Kategorie
Inspiracje Taras Wyposażenie

Rośliny i donice na taras. Sprawdzone pomysły na aranżację zieleni

Taras i zieleń to nieodłączne elementy. Jeśli działka jest niewielka i nie ma niej zbyt bujnej roślinności może ona wkroczyć na przestrzeń tarasową. Tu dobrze sprawdzą się różnego rodzaju donice na taras. Pozwolą nam one stworzyć przytulną strefę relaksu w otoczeniu natury.

Jeśli marzy nam się przytulny, otulony zielenią taras postawmy na donice tarasowe. Dzięki nim będziemy mogli zaaranżować ciekawe i estetyczne kompozycje, wprowadzając na taras odrobinę natury. Oto sposoby na efektowne wykorzystanie donic na tarasie.

Donice w zgrupowaniu

Jednym ze sprawdzonych sposobów na zaaranżowanie zieleni na tarasie jest ustawienie obok siebie kilku, a nawet kilkunastu donic. Mogą one stanąć w grupie bezpośrednio na posadzce, ale warto też wykorzystać w tym celu rzadziej używane meble tarasowe, np. stoliki czy ławy, i również na nich ustawić kilka ozdobnych donic. W ten sposób otrzymamy przytulny zakątek z wielopoziomową zielenią. Do stworzenia takiej kompozycji mogą posłużyć nam donice ogrodowe o zróżnicowanych rozmiarach i kształtach – wykonane przy ich użyciu zestawienie stanie się wówczas „barwniejsze”. Jeśli planujemy ustawić donice tarasowe na tym samym poziomie w jednym zwartym rzędzie (np. wzdłuż balustrady), warto wybrać te o zbliżonych rozmiarach, a nawet pokusić się o zestawienie kilku identycznych donic czy osłonek.

Invalid Displayed Gallery

Duże donice tarasowe

Bujna roślinność będzie się pięknie prezentować na tarasie o większej powierzchni, gdzie zostanie odpowiednio wyeksponowana. Tu dobrze sprawdzą się rośliny ogrodowe posadzone w dużych efektownych donicach. Wystarczy kilka takich donic, aby taras nabrał uroku i stał się przestrzenią sprzyjająca relaksowi. Duże donice ogrodowe mogą być wykonane z różnych materiałów – popularnej ceramiki, drewna czy tworzywa sztucznego. Można ustawić je np. w równych odległościach na skraju tarasu (np. pozbawionego balustrady) lub na murku oporowym. Tak zlokalizowane donice ogrodowe będą stanowiły naturalną barierę wyznaczającą granice tarasu i ogrodu.

Invalid Displayed Gallery

Zielona ściana

Na małym tarasie liczy się każdy centymetr przestrzeni. Jeśli brakuje nam miejsca, aby ustawić zadowalającą nas liczbę donic z roślinami na posadzce czy stolikach tarasowych warto pomyśleć o zaaranżowaniu ściany domu, do której przylega taras. Jednym z ciekawszych pomysłów na praktyczne i efektowne wykorzystanie tej powierzchni jest stworzenie swego rodzaju zielonej ściany. Można to zrobić wieszając na niej w niewielkich odległościach od siebie kilkanaście donic z kwiatami. Aby efekt nie był przytłaczający warto sięgnąć po ceramiczne donice lub osłonki o niewielkich rozmiarach lub wybrać te wykonane z lekkiego tworzywa sztucznego. Innym ciekawym rozwiązaniem jest zawieszenie takich doniczek obok siebie na różnych poziomach balustrady, dzięki czemu pokryje się ona kojącą zielenią.

Invalid Displayed Gallery

Donice na schodach

Gdy na tarasie nie ma wystarczająco dużo miejsca donice z roślinami można zlokalizować na stopniach schodów prowadzących na tę przydomową przestrzeń. Donice na taras ustawione na każdym stopniu schodów stworzą efektowną zieloną kaskadę, ocieplą wizerunek tarasu i będą kojącym dla oka łącznikiem z ogrodem.

Invalid Displayed Gallery

 

Dodaj komentarz