Kategorie
Balkon Taras Wyposażenie Wyposażenie

Doniczki z polistyrenu – rodzaje donic styropianowych

Praktyczne i efektowne doniczki z polistyrenu zyskują coraz większe grono zwolenników – nic dziwnego, bardzo dobrze sprawdzają się jako pojemniki do uprawy roślin ogrodowych i balkonowych. Oferta doniczek styropianowych jest dość duża – jakie pojemniki warto wykorzystać na tarasie, balkonie czy w ogrodzie?

Doniczki z polistyrenu to pojemniki o wielu zaletach – są mrozoodporne i dobrze chronią korzenie roślin przed zamarzaniem, nie straszne im grzyby i pleśnie, są lekkie, odporne na uszkodzenia i nie wymagają żadnej konserwacji. Sprawdźmy, jaki mamy wybór, decydując się na wykonanie aranżacji roślinnych przy użyciu pojemników z polistyrenu.

Sprytne kwietniki z polistyrenu

Tworzenie efektownych kompozycji o bardzo indywidualnym charakterze umożliwiają systemy skrzynek ogrodowych. Można je tak skomponować, by tworzyły efektowny kwietnik budujący aranżację balkonu, tarasu, patio lub niewielkiego ogrodu. Z powodzeniem mogą też je uzupełniać. Dzięki nim można zapełnić niezagospodarowane do tej pory miejsca, np. przy płocie ogrodowym. Kwietniki składają się z elementów, określanych także jako sekcje, które można dowolnie łączyć, nadając im pożądany kształt. Elementy łączy się dzięki wpustom i wypustom, co sprawia, że całość jest idealnie dopasowana. Nie potrzebny jest klej ani jakiekolwiek narzędzia. Zmontowany kwietnik, dzięki swej niewielkiej wadze z łatwością przeniesiemy w dowolne miejsce. Takie podniesione doniczki z polistyrenu mogą być umieszczone prosto na ziemi lub na twardych powierzchniach. Różnią się kształtami i rozmiarami: mamy do wyboru pojemniki ośmiokątne, kwadratowe i narożne. Przy wyborze wznoszonego kwietnika, warto przyjrzeć się miejscu, w którym chcemy ustawić doniczki systemowe, by odpowiednio dobrać do niego kształt zestawu. Wybierajmy te o wielkości nie przekraczającej podwójnego wyciągnięcie ręki, co pozwoli nam sięgnąć do środka kwietnika, podczas zbiorów czy siania bez konieczności stawania na kwietniku.

fot. Ogrodowe Innowacje
fot. Ogrodowe Innowacje

Invalid Displayed Gallery

Dziecięcy ogródek w osłonkach z polistyrenu – dobra szkoła wychowania

Dobrym sposobem na stworzenie spójnej kompozycji roślinnej jest użycie do niej lekkich osłonek polipropylenowych. Sprzedaje się je w zestawie trzech sztuk zróżnicowanych wymiarowo. Dzięki różnym rozmiarom osłonki można dopasować zarówno do niewielkich kwiatów takich jak bratki, pelargonie, niecierpki oraz bardziej okazałych i np. posadzić w nich pięknie pachnący tytoń oskrzydlony czy wyżlin większy znany jako lwia paszcza. Osłonki z buźką będą zachętą do zaangażowania w prace ogrodowe naszych dzieci. Przyjazne twarze na donicy przyciągną uwagę najmłodszych i skłonią ich do wspólnych działań. Jeśli wspólnie posiejemy w nich zioła, razem będziemy obserwować jak donicom-buźkom wyrastają zielone włosy! To fascynujące dla dziecka móc dodać do obiadu szczypiorek albo bazylię z wyrośniętej w ten sposób zabawnej fryzury. Można też posadzić w nich szybko rosnące letnie przysmaki. Pomidory czy truskawki z takich zbiorów będą miały wspaniały smak. Doniczki z polistyrenu są wystarczająco lekkie do noszenia przez dzieci, można je więc zachęcić, by wspólnie z nami zaaranżowały balkon przylegający do pokoju dziecięcego lub np. parapet okna w ich pokoju. Dodatkowym atutem jest ich pastelowa kolorystyka – odcienie zieleni, błękitu, bieli złamanej beżem przypominającej kolor wypłukanych przez wodę kamieni. Osłonki-buźki sygnowane są nazwiskiem znanego w świecie designu projektanta Benjamina Huberta i zdobyły wyróżnienie w konkursie EPS Design.

fot. Ogrodowe Innowacje
fot. Ogrodowe Innowacje

Invalid Displayed Gallery

Lekkie kompozycje kaskadowe – doniczki z polistyrenu

fot. Ogrodowe Innowacje
fot. Ogrodowe Innowacje

Przestrzeń ogrodu lub tarasu zwykle jest ograniczona, w przeciwieństwie do naszych marzeń, które szczególnie u pasjonatów roślin, nie mają granic. Jak zaspokoić swoje potrzeby i zmieścić wszystkie wymarzone gatunki na niewielkim na balkonie lub tarasie? Nie ma powodu by zostawać przy jednej roślinie, jeśli na tej samej powierzchni można by zasadzić ich wiele. Nawet gdy miejsca jest mało, nie musimy rezygnować z efektownych kompozycji roślinnych. Wystarczy sięgnąć po polistyrenowe doniczki piętrowe. W standardowym zestawie tworzą je trzy poziomy, ale wystarczy ustabilizować pion, by stworzyć konstrukcję osiągającą nawet sześć pięter. Na kilku poziomach w doniczkach piętrowych można w uprawiać m.in. truskawki, poziomki, pomidorki koktajlowe, sałatę, różnorodne zioła oraz rośliny ozdobne. Kaskadowa forma donic jest również idealna do posadzenia roślin o pokroju zwisającym. W wielopiętrowym ogrodzie tak jak w jednopoziomowym, można też łączyć uprawy roślin ozdobnych i użytkowych, co dzisiaj jest bardzo modnym rozwiązaniem. Atrakcyjny jest również kształt donic, dla którego wzorem są liście trój- oraz czterolistnej koniczyny. Również kolorystyka donic jest inspirowana naturą – ich grafitowa, błękitna, zielona lub ciepło-żółta barwa doskonale współgra z zielenią roślin. Umieszczone w elementach donicy otwory oraz szczeliny umożliwiają łatwe kaskadowe podlewanie. Otwory na dnie kaskadowych pojemników pomagają uniknąć marnowania wody. Spływa ona z wyższych partii do niższych, co jest gwarancją, że zostanie wykorzystana każda kropla.

