Kategorie
Budowa i materiały Taras

Bruk klinkierowy na taras

Trwałość i estetyka klinkieru przemawia na jego korzyść podczas wybierania materiału wykończeniowego na posadzki. Bruk klinkierowy bardzo dobrze sprawdzi się na powierzchni tarasu. Co warto o nim wiedzieć, przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Wypalane w wysokiej temperaturze produkty z dobrej pod względem jakości gliny, będą trwałym i odpornym materiałem, doskonale nadającym się na nawierzchnie tarasowe. Zarówno podjazdy czy trakty komunikacyjnie doskonale poddają się eksploatacji, gdy pokrywa je bruk klinkierowy. Tym bardziej sprawdzi się on jako materiał na taras.

Bruk klinkierowy – właściwości

Wytrzymuje wyjątkowo duże obciążenie np. na parkingach samochodowych użyteczności publicznej, toteż bez wahania można go zastosować na posadzkach. Warto wiedzieć, że bruk klinkierowy o grubości 45 mm jest czterokrotnie bardziej wytrzymały niż 80-milimetrowa kostka betonowa. Dobrze sprasowana glina ma wyjątkowe właściwości: jest odporna na ściskanie, ścieranie, działanie kwasu, detergentów oraz substancji żrących. Ten naturalny i ekologiczny materiał sprawia, że bruk klinkierowy jest jednolity w swej masie również pod względem kolorystycznym, co jest istotne przy cięciu większych elementów. Dobrej jakości bruk klinkierowy na taras nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych, dzięki czemu będzie dobrze prezentował się przez wiele sezonów. Producenci dają gwarancję na swoje produkty nawet na 50 lat.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Kładziemy bruk klinkierowy

Jak każdy materiał stosowany na zewnątrz musi spełniać konkretne wymagania. Bruk klinkierowy na taras powinien być mrozoodporny i antypoślizgowy. Należy te parametry sprawdzić podczas zakupu. Kostki układa się na warstwie podsypki. Prace trzeba prowadzić bardzo precyzyjnie, tak aby uzyskać idealnie równą posadzkę, przy zachowaniu spadku pozwalającego na odprowadzanie wody opadowej z powierzchni posadzki. Produkt i procedura są na tyle bezpieczne, że bez trudu możemy poprawić nierówno osiadające elementy bruku bez ich uszkodzenia. Niezwykła trwałość oraz odporność produktu sprawia, że istnieje również możliwość przeniesienia posadzki w inne miejsce, nawet po wielu latach. Bez trudu można poszerzyć dotychczasowy taras brukowany korzystając z dodatkowych elementów klinkierowych, które zawsze będą się dobrze komponowały. Co ważne, bruk klinkierowy wyróżnia niezwykle efektowna estetyka, dlatego posadzka z niego wykonana, nawet długotrwale użytkowana lub po rozbudowie, będzie nadal wyglądała atrakcyjnie. Parametry i ponadczasowy styl klinkieru, pasujący do każdej architektury, sprawiają, że jako materiał wykończeniowy zaspokoi on wymagania nawet najwybredniejszych gustów.

Przeczytaj także: „Wybieramy płytki na taras”

Dodaj komentarz