Kategorie
Balkon Budowa i materiały Budowa i materiały Taras

Hydroizolacja tarasu i balkonu

Planujesz wykończyć swój balkon lub taras płytkami? Oprócz zakupu odpowiedniej okładziny i zaprawy klejącej nie zapomnij o preparacie do wykonywania izolacji przeciwwodnej. Hydroizolacja balkonu lub tarasu to kluczowy punkt prac wykończeniowych na balkonie i tarasie.

Przeciekanie wody przez płytę tarasu, odspajanie się płytek i wykruszające się fugi to tylko niektóre skutki niewłaściwie wykończonego balkonu lub tarasu. Jedną z przyczyn powstawania takich problemów jest brak warstwy hydroizolacyjnej. Dlaczego hydroizolacja tarasu i balkonu jest niezbędna?

Balkon i taras bez hydroizolacji

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Płytki stosowane jako okładzina tarasowa lub balkonowa oraz spoiny wypełniające przestrzeń między nimi nie stanowią odpowiedniej izolacji przeciwwodnej, chroniącej głębsze warstwy tarasu czy balkonu. Woda opadowa i roztopowa przedostaje się pod okładzinę z płytek i wnika w głąb, gromadząc się nierzadko w niezabezpieczonej płycie konstrukcyjnej i warstwie kleju. Latem, gdy balkon i taras nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury zmienia się ona w parę wodną, która próbuje przedostać się na zewnątrz przez fugi. Duże ciśnienie napierającej pary wodnej powoduje niszczenie fug – ich pękanie i kruszenie się.
W ten sposób woda opadowa lub roztopowa zyskuje jeszcze lepszą drogę do przenikania w głąb konstrukcji tarasu czy balkonu. W efekcie dochodzi również do pękania lub odspajania się płytek zwłaszcza, jeśli ich powierzchnia nie została w 100% pokryta zaprawą klejową. Woda zbiera się bowiem w wolnych przestrzeniach pod płytkami. Zamarzając zimą zwiększa swoją objętość i powoduje pękanie i odrywanie się płytek od podłoża. Problemom tym można zapobiec jeśli dopilnujemy, aby prace wykończeniowe odbywały się zgodnie ze sztuką budowlaną i bez pominięcia hydroizolacji tarasu.

Hydroizolacja tarasu i balkonu – obowiązkowy punkt prac wykończeniowych

Hydroizolacja podpłytkowa stanowi szczelną warstwę ochronną, zabezpieczającą spodnie warstwy balkonu i tarasu przed migracją wody opadowej oraz roztopowej. Chroni także przed destrukcyjnym działaniem wilgoci.
Do wykonywania hydroizolacji tarasu czy balkonu stosuje się m.in. podpłytkowe, elastyczne zaprawy uszczelniające. Taką izolację nanosi się na powierzchnię płyty konstrukcyjnej lub warstwę spadkową zazwyczaj w dwóch warstwach, przy czym grubość pojedynczej warstwy nie powinna przekraczać 2 mm (chyba, że producent zaleca inaczej). Na tak wykonanej warstwie hydroizolacyjnej można układać płytki, pamiętając rzecz jasna o całkowitym pokryciu klejem elastycznym ich spodniej powierzchni.

fot. Fotolia.com
Aby woda nie miała destrukcyjnego wpływu na nasz balkon lub taras należy wykonać hydroizolację, a układane płytki szczelnie pokrywać warstwą kleju.
fot. Fotolia.com

Zabezpieczenie tarasu czy balkonu warstwą hydroizolacyjną powoduje, że woda wnikająca przez fugi pod płytki nie przedostanie się głębiej – nie dojdzie więc do jej gromadzenia się w głębszych warstwach i zawilgocenia płyty konstrukcyjnej. Taka hydroizolacja tarasu czy balkonu, mimo iż zabezpiecza przed wnikaniem wody, zachowuje paroprzepuszczalność. Oznacz to, że niewielki ilości wody, które przenikną pod płytki mają szansę swobodnie odparować nie niszcząc przy tym fug i okładziny.
Wybierając poszczególne produkty do wykańczania tarasów i balkonów, jak np. grunty, zaprawy do przyklejania płytek, spoinowania czy zaprawy uszczelniające najlepiej kupować je w systemie – od jednego producenta. Będziemy mieć wówczas pewność, że wszystkie materiały odpowiednio ze sobą współgrają i dobrze spełniają swoje funkcje.

Przeczyta także: „Wykończenie balkonu i tarasu – jak uniknąć błędów?”

W odpowiedzi na “Hydroizolacja tarasu i balkonu”

Jeśli hydroizolacja balkonu to tylko z systemem tarasowo-balkonowym codex Balkudrain Uzin. W swojej pracy korzystałem już z wielu materiałów różnych producentów i tylko ten spełnia wymagania wykonawców i inwestorów, którzy oczekują najwyższej jakości. Pracuję w branży już prawie 15 lat i na prawdę nie znam lepszego rozwiązania.

Dodaj komentarz