Mozga trzcinowa (Phalaris arundinacea) – występuje w wielu odmianach. Jej główny walor dekoracyjny to lancetowate listki, są bowiem białe na obrzeżach, początkowo barwią się na różowo, a potem wyraziście na biało. Trawa ta nadaje się do sadzenie zarówno pojedynczo jak i w grupach. Możemy zatem dobrać jej takie miejsce by stworzyła z innymi roślinami ciekawe kompozycje, ale też zgrała się z kolorem, jaki preferujemy w dekoracjach na tarasie. Bardzo efektownie będzie wyglądała też w białych i czarnych donicach. Ponieważ, jak nazwa wskazuje, lubi sąsiedztwo wody musi mieć glebę mokrą, najlepiej próchniczą, preferuje nawet kilkucentymetrową warstwę wody. Pięknie zaprezentuje się też w okolicy oczka wodnego, jeżeli nasz taras ma bezpośrednie dojście, można dzięki tej trawie ustabilizować brzeg. Mozga trzcinowa kwitnie, dając kremowe, piórkowe kwiatostany.
Hakonechloe wysmukła (Hakonechloa Aureol) to bardzo efektowna trawa ozdobna. Przypomina swym wyglądem miniaturowy bambus. Tworzy niskie, kaskadowe kępy. Ma bardzo urokliwe paskowate liście o jaskrawym, wyrazistym, złoto-zielonym kolorze. Jej atutem jest fakt iż rośnie wolno, dlatego doskonale sprawdza się i wygląda w pojemnikach (idealna roślina na taras lub balkon). Wszędzie tam, gdzie szukamy bardzo dekoracyjnego efektu a mamy niewiele miejsca i możliwości aranżacyjnych, warto zdecydować się na tę odmianę trawy ozdobnej. Dobrze rośnie w lekkim cieniu, posadzona na stanowisku słonecznym może zacząć wybarwiać się na czerwono, co też nada jej bardzo dekoracyjny efekt. Kwitnie późnym latem i jesienią jasnozielonymi, delikatnymi kwiatami, przypominającymi kłos owsa. Trawa ta ma w sobie orientalny charakter, gdyż pochodzi z Japonii, dlatego warto wkomponować ją tam, gdzie chcielibyśmy nawiązać w wystroju do stylistyki wschodu.
Sesleria skalna (Sesleria caerulea) – to niska (ok. 25 cm) trawa rosnąca w formie zbitych gęstych kępek, które są atrakcyjne ze względu na ich dwukolorowość – zgrupowane zielone i zielono-sine liście. Atutem tej rośliny jest fakt, że jest zimozielona. Trawa ta lubi stanowiska słoneczne, ale toleruje też półcień. Nie ma właściwie wymagań co do podłoża, ale najładniej wybarwia się na glebach przepuszczalnych. Kwitnie wyrazistymi purpurowo-białawymi koszyczkami. Sesleria skalna sprawdzi się doskonale tam, gdzie będziemy chcieli nadać skalny charakter dekoracjom. Może być uprawiana w płaskich pojemnikach wraz z kaktusami i sukulentami (wtedy tylko na czas letni), np. w skrzyniach. Może też tworzyć niezależne kompozycje na obrzeżach tarasu w połączeniu ze żwirem. Jej walory ozdobne, wczesny i długi czas kwitnienia oraz tolerancja na różne warunki uprawy pozwolą cieszyć się nią na tarasie i balkonie nawet najbardziej niewprawnym hodowcom.
Trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis acutiflora Overdam) – to trawa rosnąca w kępkach, mająca wąskie, łukowato wygięte do ziemi liście o zielonej, zielono-białej lub zielono-zółtej barwie. Jest to trawa o wyrazistych źdźbłach kwiatowych, i mimo że kępa dorasta zwykle do 60 cm w okresie kwitnienia, może dorastać nawet do 130 cm. Należy wziąć to pod uwagę przygotowując dla niej miejsce na tarasie lub w jego okolicy. Trawa ta uwielbia słońce i glebę wilgotną, bogatą w składniki pokarmowe. Może być sadzona samodzielnie i w dużych grupach. Szczególny efekt dekoracyjny uzyskuje w środku lata – kiedy pojawiają się delikatne początkowo czerwono-brązowe, później beżowożółte, wiechowate kwiatostany. Zachowuje swój dekoracyjny charakter nawet zimą, gdy kwiatostany pokryje je szron lub śnieg. Jest to trawa odporna na mróz. Wszędzie tam, gdzie taras ma być powiązany z ogrodem, gdzie chcemy uzyskać naturalistyczny efekt aranżacyjny sprawdzi się właśnie ten gatunek. Nadaje się do uprawy w pojemnikach. Ścięte na zimę kwiatostany mogą być też jesienną dekoracją wnętrz i ogrodów zimowych.