Invalid Displayed Gallery

Doniczki z polistyrenu – ogródek w polistyrenowej filiżance

fot. Ogrodowe Innowacje
fot. Ogrodowe Innowacje

Nic nie stoi na przeszkodzie, by balkonowe czy tarasowe aranżacje roślinne potraktować z przymrużeniem oka. Poszukując różnych niestandardowych pomysłów na pojemniki na rośliny, często sięgamy po przedmioty o innym przeznaczeniu np. konewki, wiadra czy też naczynia kuchenne lub stołowe. Producenci pojemników na rośliny również inspirują się innymi formami pojemników, nadając im nowe wymiary, nietypowe kolory czy też eksperymentując z kształtem pierwowzorów. Taką propozycję odnajdziemy również w ofercie pojemników z polistyrenu. Ozdobą strefy wejścia lub tarasu mogą być donice w formie filiżanki. Doniczki z polistyrenu ekspandowanego w przeciwieństwie do swoich porcelanowych pierwowzorów nigdy się nie potłuką. Duży rozmiar i smukły amorficzny kształt naczynia pozwalają na eksponowanie nawet okazałych roślin. Biel kojarząca się z porcelaną stworzy elegancką kompozycję np. z białymi hortensjami, anturium, cantedeskią. Uniwersalność koloru donicy sprawi, ze równie dobrze będą w niej wyglądały kwiaty o innych barwach. Ponieważ donice-filiżanki są bardzo lekkie, z łatwością można je schować na noc do wnętrza – dodadzą więc urody i elegancji aranżacjom kawiarni, ogródków piwnych czy sklepów.

Dobry start dla roślin – polistyrenowe pojemniki do rozsady

Siew i sadzenie rozsad w pojemnikach kiełkowych oferuje dużo korzyści – rośliny są pod naszą stałą pieczą. W przeciwieństwie do posianych lub posadzonych bezpośrednio do gruntu, postawione w szklarni lub na parapecie ułatwią obserwowanie ich rozwoju. Znacznie łatwiej możemy im wówczas zapewnić optymalną temperaturę oraz wilgotność podłoża, które wspierają dobry wzrost roślin. Odwodnieniowe otwory wspomogą optymalne nawodnienie. Dzięki nim z łatwością wydobędziemy też rośliny, by je przesadzić. Kiełkowniki mogą mieć 24, 12 lub 6 przedziałek (komórek). Te ostatnie będą idealne dla roślin, które już na etapie wzrostu mają długie korzenie. Liczne sekcje mogą też przyśpieszyć przesadzanie roślin Przed wyborem pojemnika, pomyślmy o rozmiarze sadzonki, jaką planujemy wyprodukować. Na przykład pojemniki na rozsady o wymiarach 30 x 26 cm powinny być podzielone na wystarczająco wiele komórek, by pomieścić od 12 dużych do 24 sadzonek. Jeśli zamierzamy wyprodukować ich mniejszą liczbę, nie zapełniajmy nadmiaru komórek albo skorzystajmy z tych, które zostały tak skonstruowane, żeby je przełamać w połowie. Możemy też wkładać oznaczenia identyfikujące rośliny. Poza tym sąsiadujące ze sobą sadzonki, nie wkraczają na swoje terytoria.
Aby zwiększyć szansę na osiągnięcie sukcesu, hartujmy sadzonki na zewnątrz, zanim zasadzimy je na docelowe miejsce. Przenośmy je na zewnątrz na coraz to dłuższe okresy, aby zaadaptowały się do nowego klimatu – dzięki niewielkiemu ciężarowi pojemników nie będzie to kłopotliwe. Jeśli nie chcemy dodawać więcej roślin do swoich upraw, spróbujmy kiełek. Z ich malutkich listków wybuchających smakiem i zapachem można wzbogacać swoje menu.

fot. Ogrodowe Innowacje
fot. Ogrodowe Innowacje

Invalid Displayed Gallery

Przeczytaj także: „Doniczki z polistyrenu – efektowne i praktyczne oprawy dla roślin”

9 odpowiedzi na “Doniczki z polistyrenu – rodzaje donic styropianowych”

A to ciekawy patent, sprawdzał ktoś takie donice?

Ja mam doniczki koniczyna. Takie jasne. Super sprawa. 🙂

A gdzie można kupić takie donice, bo rzadko są spotykane.

Witam produkuje recznie takie donice styropianowe rozne wielkosci . I rozne wykonczenie donicy do ustalenia wedlug gustu klienta.

Gdzie można kupić takie donice?
Nigdzie nie mogę znaleźć. Pomysł genialny, od dawna mnie dziwi, że nikt nie robi takich- w naszym klimacie bardzo sensowne rozwiązanie.

Proszę dać kontakt do siebie Panie Kamilu. Jestem zainteresowana donicami.

Panie Kamilu proszę dać kontakt do siebie. Jestem zainteresowana zakupem takich donic.

Dodaj komentarz