Kategorie
Balkon Inspiracje Inspiracje Taras

5 mebli na balkon i taras, które po sezonie wykorzystasz w domu

Gdy sezon letni ma się ku końcowi przystępujemy do porządkowania przestrzeni naszych balkonów i tarasów. Chłodne, deszczowe dni nie sprzyjają bowiem wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Z przydomowych przestrzeni znikają chętnie wykorzystywane wiosną i latem meble balkonowe czy tarasowe oraz inne elementy wyposażenia naszych dodatkowych „pokoi pod chmurką”. Co jednak zrobić, gdy brakuje miejsca do ich przechowywania?

W naszym klimacie przydomowe przestrzenie nie są wykorzystywane równie intensywnie przez cały rok. Gdy warunki pogodowe ulegają pogorszeniu chowamy meble balkonowe i tarasowe. Często jednak porządki na balkonie i tarasie wiążą się z problemem przechowywania nieużytkowanych już sprzętów. Kłopot ten często dotyka mieszkańców bloków, którzy zwykle mają do dyspozycji jedynie piwnicę o niewielkiej powierzchni, która musi pomieścić również inne przydatne przedmioty.
Aby uniknąć dylematu związanego z ich przechowywaniem, wybierając meble na balkon lub taras warto skupić się na tych, które można składać (po złożeniu zajmują niewiele miejsca).
Inne sprawdzone rozwiązanie to postawić na meble balkonowe i tarasowe, które poza sezonem z powodzeniem wykorzystamy w pomieszczeniach domowych.

1. Fotele rattanowe

Te meble balkonowe i tarasowe można wykorzystywać przez cały rok. Wiosną i latem sprawdzą się na naszych przydomowych przestrzeniach (najlepiej zadaszonych), a jesienią i zimą możemy użytkować je we wnętrzach domu czy mieszkania. Meble rattanowe są niezwykle dekoracyjne. Wyplata się je ręcznie więc każdy egzemplarz jest unikatowy. Fotel rattanowy może stać się nie tylko ozdobą balkonu lub tarasu ale również domowego salonu. Możemy ustawić go np. w pobliżu komina (zachowując oczywiście bezpieczną odległość) i zasiadać na nim gdy chcemy zrelaksować się w blasku płomieni lub też zestawić go z wysoką lampą podłogową i miękkim dywanikiem, co pozwoli nam stworzyć przyjemny kącik do czytania.
Jeśli taki fotel wyposażymy w miękkie poduchy zyska na przytulności i stanie się jeszcze bardziej komfortowy. Dużą zaletą foteli rattanowych jest też ich niewielka waga – dzięki temu bez problemu przeniesiemy mebel do pomieszczenia, w którym akurat okaże się przydatny, a wraz z nadejściem ciepłych dni – z powrotem na balkon lub taras.

fot. IKEA
fot. IKEA
fot. Sika-Design / fot. Nova Solo
fot. Sika-Design / fot. Nova Solo

2. Krzesła bujane

To kolejny dowód na to, że meble balkonowe i tarasowe mogą być bardzo uniwersalne. Krzesła i fotele bujane swego czasu były nieodłącznym elementem wyposażenia każdej werandy podmiejskich domów. Wykonywane z drewna lub rattanu zwykle przybierały dość duże wymiary i potrzebowały sporo miejsca. Dziś wracają w bardziej nowoczesnej formie. Na niewielkie powierzchnie balkonów i tarasów wybiera się efektowne krzesła bujane o konstrukcji metalowej, z drewnianymi płozami i wyprofilowanymi siedziskami z tworzywa. Takie meble sprawdzą się równie dobrze na balkonie i tarasie, jak i w domowym salonie. Połączenie drewna i tworzywa sprawi, że fotel bujany nieco unowocześni wnętrze, w którym stanie. Wykorzystując go w domu czy mieszkaniu zapewnimy sobie komfortowe miejsce do odpoczynku.

fot. Tchibo / fot. furnister.com
fot. Tchibo / fot. furnister.com
fot. IKEA / fot. Kartell
fot. IKEA / fot. Kartell

3. Wiszące fotele

Delikatne kołysanie uspokaja i wycisza. Z tego względu na przestrzeniach takich jak balkon czy taras, które z założenia mają służyć wypoczynkowi, coraz częściej goszczą huśtawki i fotele wiszące. Takie meble na balkon i taras to również świetne rozwiązanie w przypadku domowych wnętrz. Zawieszona do sufitu lub krokwi dachowej huśtawka zastąpi nam tradycyjny fotel i pozwoli zatopić się w marzeniach lub ulubionej lekturze. Jeśli tylko miejsce na to pozwala wiszący fotel możemy poza sezonem balkonowo-tarasowym wykorzystać również w pokoju dziecka – z pewnością ucieszy się z takiego dodatkowego wyposażenia.

fot. Hammock
fot. Hammock
fot. IKEA
fot. IKEA

4. Ławki

To meble na balkon i taras, które chętnie wykorzystujemy na wąskich i długich przestrzeniach. Najczęściej mają prostą konstrukcję metalową lub drewnianą. Na balkonie i tarasie pełnią różne funkcje – najczęściej wykorzystujemy je jako siedziska, mogą też posłużyć jako stoliki, na których ustawimy rośliny doniczkowe – np. domową uprawę ziół. Gdy jesienne chłody i deszczowa aura nie pozwalają już korzystać z przydomowych przestrzeni taką ławkę możemy przenieść do wnętrza. Ustawiona przy ścianie lub wzdłuż kanapy posłuży jak dodatkowe miejsce na książki, do odstawiania filiżanki z herbatą czy innych przedmiotów. Ławkę możemy wykorzystać również w sypialni, ustawiając ją wzdłuż krótszego boku łóżka lub w strefie wejścia – przedpokoju czy holu. Sprawdzi się tu jako siedzisko, ułatwiające zdejmowanie ciężkich sznurowanych butów zimowych lub kozaków. Aby maksymalnie wykorzystać mebel, pod ławką możemy umieścić dobrane do jej wymiarów kartony i pojemniki, w których przechowamy różne inne przedmioty.

fot. IKEA / fot. Skagerak
fot. IKEA / fot. Skagerak
fot. IKEA / /fot. Skagerak
fot. IKEA / /fot. Skagerak

5. Drewniane fotel i stoliki kawowe

Równie efektownie na balkonie i tarasie, jak i w domowych wnętrzach będzie prezentować się drewniany fotel lub stolik kawowy. Drewno to materiał ponadczasowy i uniwersalny, sprawdzi się w każdej aranżacji. Produkowane obecnie meble na balkon i taras wykonane z tego surowca wyglądem i formą coraz bardziej upodabniają się do mebli przeznaczonych stricte do pomieszczeń domowych. Z pewnością więc znajdziemy model, który sprawdzi się na obu przestrzeniach użytkowych i uzupełni je w różnych sezonach. Jeśli nasz balkonowy czy tarasowy fotel ustawiony we wnętrzu wyposażymy w miękkie poduchy stanie się bardziej przytulny i dopasowany do ciepłych domowych wnętrz. Niską ławę również możemy uzupełnić o poduchę – może wówczas pełnić funkcję dodatkowego siedziska lub podnóżka.

fot. IKEA
fot. IKEA
fot. IKEA / fot. Interior
fot. IKEA / fot. Interior

Przeczytaj także: „Nowoczesne lampy solarne – efektowne oświetlenie tarasu”

Dodaj komentarz