Trzęślica modra (Molinia caerulea) – to rodzaj trawy, który swoją dekoracyjność zawdzięcza okazałym wysokim pędom kwiatostanowym i beżowo-fioletowym kwiatom. Tworzy zwarte kępy o niebieskawozielonych liściach, które jesienią przebarwiają się na złotobrązowo. Trzęślica jest trawą występująca w naturze w miejscach wilgotnych i słonecznych i takie siedlisko preferuje. Lubi glebę próchniczną, przepuszczalną. Jest bardzo odporna zarówno na mróz, jak i na choroby oraz szkodniki roślin. Najlepiej wygląda sadzona w grupach w towarzystwie innych bylin i traw. Warto pamiętać o tej ozdobnej odmianie trawy tam, gdzie chcemy uzyskać ciekawe i zmienne efekty kolorystyczne wraz ze zmianą sezonową. Może być dobrym towarzyszem dzikiego wina przy barierach i przesłonach tarasowych.
Tatarak trawiasty ( Acorus gramineus ) – ozdobna odmiana o atrakcyjnych, efektownych, mieczowatych liściach zielonych lub z mocnymi smugami kremowo białej barwy. Miniaturowy tatarak trawiasty, bo w takiej wersji zwykle występuje w sklepach ogrodniczych, lubi żyzne, wilgotne podłoża. Jego kępy nie są wysokie – ok. 20 cm. Jest to roślina zimozielona (zachowuje kolor liści przez cały rok) i dzięki temu będzie dobrą dekoracją roślinną na tarasie i jego okolicy przez cały czas. Wymaga dostępu do wody i dużej wilgoci. Dlatego jeśli zdecydujemy się na uprawę tataraku w pojemnikach należy pamiętać, że musi być on stale nawodniony. Lubi miejsca słoneczne ale też bardzo dobrze prezentuje się w półcieniu.
Babusy. Tej ozdobnej odmiany trawy nie może zabraknąć, jeśli myślimy o dekoracjach z trawy na tarasie, czy na balkonie. Bambusy, ze względu na dużą ilość odmian, sprawdzą się zarówno jako rośliny samodzielne w gruncie, jak i elementy kompozycji piętrowej z innymi trawami. Doskonale zaprezentują się też w skrzynkach i donicach. Nadają niepowtarzalny egzotyczny charakter i wspaniale budują styl aranżacji tarasu i balkonu. W sklepach ogrodniczych występuje mnogość gatunków bambusów, dlatego możemy wybrać zarówno te wysokie, które oprócz ozdobnej funkcji mogą odpowiednio posadzone w poziomej skrzyni być przesłoną tarasu lub balkonu, jak i te średnie idealne do piętrowych kompozycji roślinnych oraz miniaturowe – w roli dekoracyjnych detali. Bambusy mają podłużne liście o zielonych, żółto – zielonych lub zielonych z białymi paskami liściach na drewniejącej łodydze. Tworzą gęste, niskie albo wysokie drzewka. Nieprzycinane rosną bardzo szybko i mogą osiągać nawet kilka metrów wysokości.
Preferują stanowiska słoneczne, a glebę mocno przepuszczalną. Bambusy muszą być regularnie podlewane. Pozostają zimozielone podczas łagodniejszych zim, dopiero wiosną zrzucają część liści, a w ich miejsce pojawiają się nowe, to zachęca do ich uprawy w naszym klimacie. Bambusy zwykle lubią miejsca mocno nasłonecznione, jednak odnajdują się też w półcieniu. Rosną w glebie żyznej i dobrze przepuszczalnej.
Green plants in old clay pots
Przeczytaj także: „Trawy na tarasie i balkonie – inspiracje”