Kategorie
Balkon Taras Wyposażenie Wyposażenie

Zanim kupisz meble z drewna

Drewniane meble ogrodowe goszczą na wielu tarasach. W okresie wiosenno-letnim są chętnie użytkowane również w przydomowych ogrodach, gdzie często przenosi się życie rodzinne. Charakteryzują się dużą trwałością, wysoką estetyką wykonania oraz bogatą ofertą produktową. O czym należy pamiętać, wybierając meble z drewna na taras?

Meble ogrodowe wykonane z drewna to jedne z chętniej wybieranych mebli zewnętrznych. Bardzo dobrze komponują się z otoczeniem – współgrają z otaczającą taras zielenią, brukiem często stosowanym do wykonania tarasów ziemnych, a także z materiałami ceramicznymi i deskami tarasowymi, którymi zwykle wykańcza się tarasy. Prezentują się niezwykle elegancko. Odpowiednio zabezpieczone i konserwowane posłużą nam przez wiele lat. Na trwałość drewnianych mebli duży wpływ ma również jakość ich wykonania i zastosowany surowiec. Na co warto zwrócić uwagę kupując drewniane wyposażenie na taras czy balkon?

Rodzaje mebli drewnianych

źródło: dlh.pl
fot. DLH Polska

Drewniane meble ogrodowe mogą być wykonane w całości z odpowiednio obrobionego oraz zabezpieczonego drewna lub składać się np. z elementów drewnianych mocowanych do konstrukcji aluminiowej bądź żeliwnej. Drewniane meble tarasowe o konstrukcji żeliwnej są ciężkie w odbiorze, masywne, bardzo dobrze znoszą intensywną eksploatację i duże obciążenia. Prezentują się korzystnie na większych powierzchniach tarasowych oraz w ogrodach. Meble ogrodowe wykonane w całości z drewna prezentują się niezwykle stylowo. Są to meble uniwersalne – w zależności od stylistyki, w jakiej zostały wykonane, sprawdzają się równie dobrze na tarasie urządzonym w tradycyjnym, jak i nowoczesnym stylu.
Meble drewniane o konstrukcji aluminiowej to dobra propozycja dla osób, które szukają wyposażenia łączącego nowoczesność z funkcjonalnością. Aluminiowa konstrukcja nośna pozwala na zastosowanie cieńszych elementów i uzyskanie smukłych, łukowatych kształtów. Dzięki niej meble są lżejsze i łatwe do przenoszenia. Warto się na nie zdecydować, jeśli szukamy mebli m.in. nie nieduży taras czy balkon, gdzie z uwagi na ograniczoną ilość miejsca wyposażanie powinno być „mobilne”, ułatwiające w razie potrzeby szybką zmianę aranżacji. Drewniane meble tarasowe o konstrukcji aluminiowej są lekkie w odbiorze, nie przytłoczą więc małych przestrzeni tarasowych i ogrodowych. Bardzo dobrze sprawdzają się w przydomowym ogrodzie o klasycznym stylu, jak również w bardziej minimalistycznych aranżacjach.

źródło: dlh.pl
fot. DLH Polska

Materiał na meble

Wybierając drewniane meble ogrodowe należy zwrócić uwagę na rodzaj drewna, z jakiego są one wykonane. Najtrwalsze będą meble z drewna egzotycznego. Są odporne na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Jednak ze względów estetycznych zaleca się ich olejowanie, co zapobiega naturalnemu procesowi patynowania (szarzenia) wierzchniej warstwy drewna. Często stosowanym drewnem egzotycznym przy wykonywaniu mebli ogrodowych jest teak. To jedno z najbardziej trwałych i wytrzymałych rodzajów drewna egzotycznego. Jest ono naturalnie zaimpregnowane, dzięki zawartości naturalnych olejków zabezpieczających drewno. Cechy te sprawiają, że drewno teakowe bez dodatkowego zabezpieczania jest odporne na warunki atmosferyczne oraz grzyby. Zaleca się jednak olejowanie mebli teakowych. Dużą wytrzymałością i trwałością cechują się również meble ogrodowe wykonane z drewna akacjowego. Drewno akacjowe ukształtowane przez gorący i wilgotny klimat wykazują dużą odporność na starzenie oraz degradację biologiczną. Meble wykonane z tego drewna doskonale sprawdzą się w aranżacjach zewnętrznych.
Niezależnie od surowca, z jakiego wykonane są drewniane meble ogrodowe należy zwrócić uwagę na jakość wykonania drewnianych elementów. Muszą być one gładkie, dobrze wyszlifowane. Wszystkie elementy montażowe powinny być wykonane ze stali nierdzewnej i być stabilnie osadzone w drewnie. Warto zwrócić szczególną uwagę na sposób mocowania elementów drewnianych bezpośrednio użytkowanych (siedziska, oparcia, podłokietniki, płyta stołu) – na ich powierzchni nie powinno być widocznych, wystających poza powierzchnię drewna elementów montażowych (np. śrub).

źródło: dlh.pl
fot. DLH Polska

6 odpowiedzi na “Zanim kupisz meble z drewna”

drewniane to bardo doby wybór, łączą w sobie trwałość i wspomnienie dzieciństwa kiedy nie było jeszcze plastiku…

Świetny jest ten zestaw mebli o konstrukcji aluminiowej. Będą się idealnie prezentować na moim tarasie!! Zacieram rączki :)))

O właśnie o takich drewnianych ławkach i krzesłach marzę, ale mąż woli plastikowe na tarasie. Muszę mu pokazać te fotki 🙂 Dziękuję za podpowiedź! 😉

Ja na przyklad uwazam ze na tarsie sprawdzaja sie tylko meble drewniane. Sa zwykle solidne, odporne na czynniki atmosferyczne, nawet jesli z czasem straca swoj naturalny polysk i kolor to i tak nadal maja uslojenie i fakture drewna, czyli szlachetne z natury!

Meble drewniane to najlepszy wybór na taras czy balkon. Ładnie wyglądają i są trwałe. A w razie konieczności można je pomalować i to na dowolny kolor. Nie łamią się też, jak te plastikowe…

Zgadzam się, meble wykonane z drewna to przede wszystkim gwarancja trwałości i elegancji. Nadają one również niepowtarzalnego klimatu każdemu pomieszczeniu, dlatego sięga się po nie tak często. Jeśli chodzi o zmianę ich wyglądu lub renowację, to pożądany efekt można uzyskać przez zastosowanie odpowiedniego produktu.

Do malowania mebli na konkretny kolor polecam użyć kryjącej emalii akrylowej, takiej jak Bondex Acrylic Enamel. Jest ona dostępna w aż 17 różnych odcieniach, pełni także dużo funkcji ochraniających drewno. Tworzy wyjątkowo trwałą powłokę, a dzięki swojej elastyczności pracuje razem z podłożem, nie łuszczy się i nie pęka. Jeśli, natomiast, nie chcemy zakrywać powierzchni drewnianej, a wzmocnić naturalny rysunek drewna, polecam użyć lakieru, takiego jak Bondex Universal. Produkt zabezpiecza drewno przed działaniem wilgoci i promieni UV, jest odpowiedni na drewno zarówno nowe, jak i uprzednio lakierowane.

Dodaj komentarz