Kategorie
Polecane Taras Wyposażenie

Iglaki na balkon i taras – iglaki w donicach

Chcesz mieć kawałek lasu na własność – wybierz iglaki na balkon i taras. Iglaki w donicach stworzą zimozielony, naturalny parawan, osłaniający przed wiatrem oraz wzrokiem ciekawskich.

Na niewielkim balkonie możemy posadzić karłowate odmiany iglaków, które nie zabiorą wiele miejsca, a wyraźnie ozdobią jego powierzchnię. Urok roślin będziemy mogli podziwiać również z mieszkania. Na dużym tarasie nic nie stoi na przeszkodzie by ustawić naturalnej wielkości krzewy iglaste. Sprawią one, że granica między domem a ogrodem zostanie efektownie zatarta. Iglaki na balkon i taras – jakie wybrać? Które iglaki w donicach sprawdzą się najlepiej?

Iglaki na balkon i taras – miniatury i płożeńce

Tam, gdzie zależy nam jedynie na niedużej grupie roślin ozdobnych, która nie zakryje większej powierzchni płyty balkonowej lub posadzki tarasu, warto wybrać miniatury iglaków. Mogą to być tuje czy cyprysiki. Wiele uroku będzie miało również iglaste drzewko bonzai, które doskonale prezentuje się w płytkiej, ceramicznej donicy. Ustawione solo, nawet na podłodze, stworzy urokliwą aranżację w japońskim klimacie. Niedużo miejsca zajmą również płożeńce. Te niskie iglaki w donicach pięknie komponują się z miniaturami, uzupełniając rysunek zieleni na tarasie. Będą stanowić atrakcyjną ozdobę balustrady, jeśli usytuujemy je w donicach lub skrzyniach pozwalających na rozrost na zewnątrz balkonu. Płożące iglaki na balkon i taras – cis, jałowiec i tuja to rośliny, które mogą stworzyć ciekawy zestaw kolorystyczny składający się z różnych odmian i tonacji zieleni – z domieszką żółcieni, barwy stalowej i niebieskoszarej.

Strzeliste iglaki w donicach

Smukłe i wysokie tuje to najczęściej wybierana odmiana iglaków donicowych na taras i balkon. Naturalnym kształtem bardzo pasują do nowoczesnej architektury. Posadzone blisko siebie w ustawionych w jednej linii donicach, stworzą dorodny, naturalny szpaler, którym możemy odgrodzić się od sąsiadów lub ruchliwej ulicy. Te iglaki na balkon i taras posłużą też jako przepierzenie dzielące przydomową przestrzeń na różne strefy. Zamiast tuj lub jako dodatek do kompozycji możemy wybrać również smukłe jałowce i cisy. Ich atutem są barwne owoce. Jałowce obsypane będą granatowymi kuleczkami, podobnymi do pieprzu. Także one mogą być wykorzystywane jako przyprawa kuchenna. Cisy z kolei, to iglaki, które od września do listopada będą ubarwione intensywnie czerwonymi gronkami. Pamiętajmy jednak, że roślina ta jest trująca. Lepiej więc z niej zrezygnować, gdy z tarasu lub balkonu korzystają małe dzieci.

fot. Castorama
fot. Castorama

Rozłożyste iglaki na balkon i taras

Oprócz strzelistych do wyboru mamy też tuje rosnące w kształcie kul. Warto je przycinać, by zachowały wymaganą formę. Na rozległych tarasach warto również wprowadzić ich rozłożyste formy. Klimat prawdziwego lasu wniosą sosna górska, świerk biały czy żywotnik wschodni. Dla tych odmian przydadzą się stabilne, obszerne pojemniki, które umożliwią ich swobodny rozrost.

Iglaki na balkon i taras – sadzenie oraz pielęgnacja

Ze względu na naturę iglaków warto wybrać dla nich głębokie i duże donice, z solidnych, trwałych materiałów. Dzięki temu nie będziemy musieli ich szybko przesadzać. W tym przypadku sprawdzą się m.in. obszerne pojemniki ceramiczne, koniecznie mrozoodporne. Dla osób gustujących w nowoczesnych trendach poleca się donice z grubego polietylenu. Do stabilnych i wytrzymałych również zalicza się siatkobeton, który jako materiał wyjątkowo odporny służy m.in. do wykonywania zewnętrznych pojemników dla roślin. Nawet duże iglaki na balkon i taras będą w nich dobrze rosły i okazale się prezentowały. Dno pojemnika koniecznie musi mieć odpływ i być wysypane warstwą drenażu z keramzytu, kamieni lub żwiru. Na niej wysypujemy ziemię o lekko kwaśnym odczynie – znajdziemy też bez trudu ziemię przeznaczoną specjalnie dla iglaków. Na podsypce ustawiamy bryłę korzeniową rośliny i obsypujemy ją ziemią. Głębokie pojemniki są potrzebne do tego, aby roślina miała dużo swobody, jej korzenie podczas sadzenia były luźno ułożone w donicy i cała ich bryła znajdowała się na poziomie kilku centymetrów poniżej krawędzi naczynia. Wierzch warto wyściółkować korą. Konieczne jest obfite podlanie sadzonki. Iglaki w donicach lubią być wzmacniane odżywkami, szczególnie polecane są te, które wpływają na intensywny kolor igieł oraz zapobiegają ich brązowieniu.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Przeczytaj także: „Wrzosy na balkonie i tarasie”

Dodaj komentarz