Kategorie
Inspiracje Taras

Pomysł na taras – taras blisko natury

Planując wykonanie tarasu warto mieć na uwadze otaczające nas elementy natury. Drzewa, skały czy zbiorniki wodne nie muszą stać na przeszkodzie budowie tarasu. Rozważmy wkomponowanie tych elementów w jego przestrzeń. To niezwykle ciekawy i nietrudny do zrealizowania pomysł na taras inny niż wszystkie.

Teren, na jakim stawiamy nasz dom nie zawsze należy do łatwych, szczególnie jeśli wznosimy dom letniskowy. Efektowny krajobraz – np. górzyste usytuowanie terenu ze skalnym podłożem, czasem mocno zalesione, niekiedy podmokłe może stanowić wyzwanie, zarówno na etapie budowy jak i jego wykańczania. Te dylematy będą wiązały się również z koncepcją i wykonaniem tarasu przy tak usytuowanym domu.
Przyjmijmy jednak, że natura nie stanowi tu przeszkody ale przyjazny walor, który wzbogaci wygląd i formę naszego tarasu. Nie ujarzmiajmy jej więc za wszelką cenę, lecz podejmijmy próbę wkomponowania tarasu w otoczenie.

Pomysł na taras wokół skał

Skała może stanowić naturalne ogrodzenie lub przesłonę tarasu, szczególnie gdy teren wokół niego układa się kaskadowo. Porosła naturalnym mchem, porostami, czasem bluszczem, sama z siebie utworzy miły dla oka skalny ogród nie wymagający naszej pielęgnacji. Posadzkę tarasu można wtedy doprowadzić bezpośrednio do linii skały, szczególnie jeśli ma być kamienna lub drewniana. Jeżeli zdecydujemy się na wykończenie tarasu drewnem czy kompozytem można też pozostawić margines przestrzeni wypełnionej dekoracyjnym żwirem lub niewielką roślinnością. Wyższa bądź niższa skalna ścianka może stanowić też efektowne miejsce ustawiania różnych przedmiotów, np. dekoracyjnych lampionów.

fot. Gloster
fot. Gloster

Kiedy dom i jego taras położony jest na skarpie warto wykorzystać naturalne fragmenty skał i kamienie do stworzenia stopni schodów oraz podestów. Kamienie i głazy, które zalegały na planowanej przestrzeni tarasu mogą tworzyć integralną jego część i otrzymać użytkową funkcje. Na kamieniach można siadać, wykorzystać je jako podesty na donice i pojemniki z kwiatami. Wszystko zależy od naszej inwencji i chęci współgrania z naturą.

Pomysł na taras wśród drzew

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Zalesiony i zadrzewiony teren to również atut. Szczególnie, gdy wokół domu znajdują się drzewa iglaste. Jeśli dbamy o urok siedliska i chcemy pielęgnować bliski kontakt z przyrodą zaadoptujmy drzewa zamiast je wycinać. Tarasy – szczególnie drewniane, łatwo zbudować tak by w swych płaszczyznach zawarły pnie drzew. Drzewo nad tarasem utworzy naturalny parasol chroniący przed słońcem, niewielkim deszczem, pozwoli też na korzystanie z niego jako naturalnego wieszaka na dekoracje. Pomiędzy drzewami na tarasie możemy też rozpiąć hamak. Wszystko zależy od tego jaki stworzymy projekt i jak przemyślanie zostanie przeprowadzony montaż takiego tarasu.

Pomysł na taras nad wodą

Podmokłe tereny, tereny za naturalnymi strumieniami czy z oczkami wodnymi pozwalają na budowę podestów i tarasów na palach i słupach. Miłośnicy oczek wodnych i ogrodów z wykorzystaniem roślin moczarowych będą usatysfakcjonowani tarasem, z którego bezpośrednio można zamoczyć nogę w wodzie. W takim przypadku z pomocą przyjdą technologie budowy tarasów przybasenowych.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Przeczytaj także: „Taras wolnostojący”

Dodaj komentarz