Kategorie
Balkon Budowa i materiały Budowa i materiały Taras

Wykończenie balkonu i tarasu – jak uniknąć błędów?

Balkony i tarasy to jedne z najbardziej newralgicznych miejsc w całym budynku. Ich prawidłowe wykonanie wymaga od wykonawcy dużego doświadczenia oraz zastosowania profesjonalnych materiałów. Podpowiadamy czego należy dopilnować, przystępując do wykończenia balkonu lub tarasu.

Balkon i taras to miejsca, w których chętnie spędzamy ciepłe dni i wieczory. Tworzą przydomową strefę relaksu, coraz częściej stając się dodatkowym pokojem na świeżym powietrzu. Niewłaściwie wykonany balon lub taras może jednak stać się prawdziwym utrapieniem dla jego użytkowników i skarbonką dla jego właściciela. Błędy popełnione na etapie wykonania balkonu czy tarasu są trudne do usunięcia. Wymagają w wielu sytuacjach demontażu wszystkich warstw aż do płyty nośnej i ponownego wykonywania prac budowlanych zgodnie ze sztuką budowlaną.
Aby uniknąć kosztownych remontów, które mogą okazać się niezbędne już po pierwszej zimie, warto dopilnować podstawowych zasad odpowiedniego wykonania balkonu czy tarasu.

Trwałe obróbki blacharskie

Montuje się je na krawędzi żelbetowej płyty balkonu lub tarasu. Nadają jej estetyczny wygląd i zabezpieczają przed uszkodzeniem i niekorzystnym działaniem różnych czynników. Niewłaściwie dobrane obróbki blacharskie balkonu lub tarasu często ulegają szybkiej korozji elektrochemicznej. Aby tego uniknąć warto skorzystać ze specjalnych systemowych profili wykończeniowych, które wchodzą w skład systemów balkonowych i tarasowych. To najczęściej aluminiowe profile pokryte wysokiej jakości powłokami malarskimi, odpornymi na korozję.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Wykończenie balkonu i tarasu – jastrych podpłytkowy

Wykonawcy często nie przykładają dużej wagi do wykonania jastrychu podpłytowego (podkładu podłogowego). Nierzadko jest on wykonywany w pośpiechu, dość niestarannie. Nieprawidłowo ułożony może prowadzić do wielu kosztownych w naprawie błędów. Przede wszystkim należy upewnić się, że warstwa jastrychu została ułożona z prawidłowym spadkiem biegnącym od ściany budynku. Powinien on wynosić minimum 1,5%. Jastrych powinien być też dylatowany w polach o maksymalnych wymiarach 3×3 m poprzez nacięcia tarczą diamentową. Specjaliści zalecają też aby umieścić w jastrychu siatkę zbrojenia przeciwskurczowego, zapobiegającą występowaniu rys skurczowych.

Izolacja balkonu i tarasu – obowiązkowy punkt prac wykonawczych!

Na balkonie i tarasie nie może zabraknąć powłok izolacyjnych! To często pomijane warstwy a ich brak jest gwarancją szybkiej destrukcji użytych materiałów balkonowych i tarasowych. Podpłytowe powłoki izolacyjne na tarasach wykonuje się za pomocą elastycznych zapraw uszczelniających. Jako izolację przeciwwodną na balkonie można zastosować np. elastyczny szlam uszczelniający.

Aby uzyskać pełną wodoszczelność produkty te należy nakładać w dwóch warstwach (według zaleceń producenta). Konieczne jest także „wywinięcie” powłoki uszczelniającej na ściany, do których przylega płyta tarasowa czy balkonowa (na wysokość cokolika). Wykonawca nie powinien też zapomnieć o wklejeniu w warstwę izolacji taśm uszczelniających, które muszą znaleźć się w miejscu połączenie posadzki ze ścianą oraz wzdłuż szczelin dylatacyjnych podłoża.

Dobór zaprawy klejącej i płytek

Częstym błędem, który skutkuje uszkodzeniem balkonów i tarasów już po pierwszym sezonie lub zimie jest nieodpowiedni dobór zaprawy klejącej. Nie można tu stosować przypadkowych produktów. Zaprawa klejąca musi być elastyczna, o podwyższonej przyczepności do podłoża. Taka zaprawa powinna zachowywać dużą stabilność również w ekstremalnych cieplnych i wilgotnościowych. Płytki balkonowe lub tarasowe muszą z kolei charakteryzować się niską nasiąkliwością (najlepiej poniżej 3%). Aby zminimalizować naprężenia termiczne wynikające z nagrzewania się okładziny należy wybierać płytki w jasnych kolorach.

fot. Fotolia.com
Aby okładzina była bardziej odporna na cykliczne zamarzanie, płytki powinny być przyklejane metodą kombinowaną (klej nakłada się zarówno na podłoże, jak i na powierzchnię spodnią płytki). Powierzchnia płytki musi być w 100% pokryta zaprawą!
fot. Fotolia.com

Wykończenie balkonu i tarasu – doszczelnienie
Nie może go zabraknąć. Za pomocą masy silikonowej należy doszczelnić połączenie pomiędzy cokolikiem a posadzką oraz słupkami balustrady. Taką masą należy wypełnić również szczeliny dylatacyjne.

Przeczytaj także: „Wybieramy płytki na balkon i taras?”

2 odpowiedzi na “Wykończenie balkonu i tarasu – jak uniknąć błędów?”

Dziękuję za porady! Zrobiłem krok po kroku. Ale wiecie co zrobiłem jeszcze? Wykończyłem balkony gzymsami balkonowymi. To wygląda przepieknie! Zamawiałem w PerfectStyr. Gzymsy są bardzo dobrej jakości, trzymają się bardzo mocno i nie tracą na „urodzie” a wiszą już od długiego czasu.

Jak profile okapowe to faktycznie tylko z aluminium.
Mamy u nas w PL jedną firmę która robi je dobre tzn grube i sztywne tak, że się fajnie montuje.
Renoplast z Żywca koło Bielska białej

Dodaj komentarz