Kategorie
Balkon Taras Wyposażenie Wyposażenie

Modne donice na balkon i taras

Jeśli chcemy odświeżyć aranżację tarasu lub balkonu bez narażania się na zbyt wysokie koszty, warto postawić na efektowne doniczki. Modne donice to przede wszystkim te wykonane z tworzywa. Dużą popularnością cieszą się również osłonki wykonane z metalu oraz ponadczasowe donice ceramiczne, które przybierają coraz nowocześniejsze formy.

Wiosenny i letni taras oraz balkon nie może obyć się bez kwiatów. Aby roślinne aranżacje prezentowały się nad wyraz efektownie wymagają odpowiedniej oprawy. Modne donice mogą stać się głównym elementem dekoracyjnym na balkonie lub tarasie bądź wtapiać się w tło, stanowiąc dopełnienie przydomowej aranżacji.

Modne donice z tworzywa sztucznego

Są stosunkowo niedrogie i lekkie. Przybierają dziś niezwykłe formy i mocne, kontrastowe kolory. Oprócz uniwersalnej bieli, czerni, szarości i grafitu popularne są donice z tworzywa w odcieniach fuksji, kolorze pomarańczowym, żółtym czy purpurowym. Dla miłośników bardziej stonowanych barw poleca się bardzo modne donice w kolorach pastelowych. Doniczki z tworzywa mogą też naśladować pojemniki wykonane z innych materiałów, np. rattanu, kamienia czy betonu. Hitem stają się donice świecące, które rozjaśnią przestrzeń balkonu lub tarasu po zmroku. Dużą popularnością cieszą się także doniczki piętrowe, które umożliwiają posadzenie na niewielkiej przestrzeni wielu roślin.

fot. Keter
fot. Keter

Donice ceramiczne

Ich popularność nie słabnie, mimo iż na tarasie czy balkonie, z uwagi na wagę, sprawdzają się jedynie modele stojące. W sprzedaży znajdziemy tradycyjne modele w naturalnych kolorach gliny oraz bardziej nowoczesne donice o wyrazistych barwach. Popularne stają się m.in. te o geometrycznych formach, szkliwione lub pokryte gładką matową powłoką. Modne kolory to ciemne szarości, biel oraz czerń. Jeśli wolimy bardziej żywe kolory postawmy np. na odcienie błękitu lub jaskrawe odcienie żółci bądź zieleni. Aby urozmaicić kompozycję roślinną można też zdecydować się na modne donice o stylizowanej powierzchni – np. w stylu prowansalskim, z efektownymi przetarciami, które sprawiają, że doniczka wygląda na wiekową.

fot. Belldeco
fot. Belldeco

Modne donice z metalu

To właściwie nie donice, lecz osłonki na doniczki. Wykonuje się je z blachy ocynkowanej, stali lub aluminium. Osłonki aluminiowe warto wybrać m.in. do aranżacji bardziej nowoczesnych, stalowe i z blachy ocynkowanej do rustykalnych. Nawet pokryte rdzą będę przetratować się stylowo. Takie osłonki najlepiej prezentują się w kompozycjach. Najczęściej sięgamy po modele podwieszane, np. na balustradzie balkonowej. Modne donice wykonane z metalu to zarówno te w naturalnych kolorach blachy, postarzane oraz pokryte powłokami w intensywnych kolorach.

fot. Tchibo
fot. Tchibo

Przeczytaj także: „Donice w rozmiarze XL – modne dodatki”

Dodaj komentarz