Kategorie
Balkon Taras Wyposażenie Wyposażenie

Donice i rośliny na tarasie i balkonie

Mając nawet niewielki balkon można cieszyć się naturą dobierając efektowne donice na balkon. Sposobów na to jest mnóstwo, nie trzeba decydować się jedynie na skrzynki balkonowe.

W zależności od powierzchni jaką dysponujemy oraz gustu możemy stworzyć bogaty ogród zestawiając różnorakie donice i rośliny na tarasie i balkonie albo zdecydować się na minimalizm i wyeksponować pojedyncze donice na balkon z efektownymi kwiatami, które nadadzą klimat i gustownie ozdobią przestrzeń. Tworzyć kompozycje mogą zarówno pojemniki na balkon o różnych kształtach, serie o kilku wielkościach, jednakowe o tym samym lub odmiennych kolorach. Jeśli planujemy uprawiać rośliny wieloletnie powinniśmy zdecydować się na mrozoodporne donice na balkon. Wielkość dobieramy tak, by bryła korzeniowa mogła być swobodnie zanurzona we wnętrzu. Jeżeli nie zamierzamy szybko przesadzać rozrastającej się rośliny, wybierzmy donicę dużo większą. Odmiany naskalne będą wymagały doniczek o głębokości 15 cm, okrywkowe 20-30 cm, a wyższe rośliny, takie jak krzewy iglaste oraz pnącza, potrzebują około 40 cm. Głębsze donice na balkon będą niezbędne do posadzenia drzewek.

Ceramiczne donice na balkon

Mają ponadczasową urodę i nawet starzejąc się, nie brzydną. Niektóre specjalnie są patynowane już od początku, by wyglądały szlachetniej. Wzorów i kształtów jest bez liku. Możemy w nich hodować zarówno kwiaty, byliny, zioła, krzewy a nawet nieduże drzewa. Jako produkty wypalanej gliny takie donice na balkon są elementem dobrze komponującym się z naturą. Pamiętajmy, że nowe donice ogrodowe, zanim posadzimy w nich rośliny, muszą zostać zanurzone w misce z wodą (pozostawiamy je tam tak długo, aż przestaną wypływać na powierzchnię pęcherzyki powietrza). W przeciwnym razie będą chłonęły wodę z ziemi, osuszając korzenie. Aby donice i rośliny na tarasie i balkonie wyglądały estetycznie, powinniśmy kupić podstawkę ceramiczną, w tym samym kolorze, żeby woda z roślin nie wydostawała się bezpośrednio na powierzchnię balkonu. Przed zakupem warto sprawdzić, czy nie mają ukrytych pęknięć – muszą wydawać czysty dźwięk. Zobaczmy także czy donice na balkon mają u dołu otwór. W przeciwnym razie jest to jedynie osłonka.

Osłonki

Donice na balkon przystosowane do uprawy roślin nie zawsze muszą być estetyczne, dlatego mamy w sklepach wiele rodzajów osłonek, które bardzo efektownie wyglądają na tarasach. Mogą być ceramiczne (najczęściej glazurowane), z tworzywa sztucznego, metalowe, wiklinowe, bambusowe, rattanowe a nawet kamienne. Niezwykle efektowne drewniane cebrzyki by były trwałe można powlec impregnatem. Również plecione pojemniki pokrywa się preparatami np. do konserwacji mebli rattanowych. Jednak mimo to delikatne surowce stają się z biegiem lat nietrwałe, toteż możemy zdecydować się na analogicznie wyglądające, lecz wyprodukowane z tworzywa sztucznego. Takie koszowe osłonki na donice na balkonie można łatwo czyścić i będą odporne na zmiany atmosferyczne.

Skrzynie na balkon i taras

Doskonałym rozwiązaniem jest zabudowa z drewnianych skrzyń wykonana na wymiar naszego tarasu. Może wyznaczać jego granicę a posadzone w nich rośliny stworzą formę żywopłotu. Także niewysokie kwiaty, płożeńce czy rozchodniki mogą wyglądać w nich efektownie. Dzięki głębokiej skrzyni będziemy w stanie posadzić na tarasie czy balkonie wysokie krzewy i drzewka. Wygodnym rozwiązaniem jest ławka usytuowana w ciągu drewnianych skrzyń, wykonana z takich samych desek. Można też do konstrukcji przybić trejaż, czy inną podporę dla pnączy. Pięknie prezentują się tego typu donice na balkon i taras, w których uprawia się warzywa i owoce.

Rośliny na taras i balkon

Zawsze możemy zdecydować się na jednoroczne, niezwykle atrakcyjne rośliny, w tym wonne kwiaty, jednak nic tak nie cieszy jak obserwowany wzrost wieloletnich upraw. Choć większość z nich należy na zimę osłonić przed mrozem, jednak dają dużo radości w sezonie ciepłym. Możemy na tarasie mieć byliny takie jak dzwonki, goździki, lawendę, liliowce i rozchodniki. Doskonale do uprawy w donicach nadają się rośliny iglaste, zwłaszcza ich płożące i karłowate odmiany. Piękne i efektownie przebarwiające się są tawuły, irgi, pięciorniki. Warto wybrać mahonię i ostrokrzew oraz bukszpan. Dobrze w pojemnikach czują się kwitnące hibiskusy, krzewuszki, powojniki, róże. Duże donice na balkon czy taras mogą pomieścić np. rajską jabłoń lub inne owocowe drzewka, szczepione na niskim pniu. Niezwykle efektownie wyglądają na tarasach pomidory, dynie, kabaczki, patisony, cukinie oraz papryki. Warto zainwestować we własne zioła i zasadzić bazylię, tymianek, rozmaryn, majeranek, szałwię, estragon, cząber oraz lebiodkę, czyli dzikie oregano.

W odpowiedzi na “Donice i rośliny na tarasie i balkonie”

Dodaj komentarz