Kategorie
Budowa i materiały Taras

Deski kompozytowe na taras – zalety i wady

Deski kompozytowe to materiał tarasowy, który zaczyna szturmować nasz rynek. Co warto o nich wiedzieć, zanim zdecydujemy się na wykonanie tarasu z kompozytów.

Kompozyt, czyli z ang. Wood Plastik-Composites (WPC) to w skrócie mówiąc materiał uzyskiwany z połączenia polimerów oraz włókien drzewnych (mączki drzewnej). Wykonywane z niego deski kompozytowe łączą w sobie cechy dwóch materiałów – atrakcyjny wygląd i „ciepły” charakter drewna oraz trwałość tworzywa sztucznego.

Najważniejsze zalety desek kompozytowych

Deski kompozytowe wyglądem przypominają te drewniane, charakteryzują się jednak lepszymi niż naturalne drewno parametrami, które sprawiają, że bardzo dobrze sprawdzają się jako materiał tarasowy.

Wysoka trwałość. Deski kompozytowe są odporne na działanie wilgoci i niskich temperatur, promieniowanie UV oraz działanie grzybów i porostów. Prezentują się bardzo korzystnie nawet po srogiej zimie. Są również niepalne i co ważne – nie wymagają regularnej konserwacji – zabezpieczania olejami czy innymi preparatami ochronnymi. Pielęgnacja tarasu z kompozytów sprowadza się do mycia desek, np. przy użyciu myjki ciśnieniowej.

Łatwy montaż. Wykonanie tarasu z desek kompozytowych przebiega szybko i sprawnie. Producenci desek z kompozytów oferują gotowe systemy do ich montażu, co dodatkowo przyspiesza prace nad tarasem.

fot. Prodeck

Estetyczny wygląd tarasu. Deski kompozytowe są idealnie proste, pozbawione sęków, drzazg i spękań. Nie odkształcają się i nie wybrzuszają. Dzięki mocowaniu desek kompozytowych na klipsy/łączniki taras nie ma widocznych wkrętów i gwoździ, co podnosi jego estetykę. Deski kompozytowe dostępne są w szerokiej gamie kolorów – od ciepłych brązów nawiązujących do koloru drewna po deski kompozytowe barwione na szaro czy grafitowo, z myślą o bardziej nowoczesnych tarasach.

Bezpieczeństwo. Deski kompozytowe mają powierzchnię antypoślizgową. Dzięki ryflowaniom (podłużnym żłobieniom biegnącym wzdłuż deski) odprowadzanie wody z powierzchni tarasu przebiega sprawnie. Po tarasie z desek kompozytowych można chodzić bez ryzyka poślizgnięcia nawet, gdy jest on mokry.

Wady desek kompozytowych

Stosunkowo wysoka cena. Tym, co można uznać za wadę desek z kompozytu jest ich cena, która wynosi średnio 140-200 zł/m² (cena dotyczy deski i może się różnić w zależności od producenta i jej rodzaju). Wyższa cena materiału, przekłada się oczywiście na wyższy koszt wykonania tarasu. Trzeba jednak pamiętać, że płacimy za wysoką trwałość materiału i wygodę użytkowania tarasu z kompozytów (brak konieczności impregnowania i wykonywania uciążliwych prac konserwacyjnych). Warto też wiedzieć, że cena desek kompozytowych jest z zwykłe niższa (niekiedy porównywalna) z ceną desek z drewna egzotycznego (w zależności od gatunku).

Kompozyt to nie drewno. Choć deski kompozytowe mogą zawierać dużą domieszkę wysokogatunkowego drewna (np. 60 %) nie będą wyglądać zupełnie jak deski drewniane. Przed wyborem produktu, który w największym stopniu będzie przypominał naturalny materiał warto więc przyjrzeć się kilku różnym próbkom, by wybrać najodpowiedniejsze deski kompozytowe.

Wygląd i kolor. Niektórzy producenci desek kompozytowych informują, że na ich powierzchni mogą pojawić się zacieki powstałe na skutek wysychającego deszczu. Dodają też, że jest to proces naturalny, który znika maksymalnie po kilku tygodniach. Deski kompozytowe mogą się też nieznacznie odbarwiać na skutek działania promieni słońca – w kolejnych sezonach dopuszczalna jest minimalna zmiana (rozjaśnienie) koloru desek.

Użytkowanie. Deski kompozytowe w gorące dni mogą się bardzo nagrzewać. Dlatego lokalizując taras od strony południowej warto zadbać o jego zadaszenie lub innych rodzaj osłony.

Przeczytaj także: „Co warto wiedzieć przed zakupem desek kompozytowych”

7 odpowiedzi na “Deski kompozytowe na taras – zalety i wady”

Od wielu lat jestem przekonany, że deska kompozytowa to najlepsze co mogłem wybrać na taras. Znajomi narzekają, że drewno wyblakło, cegła nie wytrzymała dwóch lat, a ja ciągle nie mam zastrzeżeń co do desek z Vensona.

Jesli chodzi o prosty montaż i wytrzymałość materiału to jak najbardziej moge polecic frimę Venson 😉

Ostatnio z żoną urządzaliśmy taras, a ponieważ dużo słyszeliśmy o deskach z Vensona zdecydowaliśmy się na zakup i powiem szczerze że jesteśmy bardzo zadowoleni. Wreszcie nasz taras wygląda tak jak tego chcemy.

Ja wybrałam deski Teraso – duży wybór faktur i kolorów. Polecam zwłaszcza deskę modern w kolorze kości słoniowej – fantastyczna!

Przestrzegam przed tanimi deskami z Castoramy. Inwestycja w taras jest i tak
dyza inwestycja. Ja przebadalem ostro polskie firmy i wybor padl na firme Teraso
bo kontakt z nimi byl rewelacyjny a deska duzo wyzszej jakosci od wiekszosci.

Przed zakupem warto sprawdzuc czy deska ma PCV czy HDPE. Deski chinskie mają w skladzie HDPE a jest to nic innego jak przetworzona butelka plastikowa a ona pod wplywem temperatur wypacza się i odbarwia. PCV jest stosowane w oknach plastikowych nie przez przypadek tylko dlatego ze jest trwałe i pod wplywem temperatur nie pracuje i nie traci barwy. Kolejna rzecz to deski z HDPE są łatwo palne. Deski z PCV i maczla drzewna maja bardzo wysoka ognioodpornosc.
Ilosc maczki drzewnej w sklanie nie moze przekaraczac 50% gdyz wtedy deka jest bardzo krucha.
Podsumowujac dobra deska to 50% PCV + 50% maczki drzewnej.

A co mozesz powiedziec o temperaturze deski w upalne dni?
Mam zamiar zbudowac taras do okola basenu, to koklo 150m2
Czy nie jest tak ze nie da sie na nia stanac gola stopa?
Pozdrawiam Piotr

Dodaj komentarz