz kształty płatków. Bratki na tarasie i balkonie mogą być zarówno drobnokwiatowe jak i wielokwiatowe, jednobarwne np. żółte, białe czy w różnych odcieniach fioletu jak i wielobarwne np. żółto-fioletowe, biało-czarno-fioletowe itp. Ich brzegi mogą być ciągłe lub fryzowane. Bratki na tarasie i balkonie mogą też kwitnąć w różnym czasie, niekiedy zakwitają już gdy leży śnieg (odmiany odporne na niską temperaturę), a także jesienią w roku wysiewu, chociaż za główną porę ich kwitnienia uważa się okres od marca do końca czerwca. Wyjątkowo zadbane bratki na tarasie i balkonie potrafią kwitnąć aż do pierwszych przymrozków. Również ich wysokość może się różnić – osiągają wysokość od 10 do 25 cm.

Bratki na tarasie i balkonie – dogodne stanowisko

Bratki potrzebują słońca! Kwitną obficie jedynie na stanowiskach dobrze nasłonecznionych, a więc na balkonach i tarasach usytuowanych na południowej elewacji. W miejscach zacienionych bratki słabo kwitną, a ich pędy nadmiernie się wydłużają. Wydłużanie pędów i żółknięcie może być także spowodowane, gdy bratki na tarasie i balkonie posadzimy zbyt gęsto i rośliny się zacieniają, a także gdy sadzimy je w kompozycji z wyższymi roślinami, które rzucają na nie cień.

Wybór podłoża

Bratki na tarasie i balkonie najlepiej rosną w żyznej i próchniczej glebie o odczynie lekko kwaśnym. W czasie kwitnienia rośliny warto zasilać nawozem do roślin kwitnących – najlepiej wspomagać je co dwa tygodnie. Należy też dbać, by podłoże było stale lekko wilgotne.

Bratki na tarasie i balkonie – rozmnażanie

Bratki można uprawiać nie tylko kupując gotowe sadzonki. Możemy pokusić się o ich samodzielne rozmnażanie. Wystarczy od drugiej połowy czerwca aż do końca lipca wysiać je na rozsadnik. Gdy wzejdą, siewki należy przerwać, pozostawiając najsilniejsze okazy. W końcu sierpnia lub na początku września młode bratki trzeba posadzić do pojemników. Zimą donice należy ochronić stroiszem, czyli niewielkimi gałązkami drzew iglastych.

Bratki w drewnianej łubiance

Bratki w drewnianej łubiance
Picture 2 of 10

fot. Fotolia.com

Przeczytaj także: „Pelargonie – królowe polskich balkonów”

Dodaj komentarz