Kategorie
Inspiracje Taras

Jak usunąć plamy z desek kompozytowych?

Deski kompozytowe to materiał odporny na zabrudzenia. Wiele produktów w kontakcie z materiałem kompozytowym nie pozostawia trwałego śladu na deskach dobrej jakości, a ewentualne plamy znikają w dość krótkim czasie. Są jednak produkty, które mogą pozostawiać trwałe plamy na tarasie z desek kompozytowych, zwłaszcza jeśli nie zadbamy o szybkie usunięcie zabrudzeń.

Lekkie ślady na deskach kompozytowych mogą pozostawiać m.in. masło, ketchup, czerwone wino, wosk ściec czy kremy do opalania. Trwałe plamy mogą wystąpić po zabrudzeniu desek kompozytowych silikonem (uszczelniaczem na bazie silikonu), farbami akrylowymi i syntetycznymi, szminką czy klejami PCW. Lepiej więc unikać stosowania tych produktów na tarasach kompozytowych.
Jeśli jednak deski kompozytowe ulegną zabrudzeniu i pojawią się na nich plamy, nie oznacza to, że musimy się pogodzić z ich obecnością.

Czyszczenie desek kompozytowych z tłustych plam

Stosując środki do czyszzenia tarasów należy przestrzegać zaleceń producenta. fot. Twinson
Stosując środki do czyszzenia tarasów należy przestrzegać zaleceń producenta.
fot. Twinson

Do usuwania plam z tłuszczu i olejów pochodzenia roślinnego czy zwierzęcego (np. plam po maśle, oliwie, oleju itp.) można posłużyć się wodą z mydłem. Pomocne mogą okazać się również specjalne preparaty do czyszczenia tarasów (w tym kompozytowych). Takie środki zazwyczaj wymagają rozcieńczenia wodą. Przed ich zastosowaniem powierzchnię warto zmoczyć obficie wodą i wyczyścić deski szczotką w celu usunięcia resztek nieczystości i kurzu. Przed przystąpieniem do czyszczenia najlepiej wykonać próbę oddziaływania preparatu czyszczącego na deski kompozytowe w mniej widocznym miejscu.
Rozcieńczony środek nanosi się na powierzchnię desek (producenci zalecają m.in. stosowanie rozpylacza) i pozostawia na czas wskazany przez producenta preparatu – zazwyczaj jest to od 5 do 15 minut. Należy przy tym dopilnować, aby nie doszło do zaschnięcia preparatu. Po upływie wskazanego przez producenta czasu powierzchnię desek zaleca się przetrzeć lub wyszorować szczotką, a następnie obficie spłukać wodą.
Po spłukaniu powierzchni warto zebrać wodę, aby zapobiec powstawaniu śladów podczas schnięcia desek kompozytowych. Jeśli czyszczenia wymaga większa powierzchnia tarasu zaleca się wykonywanie prace na obszarach około 5 m2. W przypadku trudnych do usunięcia plam czyszczenie warto powtórzyć.

Plamy po resztkach jedzenia i napojach

Plamy po napojach i mocno przylegające resztki jedzenia można usunąć z desek kompozytowych czyszcząc ich powierzchnię rozcieńczonym płynem do mycia naczyń lub wybielaczem, a następnie spłukując dużą ilością wody. Pomocne może okazać się też zastosowanie myjki ciśnieniowej.
Ciśnienie wody wydostającej się z dyszy nie powinno jednak przekraczać 100 bar. Dyszę myjącą należy ustawić w odległości około 30 cm od powierzchni desek. Podczas mycia należy ją przesuwać zgodnie z kierunkiem ryflowania desek. Lepiej unikać wykonywania okrężnych ruchów dyszą myjki. Zaleca się również unikać trybu wielostrumieniowego i stosować szerszy strumień pojedynczy.

Ślady po przypaleniach

Aby z desek kompozytowych usunąć ślady przypalenia, np. papierosem czy węglem drzewnym, konieczne może okazać się przeszlifowanie powierzchni. W tym celu można posłużyć się drobnym papierem ściernym, szczotką stalową lub wełną stalową. Przed szlifowaniem powierzchnię deski można nieco zwilżyć wodą, aby nie była jaśniejsza. Szlifowanie desek kompozytowych należy wykonywać delikatnie, zgodnie z kierunkiem ryflowania. Dzięki temu unikniemy ewentualnego uszkodzenia powierzchni materiału. Po usunięciu górnej warstwy deski, jej odsłonięta powierzchnia może mieć nieco ciemniejszy kolor. Ta niewielka różnica kolorystyczna wyrówna się po pewnym czasie.

fot. Twinson
fot. Twinson

Ślady po farbie

Farbę należy usunąć najszybciej jak to możliwe za pomocą nożyka, a następnie zmatowić powierzchnię deski papierem ściernym lub szczotką drucianą. Aby uniknąć uszkodzenia desek kompozytowych należy je czyścić wykonując ruchy zgodnie z przebiegiem ryflowania.

3 odpowiedzi na “Jak usunąć plamy z desek kompozytowych?”

Bardziej odporne na zabrudzenia są deski Lenta, zmywalny kompozyt z powłoką drewnianą.

Plamy z tluszczu nie chcą zejść. Od razu zostały przemyte plynem do mycia naczyń i nic to nie dało. Nie mam już pomysłu

Proszę o kontakt z nami – mamy środek na tłuste plamy, które nie chcą się usunąć. Jeśli produkt jest wysokiej klasy (jak EkoTeak) – na 100% plama zostanie zneutralizowana.

Dodaj komentarz