Kategorie
Balkon Budowa i materiały

Drewniana posadzka na balkonie

Drewniana posadzka na balkonie prezentuje się bardzo efektownie. Harmonizuje z roślinami znajdującymi się na balkonie oraz drewnianą posadzką w salonie czy pokoju, z którego wychodzi się na balkon. Drewniana podłoga na balkonie jest marzeniem wielu osób – podpowiadamy, jak je zrealizować.

Drewniana posadzka na balkonie wizualnie daje uczucie ciepła i przytulności, w upalnie dni nie nagrzewa się zbyt mocno – można po niej chodzić boso bez obaw o dyskomfort cieplny. Prawidłowo pielęgnowana cieszy wzrok przez wiele lat. Co warto wiedzieć, planując wykonanie drewnianej posadzki na balkonie?

1. Drewniana posadzka na balkonie – podesty czy deski?

fot. Jysk
fot. Jysk

Posadzkę na balkonie możemy wykonać z drewnianych płytek (tzw. podestów) lub desek. Wybór metody zależy od poziomu podłogi balkonu i wyjścia z mieszkania, gdyż drewniana posadzka na balkonie musi znajdować się niżej niż posadzka za drzwiami balkonowymi wewnątrz domu czy mieszkania. Jeśli różnica poziomów jest większa niż 6,5 cm, możemy wykonać posadzkę z desek na legarach, w przeciwnym przypadku wybierzmy drewniane podesty. Posadzka z podestów, razem z elementami mocującymi ma tylko 3-3,2 cm grubości.

2. Drewniana podłoga na balkonie – jakie drewno wybrać?

Drewniana posadzka na balkonie narażona jest na trudne warunki, dlatego musi być wykonana z bardzo trwałego – twardego, odpornego wodę i słońce – drewna. Najlepsze na balkon jest drewno egzotyczne, np. bankirai, ipe, tatajuba, badi, cumru i massaranbuda. Jego zaletą jest to, że nawet niezaimpregnowane, nie niszczeje, a jedynie pokrywa się patyną (z czasem przybiera srebrnoszarą barwę). Jeśli będziemy zabezpieczać drewno egzotyczne olejem raz w roku, to jego kolor nie będzie się zmieniał pod wpływem warunków atmosferycznych. Różnica w cenie między drewnem egzotycznym a krajowym jest dość duża – drewno egzotyczne jest nawet pięciokrotnie droższe niż krajowe.
Z krajowych gatunków na drewnianą posadzkę balkonową polecany jest dąb i modrzew, które koniecznie należy zabezpieczyć np. olejem. Drewno z gatunków iglastych – nawet jeśli jest zaimpregnowane ciśnieniowo – możemy układać tylko na zadaszonych balkonach. Niezależnie, na jaki gatunek drewna się zdecydujemy, wybierzmy takie, które ma wilgotność na poziomie 25-30% – nie może być ani za suche, ani za mokre.

3. Jak ułożyć posadzkę z podestów drewnianych?

Drewniana posadzka na balkonie możemy być układana, gdy powierzchnia płyty balkonowej została wykonana z 3% spadkiem – umożliwi on swobodny odpływ wody z balkonu. Podesty składają się z drewnianych klepek, które są zamocowane do podkonstrukcji z tworzywa lub drewna. Dzięki zaczepom przytwierdzonym do boku każdego podestu, łączymy je ze sobą jak puzzle – nie musimy ich przyklejać. Brzegi balkonu najlepiej wykończyć specjalnymi płytkami brzegowymi lub deskami tarasowymi. Montaż podestów nie zajmie nam dużo czasu – 10 m2 powierzchni powinniśmy ułożyć w ciągu czterech godzin. Zaletą podestów jest także ich szybki demontaż.

fot. IKEA
fot. IKEA

4. Jak ułożyć posadzkę z desek drewnianych?

Drewniana posadzka na balkonie wykonana z desek, układana jest na legarach. Na płycie balkonowej rozkładamy papę chroniącą drewno przed wodą i wilgocią lub drewniane podkładki czy też kliny z tworzywa sztucznego układane w rozstawie 40-50 cm, a następnie legary. Drewniane podkładki przykleja się do balkonowej płyty specjalnym elastycznym klejem poliuretanowym. Przyklejania do podłoża nie wymagają kliny z tworzywa. Po wypoziomowaniu legarów, rozpoczynamy układanie desek. Pomiędzy deskami zostawiamy kilkumilimetrowy odstęp, by woda deszczowa mogła swobodnie przepływać i posadzka była dobrze wentylowana. Deski mocuje się najczęściej wkrętami lub elastycznym klejem poliuretanowym.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

5. Jak pielęgnować posadzkę drewnianą na balkonie?

Gdy drewniana posadzka na balkonie jest już ułożona, deski warto dokładnie umyć, gdy wyschną, należy zabezpieczyć je olejem. Oleiste gatunki drewna egzotycznego, jak już wspomnieliśmy, nie wymagają konserwacji. Olejenie desek jest konieczne w przypadku drewna krajowego. Zabieg ten powinniśmy powtarzać przynajmniej raz w roku – najlepszymi miesiącami są kwiecień, maj, wrzesień lub październik. Warto także w ciepłe słoneczne dni deski zraszać obficie wodą, a dwa razy w roku dokładnie umyć balkon myjką ciśnieniową.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Dodaj komentarz