Kategorie
Balkon Inspiracje

Rośliny na słoneczny balkon południowy

Rośliny na balkon południowy muszą lubić słoneczne stanowisko. Jakie wybrać? Które rośliny balkonowe sprawdzą się najlepiej? Wybieramy kwiaty na słoneczny balkon.

Balkon położony na południowej elewacji daje możliwość stworzenia niezwykle efektownych kompozycji roślinnych. Jest to możliwe ponieważ dobrze nasłonecznione stanowisko jest korzystne dla wielu roślin. Na balkonie usytuowanym od południa można uprawiać zarówno rośliny jednoroczne jak i wieloletnie. Jakie rośliny na balkon południowy wybrać?

Rośliny na słoneczny balkon – pelargonie

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Słoneczny balkon południowy to odpowiednie miejsce dla efektownych pelargonii. Dobrze będą się tam czuły zarówno pelargonie rabatowe i jak i bluszczolistne. Te rośliny na balkon południowy kwitną aż do końca września, a nawet w słonecznym październiku. Uprawiając je na słonecznym balkonie, zadbajmy o podłoże. Nie powinno ono być zbyt przesuszone, ale też nie nazbyt wilgotne.

Rośliny na balon południowy – begonia stale kwitnąca

Pełen słońca balkon południowy jest idealnym miejscem dla begonii stale kwitnącej. To niewielka roślina jednoroczna osiągająca maksimum 30 cm wysokości o kwiatach białych, w odcieniach różu i czerwieni. Zakwita na przełomie maja oraz czerwca i kwitnie aż do przymrozków, pod warunkiem, że zapewnimy jej odpowiednią wilgotność podłoża. Jednak w zbyt wilgotnej glebie mogą się pojawić infekcje grzybowe. Miejsce, w którym uprawia się te rośliny na balkon południowy powinno być przewiewne. Uważajmy na ulewne deszcze – mogą one zniszczyć kwiaty i wyłamywać kruche pędy. Dlatego begonia stale kwitnąca najlepiej czuje się w miejscach zacisznych.

Rośliny na słoneczny balkon – bakopa

Ta roślina o białych pięciopłatkowych delikatnych kwiatkach o średnicy do 1,5 cm kwitnie bardzo obficie w dobrze nasłonecznionych miejscach od czerwca do października. Jest więc idealna na balkon południowy. Ozdobą bakopy są również gęsto ulistnione zwisające pędy długości osiągającej nawet 40 cm. Nie szkodzą jej nawet silne wiatry czy deszcze. Natomiast w deszczowe i pochmurne dni kwiaty się zamykają. Gleba, w której uprawiana jest bakopa powinna być stale wilgotna. Przesuszone lub zbytnio zawilgocone podłoże może spowodować, że roślina zaprzestanie kwitnienia.

Jakie rośliny na balkon – petunie oraz surfinie

Na balkonie usytuowanym od południa warto też uprawiać petunie i ich krewne surfinie, które na stanowisku dobrze nasłonecznionym kwitną najobficiej. Ich kwiaty mogą być białe, różowe, czerwone, fioletowe, a także dwubarwne. W upalne dni należy zadbać o wilgoć roślin i podlewać je nawet dwa razy dziennie. Petunie lubią stanowiska zadaszone. W miejscach wietrznych mogą być uszkadzane.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Aksamitki – rośliny na balkon południowy

Znakiem rozpoznawczym aksamitki jest intensywny zapach, chociaż są również odmiany bezwonne. Kwitnie od czerwca aż do października. Ma żółte, pomarańczowe lub brązoworude kwiaty. Na balkonach warto uprawiać aksamitkę rozpierzchłą o rozkrzewionym pokroju i koszyczkach kwiatowych osiągających średnicę kilku centymetrów lub wąskolistną, której znakiem rozpoznawczym są liczne pojedyncze koszyczki kwiatowe i drobne listki. Aksamitka wymaga regularnego podlewania. Nie zapominajmy o tym w upalne dni, gdyż podłoże nie powinno być przesuszone.

Egzotyka na balkonie

Słoneczny balkon to dobre miejsce także dla pomarańczy, oliwek, cytryn. Można je kupić w sklepach ogrodniczych, często pochodzą z polskich szkółek i są lepiej przystosowane do naszego klimatu. Należy do nich m.in. cytryna skierniewicka. Balkon południowy, na którym słońce silnie operuje będzie też doskonałym miejscem dla roślin uprawianych w domach. Gdy więc zrobi się ciepło wystawmy tam nasze fikusy, palmy, papirusy itp.

Ważny kolor!

Rośliny na balkon południowy należy sadzić do jasnych pojemników, ponieważ ciemne kolory absorbują promienie słoneczne. Dodatkowo ziemia nagrzewa się w nich silnie, co sprawia, że korzenie narażone są na przesuszanie i przegrzanie.

Invalid Displayed Gallery

Przeczytaj także: „Drzewa na taras i balkon”

 

Dodaj komentarz